המרכז ההררי של איסלנד

הוא איננו מיושב, יש בו נופים פראיים במיוחד ובנוף שלו תמצאו הרים בצבעים! למרכז ההררי של איסלנד תגיעו דרך כבישי F מאתגרים, הוא אזור שיקח אתכם מאות שנים אחורה בזמן, לאיסלנד אחרת. לאיסלנד הלא מיושבת, הדרמטית והמסתורית, שבה האדם נתון לחסדי הטבע, רוחץ במים גיאותרמיים, ישן באוהלים או בבקתות פשוטות, דג דגים ופוגש שועלים. 

שמורת לנדמנלאוגר

מה כדאי לעשות במרכז ההררי?​

זהו אזור עשיר בטבע, שמציע את שבילי ההליכה מהיפים באיסלנד, לא תמצאו בו תושבי קבע - למעט אולי השועל הארקטי. אין שם חנויות, כבישים, תחנות דלק או כל סימן להתיישבות אדם, מלבד בקתות בסיסיות ומקלחות שמיועדות למטיילים ויש להזמין אותם חודשים מראש. העונה המתאימה לביקור היא בדרך כלל ביוני - אוגוסט, תלוי במזג האוויר באותו הקיץ. מסוכן מאד לבקר באזור הזה בחורף, בשל מזג האוויר הבלתי צפוי שם, סופות השלגים הפתאומיות, הנהרות השוצפים וההצפות. ​​לרוב המסלולים נגישים מסוף יוני ועד אמצע ספטמבר.

המרכז ההררי של איסלנד

Thorsmork

עמק Þórsmörk הוא שמורת טבע השוכנת בין שלושה מהקרחונים המרשימים ביותר באיסלנד: Eyjafjallajökull, Mýrdalsjökull ו- Tindfjallajökull. כפי שהשם מרמז, העמק הזה נקרא על שם אל הרעם הנורדי, ת'ור. העמק מהווה את החצי הדרומי של מסלול הטיול הפופולרי Laugavegur, כמו גם חלקים ממסלול ההליכה Fimmvörðuháls המוביל את המטיילים שלו 30 קילומטרים על פני הגבעות היושבות בבסיס Eyjafjallajökull.

Landmannalaugar ​​

אחד האזורים המפורסמים והיפים ביותר במרכז האי הוא לָאנדמַנַאלוֹיגַּר ("בריכות העם"), אזור שנקרא כך בזכות מגוון רחב של מעיינות חמים טבעיים שניתן למצוא בין הגבעות הצבעוניות שלו. לָאנדמַנַאלוֹיגַּר, היא שמורת ההרים צבעוניים שנוצרו בעקבות התפרצויות געשיות חוזרות ונשנות, בהן יצאה לבה מקרום כדור הארץ ובמשך אלפי שנים יצרה הרים עם שכבות בצבעים שונים. השוני בצבעים הוא בהתאם לסוג המינרל בכל התפרצות געשית. האזור נחשב לשמורה מוגנת מאז 1979, ויש שם הייקים וטרקים מהיפים ביותר באיסלנד.

שאלות ותשובות לטיול במרכז ההררי של איסלנד

המרכז ההררי של איסלנד הוא עדות ליופי הגולמי והבתולי של איסלנד, המייצגים את לב הטבע השומם. האזור ברובו לא מיושב, ומציע מגוון מדהים של נופים, ממדבריות געשיות והרים צבעוניים ועד לקרחונים עצומים ומעיינות חמים מבעבעים. 

הזמן האידיאלי לביקור ברמות האיסלנדיות הוא איזון עדין בין נגישות ליופי טבעי, הנופל בדרך כלל בחודשי הקיץ החל מאמצע יוני עד ספטמבר. בתקופה זו, החורף האיסלנדי הקשה שוכך, וחושף את הנופים המחוספסים במלוא הדרו. כבישי ה-F, הבלעדיים למרכז ההררי, הופכים לעבירים ופותחים עולם שלם של הרפתקאות. עם זאת, על המבקרים להישאר מודעים למזג האוויר הבלתי צפוי, אפילו בקיץ, ולבדוק תמיד את התנאים לפני שהם יוצאים לאזור הפראי הזה.

הגישה לרמות האיסלנדיות היא הרפתקה בפני עצמה, הדורשת תכנון קפדני וציוד מתאים. המסע כולל בדרך כלל רכבי 4X4 המסוגלים לחצות את כבישי ה-F המאתגרים ולחצות נהרות. בעוד שסיורים מודרכים מציעים את היתרון של נהגים מנוסים ומסלולי טיול מתוכננים היטב, השכרת רכב מתאים מאפשרת חקר אישי וגמיש יותר. עם זאת, חיוני לאלו שבוחרים בנהיגה עצמית להיות בעלי ניסיון בטיפול בתנאי נהיגה קשים ותמיד להישאר מעודכן לגבי עדכוני הכביש ומזג האוויר האחרונים.

