התפרצות הר הגעש Litli-Hrutur באיסלנד

הרי הגעש באיסלנד שהתפרצו בעשורים האחרונים היו רחוקים מאד מהעיר, מה שהופך את ההר הזה לאטרקטיבי במיוחד הוא הקרבה אל העיר והעובדה שאינו פולט אפר.

הר הגעש באיסלנד - מדריך למטייל

שימו לב, הר הגעש כרגע אינו מתפרץ ואינו פולט לבה כתומה!

טיול להר הגעש Litli-Hrutur שנמצא כשלושה וחצי קילומטרים מאזור ההתפרצות הקודמת של הר הגעש Meradalir, כך שבהליכה לשם תוכלו להשקיף גם על שדות הלבה שהציפו את כל עמק Geldingadalir, תוכלו לראות עדיין חלקים נרחבים מהאדמה המעשנת. האזור נמצא כשעה נסיעה מריקאוויק ו-30 דקות נסיעה מאזור שדה התעופה Keflavik.

מוזמנים לבקר בקבוצת הפייסבוק שלנו, שם אנחנו משתפים בטיפים שימושיים נוספים ולהצטרף לקבוצת הווטסאפ שלנו לתייעצויות לגבי מסלולי טיול, עדכוני מזג אוויר, דרכי גישה להר הגעש ועוד! 

ההליכה לאזור ההתפרצות היא הליכה ארוכה, אך לא קשה במיוחד. מדובר בהליכה של כ-10 קילומטר לכיוון, ההליכה מתחילה בשביל מסומן שהוביל בעבר לאתר ההתפרצות הקודמת וממשיכה לאזורים הרריים, מחצית ההליכה היא על שטח שעובד על ידי מכבשים ומחצית ההליכה הינה על סלעים ואבנים לאורך רוב הדרך.

בשלב זה מומלץ להגיע בשעות היום, ההליכה בלילה היא יותר מאתגרת, זו בכל זאת אדמה געשית, ברובה סלעית. 

על פי בקשת ואזהרת הרשויות, הגעה למסלולי ההליכה מגיל 12+.

אם הליכה של-20 ק״מ קצת גדולה עליכם, טיסה במסוק להר הגעש המתפרץ באיסלנד היא חוויה לכל החיים. הרפתקה המאפשרת לחוות את הטבע מנקודת מבט חדשה, להתפעל, לצלם ולנצור כל רגע. לכל מי שחושש או מתקשה ללכת ברגל למקום, או רוצה לראות את ההר במלוא הדרה מלמעלה. הטיסה במסוק היא המסע המושלם להר.

הר געש באיסלנד - litli-hrutur

הר געש באיסלנד

איך מגיעים להר הגעש?

איפה חונים? סמוך להר הגעש יש שתי חניות, החניה המערבית (P1) היא קרובה למסלולי A&B המובילים לאתרי ההתפרצות של הרי הגעש Fagradalsfjall וMeradallir מהשנים 2021 ו2022.

החנייה המזרחית (P2) היא החנייה הקרובה ביותר למסלול D המוביל לנקודת התצפית על הר הגעש Litli-Hrutur.

במידה והיא מלאה, תוכלו להמשיך דרום הלאה (על הכביש) ולהגיע לחניות נוספות ורחוקות יותר, אך צריך לקחת בחשבון שמסלול ההליכה ארוך גם ככה, כך שמומלץ להגיע מוקדם ביום, או לחלופין לחכות עד שתתפנה חניה בכדי לשמור על הרגליים!

בכל מקרה בשתי החניות צריך לשלם על החניה, ויש הסברים בשטח עם ההגעה, תוכלו לשלם עם אפליקציית Parka או EasyPark, אם לא תשלמו 1,000 קרונות מראש, צפו לקבל דוח של 5,000 קרונות.

החניה המזרחית (P2) הסמוכה למסלול D

מתחילים ללכת במסלול D

1. יוצאים מהחניה ומצטרפים אל מסלול ההליכה.

תצטרכו לחזור אחורנית כמה עשרות מטרים מהחניה בכדי להצטרף למסלול ההליכה, המסלול בשם Meradalaleið סודר בהתפרצות הקודמת בשנת 2022 ו5.5 הק״מ הראשונים שלו נוחים מאוד להליכה. אתם תלכו לשמאל ההר, מדי פעם תראו שלטים ותוכלו לעקוב אחר השילוט במסלול D, זה המסלול היחיד הפתוח כרגע ויוביל אתכם לנקודת תצפית אל מול ההתפרצות כ20 ק״מ הליכה (הלוך-חזור).

אחרי 5.5 ק״מ (משהו כמו שעה וחצי הליכה) תגיעו לנקודת התצפית על המכתש מההתפרצות של הר הגעש Meradallir, תוכלו לתצפת עליו, לנוח כמה דקות, לאכול כריך ולשתות קצת מים לקראת ההמשך.

הר געש באיסלנד

כאן תוכלו גם לתת מבט מרוחק (להסתכל שמאלה) על הר הגעש Fagradalsfjall מההתפרצות בשנת 2021.

2. ממשיכים בדרך שעוד לא נסללה.

עכשיו תמשיכו על שביל העפר בעליה שמתפתלת קלות, מדובר בעוד כ3 ק״מ אבל יש אבנים ובולדרים קטנים בדרך ואף על פי שהמרחק קצר יותר הדרך אורכת גם כן כשעה וחצי, לקראת ההגעה לעמדת התצפית תראו תחנת מדידה ואת מצלמת הרשת שצופה על ההתפרצות.

מסלול D להר הגעש
צוותי חילוץ והצלה בהר הגעש Litli-Hrutur

3. הגעה אל הר הגעש המתפרץ

עכשיו כשכל הדרך מאחוריכים, מתחילים ללכת לכיוון ענני העשן, ההליכה מכאן כבר קצרה, לכו בזהירות על האבנים ואם צריך שימו יד על הקרקע בכדי לא לסובב קרסול, ההליכה לא מאתגרת כל כך אבל יהיה מבאס להפצע, בקילומטר האחרון הולכים על משטחי הטחב וזה קצת יותאר מאמץ אז הזהרו! הגעתם בשלום? עכשיו שבו, תשתו קפה, תאכלו כריך ותהנו מהנוף, אנחנו ממליצים להישאר במרחק כמה מאות מטרים ובחלק העליון היות ובחלקו התחתון עשויים להצטבר גזים רעילים, בכל מקרה של סכנה, צוותי ההצלה והבטחון יודיעו על כך למטיילים בשעות הפעילות שלהם, מדובר על 10:00-20:00 לרוב.

התפרצות הר געש באיסלנד

ציוד ובטיחות

חשוב לציין שאזור ההתפרצות הוא אזור מסוכן בו התנאים יכולים להשתנות באופן פתאומי. המשטרה מזהירה אנשים להישאר בקרבת המסלול בשל זיהום הגז. הסכנה גוברת כשהרוח שוככת. לאחר מכן, גזים מסכני חיים יכולים להצטבר בשקעים ויכולים להיות קטלניים. סדקים געשיים חדשים יכולים להיפתח בצורה פתאומית ולכן חשוב להישאר על המסלול.
חשוב מאוד להתלבש בהתאם למזג האוויר, להביא אוכל ונשנושים ולא לשכוח להטעין אאת הטלפונים הניידים. בחלק מהמסלול אין קליטה סלולרית וצריך לקחת את זה בחשבון!

רשימת ציוד להר הגעש:

 • בקבוקי מים. 
 • אוכל. 
 • תרמוס עם שוקו חם, תה וקפה
 • נעליים שמחזיקות את הקרסול היטב. רצוי נהלי הליכה. 
 • גרביים חמות ונוחת.
 • ביגוד חם.
 • ביגוד עליון חסין גשם ורוח.
 • כובע מחמם
 • מקלות הליכה
 • מטען נייד
 • פנס

בכדי לדעת אם מזג האוויר מתאים לעליה להר הגעש, תוכלו לבדוק את האתר הזה.

בכדי לטייל בבטחה ולהמנע משאיפת גזים רעילים במסלול D, צריך להקפיד להגיע בעת שהרוח אינה נושבת לכיוון דרום-מזרח, תוכל לבדוק זאת באתר Vedur, בלחיצה על תחנת מזג האוויר השמאלית והתחתונה, תחנת Grindavik, היא הקרובה והרלוונטית ביותר לרוחות בהר הגעש.

 

הלבה שתראו בהר זורמת בקצב עשרות קוב והיא לא מסכנת את התושבים באזור. הלבה עתיקה במיוחד – היא מגיעה ממעמקי קרום כדור הארץ. לבה מהסוג הזה נראתה בפעם האחרונה לפני 7000 שנה! בעידן הקרח האחרון. 

מיקום והגעה – האיסלנדים פועלים בזריזות ובמתחם הגישה כבר ישנה חנייה מסודרת למאות רכבים. הנסיעה אורכת כ-40 דקות ממרכז רייקיאוויק. עם ההגעה ניתן יהיה לראות את מגרשי החניה משני הצדדים, ההליכה מהחניה המערבית יותר קצרה בערך בקילומטר.

ובכל זאת – לא בכל יום אפשר להגיע להר, צריך לעקוב אחרי ההנחיות של הצוותים המקצועיים בשטח, בחלק מהזמן יש רמות גבוהות מדי של גזים רעילים באוויר או שהרוח משנה כיוון ומהווה סכנה למטיילים ולכן אסור להתקרב.ע

מצלמת הר הגעש בשידור חי

מקומות לינה באזור הר הגעש

תוכלו ללון בערים סמוכות, אך במרחק בטוח מהר הגעש. אחת מהן היא העיר Keflavik, העיר בה נמצא שדה התעופה וספא הלגונה הכחולה. העיר הזו במיקום מצוין למי שרוצה להגיע לבקר בהר הגעש כיוון שהיא כ-20 דקות נסיעה מהחנייה של ההר וכ-10 דקות נסיעה מהשדה, כך שתוכלו להתחיל את הטיול שלכם באיסלנד בלינה ב-Keflavik, טיול להר הגעש ומשם להמשיך בטיול. 