אפשרות נוספת היא סיור סופרג׳יפ: טיול סופר ג’יפ כדי לבקר במרכז ההררי היא בחירה מצוינת עבור מי שרוצים לחוות את האזור המיוחד הזה ללא הסיכונים הכרוכים בנהיגה בשטח כה מרוחק ומאתגר. סיורים אלה, בהנחיית מדריכים מנוסים בכלי רכב מצוידים היטב, מספקים דרך בטוחה ואינפורמטיבית לנווט בנופים הסלעיים, ומבטיחים הרפתקה בלתי נשכחת ללא הלחץ של התמודדות עם תנאי הנהיגה הקשים בעצמך.

ההכנה לטיול בהרי האיסלנד היא קריטית לא פחות מהמסע עצמו. זה כרוך לא רק באריזת הבגדים והציוד הנכונים, אלא גם הכנה נפשית לבידוד ולגולמיות של הסביבה. המרכיבים החיוניים כוללים רכב 4×4 אמין, אספקת מזון ומים מספקת, וביגוד שיכול לעמוד במזג האוויר האיסלנדי הבלתי צפוי. כלי ניווט כמו מפה מפורטת או GPS הם הכרחיים, לאור האופי המרוחק של האזור. המבקרים צריכים תמיד להיות מודעים למגבלותיהם ולכבד את כוחו של הטבע בשטח טרשי זה. בדיקת תנאי הכביש ומזג האוויר היא חיונית, מכיוון שההרמה האיסלנדית יכולה להיות מאתגרת כמו שהיא יפה.

עוד על המרכז ההררי של איסלנד:

הר הגעש Eyjafjallajokull
הרי געש
מעיין יאני רון

הר הגעש Eyjafjallajokull

הר הגעש וקלדרה Eyjafjallajokull הוא אחד מהרי הגעש הקטנים ביותר של איסלנד, כאשר הוא מתנשא לגובה של 1,651 מטרים. למרות זאת, הוא אחד מהרי הגעש הפעילים ביותר במדינה, וזה שאחראי על ההתפרצות המפורסמת ביותר בהיסטוריה של איסלנד, כאשר בשנת 2010, הוא זכה לשם עולמי, עם התפרצות אדירה שהשפיעה על כל אירופה למשך שבוע שלם. הנה כל המידע המעניין על הר הגעש הייחודי.

לקריאה »
מכתשי לאקי
מידע
מעיין יאני רון

מכתשי לאקי

התפרצות הרי הגעש Lakagígar או Laki בשנים 1783-1784 נחשבת לאחד האירועים הוולקניים המשמעותיים וההרסניים ביותר בהיסטוריה של איסלנד ואירופה. כיום, אפשר לטייל באזור ולהתרשם מהמכתשים המרהיבים.

לקריאה »
שמורת Hveravellir
הרי געש
נמרוד רון

שמורת Hveravellir

בשל הריחוק שלו מכביש מספר אחד המרכזי, איזור הרמות המרכזיות של איסלנד הינו מבין האיזורים המתויירים פחות במדינה. עם זאת, הוא בהחלט כולל מספר אתרים מרשימים ומיוחדים ביותר בפני עצמם. אחד מהם הוא שמורת הטבע והאיזור הגיאותרמי Hveravellir, בהם נמצא המעיין החם הנהדר בעל אותו השם, כמו גם כמה מסלולי הליכה ונופים נפלאים.

לקריאה »
שמורת לנדמנלאוגר
הרי געש
נמרוד רון

שמורת לנדמנלאוגר – Landmannalaugar

לנדמנלאוגר היא אחת הפנינים הנסתרות של איסלנד, מקום קסום במרכז ההררי של איסלנד. במהלך הקיץ, זהו אחד המקומות הפופולריים ביותר לטיולים רגליים ולרחצה טבעית במעיינות חמים.

לקריאה »
שמורת Thorsmork
בלוג
נמרוד רון

שמורת תורסמורק – Þórsmörk – עמק האלים

עמק האלים, Þórsmörk ממוקם בין שלושת הקרחונים Mýrdalsjökull, Tindfjallajökull ו- Eyjafjallajökull. זהו המקום החביב על מי שרוצים לבצע טרקים באיסלנד, אך בהחלט יכול להתאים גם למשפחות שמעדיפות הליכה קצרה וטעימה מהטבע האיסלנדי.

לקריאה »
קניון תאקגיל בדרום איסלנד
מידע
מעיין יאני רון

קניון Thakgil

אחד מהאספקטים המיוחדים ביותר שמטיילים חווים במהלך טיול באיסלנד, הוא המגוון האדיר של הטבע במדינה. לעתים, בשטח קטן מאוד, ניתן לראות צורות נוף שונות לחלוטין, ואתרי טבע מרהיבים ומגוונים, ממש אחד ליד השני. אחד האיזורים שממחישים זאת בצורה הטובה ביותר הינו האיזור הדרומי של איסלנד. בכתבה זו, נספר לכם על הביקור בקניון Thakgil, אתר קטן יחסית אשר מייצג את הנוף המגוון של האיזור בצורה נהדרת, עם קרחונים, מפלים, מערות, צוקים ועוד.

לקריאה »
מפל Hjálparfoss
מידע
נמרוד רון

מפל Hjálparfoss

מפל Hjálparfoss, “מפל העזרה”, שנמצא בדרום איסלנד, מציע למבקרים בו חוויה נפלאה ומיוחדת. הוא נמצא בדיוק במקום המפגש בין שניים מהנהרות הגדולים ביותר באיסלנד: נהר Fossá ונהר Þjórsá. שני הזרמים העוצמתיים הופכים לאחד, בנפילה כמעט סימטרית של שני מפלים אשר מתמזגים אחד עם השני בדרכם לבריכה השקטה שמתחתם. עם השילוב בין הזרימה העוצמתית של שני המפלים, תצורות הסלע המרשימות והגבעות שברקע, לא קשה להבין למה מפל Hjálparfoss נחשב לאחד המפלים היפים ביותר באיסלנד.

לקריאה »
קניון Hafrahvammar במזרח איסלנד
מידע
נמרוד רון

קניון Hafrahvammar ותחנת הכוח Karahnjukavirkjun

אחד העניינים המרתקים ביותר עבור מטיילים באיסלנד, הוא השילוב המיוחד בין פלאי הטבע יוצאי הדופן שיש במדינה, לבין חיי האדם. שילוב מיוחד זה בא לידי ביטוי במגוון צורות, כמו בסיפורי העם האיסלנדיים, במוזיאונים המעניינים במדינה, ובמבנים מעניינים שמשתלבים עם הנוף הטבעי בצורה מרהיבה. מעבר לאלה, דרך מרתקת נוספת אשר באה לידי ביטוי, היא השימוש של איסלנד באוצרות הטבע האדירים שלה, על מנת לייצר אנרגיה ירוקה באמצעות תחנות כוח. כאן, נספר לכם על הביקור בתחנת הכוח הגדולה באיסלנד וקניון Hafrahvammar, הצמוד אליו, שקשור אל התחנה באופן ישיר ושווה את זמנכם לא פחות.

לקריאה »
קניון Stakkholtsgja מושלג, בדרום איסלנד
מידע
נמרוד רון

קניון Stakkholtsgja

אחת הדרכים הטובות ביותר לחוות את הנופים המרשימים של איסלנד היא באמצעות שלל מסלולי ההליכה המדהימים שניתן למצוא בה, אשר יעניקו לכם חוויות יוצאות דופן, ואת הזכות להגיע אל מקומות מיוחדים וריקים יחסית מתיירים, שלא ניתן לראות מהכביש ומנקודות התצפית המוכרות. בכתבה זו, נספר לכם בדיוק על מסלול מסוג זה, שדרך הליכה בקניון מיוחד ומרהיב ביופיו, מגיע אל מפל נסתר.

לקריאה »
סיור סופרג׳יפים Fjallbak
הרי געש
נמרוד רון

סיור לשמורת Fjallabak

שמורת Fjallabak במרכז ההררי של איסלנד בעלת אין סוף מסלולים אפשריים. אחד המעניינים ביותר הוא דרך עמק Fljótshlid, צאו לסיור סופרג׳יפים ותחקרו את האזור המדהים הזה.