אפשרות נוספת היא לינה בעיר Grindavik שנמצאת גם היא יחסית בסמיכות להר אך אין בה מקומות לינה רבים.

והאופציה השלישית היא לינה ברייקיאוויק, העיר הגדולה ביותר באיזור, במרחק 40 דקות נסיעה ובה היצע המלונות הנרחב ביותר. 

 

איסלנד והרי געש

איסלנד ממוקמת על הרכס המרכז-אטלנטי, ממש מתחת לאוקיינוס ​​האטלנטי הצפוני, שבו הלוחות האירו-אסיה וצפון אמריקה מתרחקים זה זה מזה. הרכס כולל בקע עמוק העובר לאורך צירו, שממנו מחלחלת לבה מהמעטפת של כדור הארץ. הלבה הזו מתקשה לקרום חדש על גבי שני הלוחות המתפצלים. הלוחות מתרחקים לאורך הרכס בממוצע של כ-2.5 סנטימטרים בשנה על פי המכון הגיאולוגי של ארצות הברית. בגלל כל הנסיבות הללו, איסלנד היא מוקד לפעילות גיאולוגית, לרבות רעידות אדמה תכופות, התפרצויות געשיות וגייזרים (המספקים לאיסלנד אנרגיה גיאותרמית בשפע). במדינה יש יותר מ-200 הרי געש. הפעילות הוולקנית של הרי הגעש הללו היא שיצרה את איסלנד. כיס המאגמה שיושב מתחת לאיסלנד הוא זה שיצר את האי, כאשר לבה חמה עלתה אל פני האוקיינוס, שם התקררה והצטברה בהדרגה לאי שהחל לפני כ-70 מיליון שנה.

כתוצאה מהימצאות בסביבה ייחודית שבה בקע יבשתי ומאגמה משלבים כוחות, איסלנד היא אחד האזורים הפעילים ביותר מבחינה געשית בכדור הארץ. בממוצע, איסלנד חווה אירוע געשי כל 4 שנים. מאז סוף עידן הקרח האחרון, לפני כ-10,000 שנים, שליש מכל הלבה שהרי געש יצרו על פני כדור הארץ התפרצה באיסלנד.

אותה פעילות גיאולוגית אחראית גם לכמה מהמאפיינים הדרמטיים ביותר של הטבע האיסלנדי. הנופים ההרריים, שדות הלבה השחורים, חופי החול השחורים, הבריכות הגיאותרמיות והגייזרים, ואפילו הקרחונים נובעים ממשחק גומלין מתמשך בין הפעילות הוולקנית לבין האלמנטים הטבעיים. האבולוציה של האי נמשכת באותם תהליכים שיצרו אותו, כאשר הרי געש מתפרצים כל כמה זמן וסדקים חדשים מופיעים לאורך המדרונות שלהם.

אולי יעניין אותך:

מפל Dettifoss
צפון איסלנד
נמרוד רון

מפל דטיפוס

איסלנד שופעת בתופעות טבע נפלאות בצורות שונות, עם מגוון רחב של נופים נפלאים ומראות מיוחדים. ללא ספק, אחת התופעות היפות והעוצמתיות ביותר עבור מטיילים, היא צפייה במפלים. אז עבור חובבי המפלים, חשוב להכיר את שני המפלים הנפלאים, Dettifoss ו-Selfoss, שנמצאים בפארק הלאומי Jokulsargljufur, שממוקם בצפון-מזרח איסלנד. בכתבה זו, ניתן לכם את כל המידע החשוב על הביקור במפלים הנפלאים.

קרא עוד »
אגם Tjornin
רייקיאוויק
נמרוד רון

אגם Tjörnin

אגם Tjörnin ברייקיאוויק מציע מפלט שליו מחיי העיר השוקקים. הוא מכונה “הבריכה” על ידי המקומיים, והוא ביתם של אינספור חיות ציפורים, ומיצגים אמנותיים מסביבו.

קרא עוד »
מפל ״הלבה״ Hraunfossar, הוסאפל, איסלנד
חצי האי סנייפלסנס
נמרוד רון

מפל Hraunfossar

יש מגוון רחב של מפלים באיסלנד, מכל הסוגים והגוונים. אין כל ספק כי כל חובב מפלים, אחת מתופעות הטבע המרשימות ביותר בעולם, יזכה לחוויה נפלאה במדינה, עם מבחר עצום של מפלים נפלאים. כאן, נספר לכם על הביקור במפל Hraunfossar, “מפל הלבה”, שהוא אחד המפלים הרחבים והמרשימים ביותר בכל האי, ואתר מומלץ במיוחד לביקור במהלך טיול באיסלנד.

קרא עוד »

ברוך שובך!

התוכן המבוקש חשוף למשתמשים אשר רכשו את חבילת 7 ימי טיול שלנו