לקריאה »
התפרצות הר הגעש Grimsvotn
הרי געש
נמרוד רון

הר הגעש Grimsvotn

מבין כל תופעות הטבע המיוחדות שמטיילים זוכים לראות במהלך טיול באיסלנד, רבים יעידו כי התופעות הוולקניות הינן המיוחדות ביותר, ואלה שמשאירות עליהם את הרושם הטוב ביותר לטווח הארוך. בתור אי עם פעילות וולקנית בהיקף גבוה במיוחד, תוכלו למצוא אתרים מיוחדים רבים בהקשר זה, ומראות יוצאי דופן שתתקשו למצוא בכל מקום אחר בעולם. בכתבה זו, נספר לכם על הר הגעש הפעיל ביותר באיסלנד, עם היסטוריה מיוחדת והשפעה גדולה על המדינה כול

לקריאה »
בקע Valagja על כביש F225
מידע
נמרוד רון

Valagja

המונח הגיאולוגי למכתש הוא maar, וזו תופעה דומה לזו של כמה מכתשים אחרים כמו Víti, Grænavatn וה-Hnausapollur ו-Ljótipollur הסמוכים, אך ללא המים. משמעות המונח מאר היא למעשה מכתש פיצוץ. למרות ש-Valagjá היא לא אטרקציה מרכזית, זוהי תחנה מעניינת עבור מבקרים שאינם ממהרים ומתעניינים בגיאולוגיה ובנוף, שכן Valagjá הוא למעשה יותר ממכתש אחד.

לקריאה »
חוות Þjóðveldisbærinn
הרי געש
נמרוד רון

החווה המשוחזרת Þjóðveldisbærinn

בחלקה הדרומי של איסלנד, ליד הכפר Þjórsárdalur, נמצאת לה חווה משוחזרת, שמהווה אתר היסטורי מעניין במיוחד, ומעניקה הצצה לחיים של החקלאים על האי המיוחד בתקופת ימי הביניים. אז אם אתם מחפשים אתרים היסטוריים באיסלנד, שיוסיפו לטיול שלכם יותר תרבות, למידה ועומק, במאמר זה ניתן לכם את כל המידע הרלבנטי על הביקור במקום המיוחד.

לקריאה »
קניון הקערה Merkurker
מידע
נמרוד רון

קניון ״הקערה״ Merkurker

כביש F249, שעובר בין Thorsmork לבין איזור Stóridalur בדרום איסלנד, הינו דרך נפלאה ומרהיבה ביופיה, עם מספר גדול של עצירות בדרך. בין נופים יפים, אתרי טבע מרשימים ומסלולי הליכה, איזור זה הינו בהחלט מומלץ לביקור במהלך טיול באיסלנד. עם זאת, מדובר בדרך מאתגרת יחסית, שמתאימה רק לרכב 4 על 4. בכתבה זו, נספר לכם על הביקור באחת הנקודות המרשימות ביותר על כביש זה – עמק Merkurker.

לקריאה »
מכתש Blahylur
הרי געש
נמרוד רון

אגם המכתש Ljótipollur

במרכז ההררי של איסלנד, נמצאת אחת מתופעות הטבע המרשימות, אגם עמוק ומרשים במיוחד, שנמצא בתוך מכתש אדום מרהיב ביופיו. Ljótipollur, שמשמעות שמו היא “שלולית מכוערת”, בהחלט לא מצדיק את התואר, ומספק נופים מדהימים שתתקשו למצוא כמעט בכל מקום אחר בעולם.

לקריאה »
אגם מכתש Blahylur
הרי געש
נמרוד רון

אגם Bláhylur 

ללא ספק, טיול באיסלנד מפגיש אותנו עם נופים ותופעות טבע מדהימות שלא נמצאות כמעט בשום מקום אחר בעולם. אלה בעיקר נובעות מהשילוב המיוחד של אי געשי במיקום כה צפוני, מה שיוצר את הקומבינציה של “קרח ואש”, שכל כך מייחדת את המדינה. כך, במקומות רבים במדינה, תוכלו לראות תופעות ייחודיות של שילוב בין תופעות גיאוטרמיות למים, קרח ושלג. במאמר זה, נספר לכם על מקום מרהיב נוסף שמייצג את השילוב המופלא הזה: אגם המכתש Bláhylur.

לקריאה »
עמק הדמעות Sigöldugljufur
מידע
נמרוד רון

עמק ״הדמעות״ – Sigöldugljufur 

באיזור הרמות המרכזיות של איסלנד, נמצאת לה נקודה שיחסית אינה מוכרת לתיירים, אך מספיק לראות רק תמונה אחת מהמקום כדי להבין שמדובר באתר מדהים ביופיו. קניון Sigöldugljufur, שגם ידוע בשם “עמק הדמעות”, הינו קניון קטן יחסית עם שורת מפלים עוצמתיים, בריכות טורקיז משגעות, נוף געשי וצמחייה ירוקה. בכתבה זו, ניתן לכם את כל הפרטים על הביקור במקום המיוחד, שבשל מיקומו המבודד זוכה לכמות נמוכה של מטיילים.

לקריאה »
סיור באגי בגייזיר
פעילויות
נמרוד רון

חוויית באגי מגייזיר

איסלנד היא מגרש המשחקים המושלם לטיולי באגי. עם דונמים של שטח פראי, שדות פתוחים ונופים יוצאי דופן, “ארץ הקרח והאש” היא חלומם של חובבי הרפתקאות!

לקריאה »
טיול סופרג׳יפ
בלוג
נמרוד רון

המדריך השלם לכבישי ה-F באיסלנד!

המדריך לכבישים המאתגרים שמובילים לרמות ההרריות של איסלנד: באיזו תקופה בשנה הם פתוחים? האם יש מעברי מים? עם איזה רכב אפשר לעבור את כל אחד מכבישי ה-F?

לקריאה »
שמורת לנדמנלאוגר
הרי געש
נמרוד רון

טיול לשמורת ההרים הצבעוניים

טיול יום מרהיב מרייקיאוויק להרי הריוליט הגעשיים של לנדמנלאוגר שכוסו בשכבות צבעוניות של מינרלים והפכו את האזור לאחד מהיפים ביותר לביקור באיסלנד

לקריאה »
מפת איסלנד
הרי געש
נמרוד רון

מפת איסלנד

מפת איסלנד מפת איסלנד – הכל על איסלנד! איסלנד היא יעד יפהפה וייחודי המציע למטיילים פלאי טבע מדהימים, מהזוהר הצפוני ועד למעיינות החמים והקרחונים הגיאותרמיים.

לקריאה »
הר הגעש אסקיה
הרי געש
נמרוד רון

סיור לAskja & Holuhraun

סיור סופר ג’יפים לאתר ההתפרצות הגעשית HOLUHRAUN ו-ASKJA, המכתש המפורסם ביותר באיסלנד.

לקריאה »
מכתש אסקיה
הרי געש
נמרוד רון

מכתש אסקיה – Askja

אסקיה הוא הר געש בשטח של 50 קילומטרים רבועים שנוצר בצפון מזרח איסלנד, כאשר תא לבה מתחת לפני כדור הארץ התרוקן בהתפרצות געשית והגג שמעליו קרס

לקריאה »
שמורת קרלינגארפיוטל
הרי געש
נמרוד רון

KERLINGARFJÖLL

אם אתם מחפשים טרק עמוק בתוך המרכז ההררי של איסלנד, KERLINGARFJÖLL היא קבוצת הרים קטנים ופעילים גיאותרמית בצבע חלודה מכוסים בשלג ונחשבת לאחד הטרקים המיוחדים באזור.

לקריאה »
שמורת תורסמורק
הרי געש
נמרוד רון

סיור לעמק האלים – Þórsmörk

ת׳ורסמורק, העמק על שמו של אל הרעם ת’ור, הוא חוויה לכל החיים. בטיול יקיפו אתכם קרחונים שיושבים על הרי געש, נהרות, מפלים, וטבע מרהיב.

לקריאה »
מכתש בלנדמנלאוגר
הרי געש
נמרוד רון

סיור סופרג׳יפ לשמורת לנדמנלאוגר: Landmannalaugar

לאנדמנלאוגר היא שמורה עם הרים צבעוניים שנוצרו בעקבות התפרצויות געשיות חוזרות ונשנות בהן יצאה לבה מקרום כדור הארץ ובמשך עשרות אלפי שנים יצרה הרים עם שכבות בצבעים שונים. השוני בצבעים הוא בהתאם לסוג המינרל בכל התפרצות, זכרו להביא בגד ים היות ותשתכשכו במעיינות חמים טבעיים!

לקריאה »
laugavegur
מידע
נמרוד רון

טרק Laugavegur

הטראק המפורסם, או בשמו Laugavegur, נחשב לאחד ממסלולי ההליכה היפים והמיוחדים ביותר בעולם. ההליכה במסלול תחשוף אתכם לכמה מהנופים הדרמטיים והמגוונים ביותר באיסלנד – ממעיינות חמים ושדות לבה, דרך חולות שחורים וגבעות מוריקות ועד אגמים כחולים מוקפים קרחונים. לא פלא שזה הטראק הפופולארי ביותר באיסלנד, שבעיני רבים נחשב לשיא הטיול.

לקריאה »
מכתשי לאקי
הרי געש
נמרוד רון

סיור למכתשי לאקי

לפני קצת יותר מ-200 שנה התפרץ הר געש איסלנדי עם השלכות הרות אסון על מזג האוויר, החקלאות והחיים באיסלנד, הנוף של האזור מרהיב, הן בשל הטבע הייחודי והן מהפן ההיסטורי.

לקריאה »

ברוך שובך!