חמשת המיתוסים הנפוצים ביותר על איסלנד

מה הם המיתוסים הנפוצים ביותר לגבי איסלנד? האם איסלנד נקראת כך בגלל מספר הקרחונים העצום שלה? האם גידול כבשים הוא ייעוד או ספורט לאומי? האם האיסלנדים הם עם אמיתי, או סתם דנים שיכולים לספר סיפורים? המשיכו לקרוא כדי לגלות את חמשת המיתוסים הנפוצים ביותר על ארץ הקרח והאש

מה  הם המיתוסים הנפוצים ביותר לגבי איסלנד? האם כל האיסלנדים בלונדיניים עם עיניים כחולות?  האם האיסלנדים גרים באיגלו?

המשיכו לקרוא כדי לגלות את חמשת המיתוסים הנפוצים ביותר על ארץ הקרח והאש!

כשאנחנו מדברים כאן על מיתוסים, אנחנו לא מדברים על יצירת הפטיש של ת'ור, מותו של בלדור או יצירת הקוסמוס, אלא על הרעיון שהאיסלנדים שותים יותר קפה מכל עם אחר, או שהם נבחרת ההוקי קרח האגרסיבית ביותר בעולם. אנחנו מדברים על מיתוסים ותפיסות מוטעות, רעיונות שצריך לפסול מיידית.

בחלק מהמיתוסים שנתייחס אליהם יש טיפה של אמת, ולאורך הזמן הפכו לחצאי אמיתות או שקר גמור.

1. איסלנדים גרים באיגלו

מה מביא אותנו לרעיון המגוחך הזה שאיסלנדים חיים בבתים קטנים ומעגליים הבנויים מגושי קרח?

לאיסלנדים יש טלוויזיה, אינטרנט, קניונים משגשגים, רפואה מערבית ומסעדות עטורות שבחים, כמו רוב החברה המודרנית, האיסלנדים בוחרים לגור במתחמי דירות או בתים. למרות שזה ללא ספק יאכזב אנשים מסוימים, החיים מלאים אכזבות.

כדי לנתח רק מעט, המיתוס הזה כנראה מגיע מגרינלנד -השכנה של איסלנד, שם בני בעבר הרחוק התגוררו בעיקר באיגלו בעיקר באזור העיר נוק, והיום משתמשים באיגלו בעירק למטרות תיירות

2. כל האיסלנדים בלונדינים ויפים

הדימוי של הסקנדינבים כבלונדינים, כחולי עיניים ויפים הגיע מאז ומעולם בגלל הסטריאוטיפ על צפון אירופה, ולמרות שאכן יש כאן אחוזי משמעותים של שיער בהיר, זה לא מציאותי לטעון שכולם מתאימים התיאור הזה. הסטריאוטיפ הבלונדיני נותר, אולי, לדודנינו הנורבגים והשבדים.

יופי זה בעיני המתבונן!

למען האמת, האיסלנדים הם עם מגוון למדי, כאשר מאגר הגנים הפך ליותר ויותר מגוון במהלך הכיבוש הבריטי והאמריקאי במלחמת העולם השנייה. ניתן לראות בשנים האחרונות השפעה משמעותית על הנראות.

באיסלנד יש גם כמות נכבדת של ברונטיות וג'ינג'יות. זה נובע מהמספר הרב של סקוטים ואירים שהגיעו לחופי איסלנד  לאורך ההיסטוריה, בין אם כמהגרים או כעבדים. למעשה, סבורים כי עד 50% ממאגר הגנים האיסלנדי הוא מאירלנד

3 . הממשלה משלמת לגברים זרים להינשא לנשים איסלנדיות

אני מתאר לעצמי שברגע שהרעיון החל לחדור לתודעה, איסלנד נראתה כמו הבחירה מספר אחת להגירה בעולם. לרוע המזל, זה לא נכון להפליא. מגוחך, אפילו.

אנו מקבלים מספר לא מבוטל של פניות רומנטיות מאנשים המבקשים לקבל גם אישה וגם משכורת, אך למרבה הצער, הדבר אינו נופל תחת מטריית השירותים שאנו מספקים.

אנו מבינים כי נישואים יכולים להיות קשים במקרים מסוימים – אך, למרבה הצער, הם אינם מהווים מקצוע שמקבלים עליו משכורת.

4. כל האיסלנדים מאמינים בגמדים, טרולים ופיות

זו מיתוס נפוץ מאוד, ולמרות ששוב יש בו מין האמת, התשובה המלאה אינה כה חותכת ויבשה. האיסלנדים לא יגידו באופן חד משמעי כי שדונים, טרולים ופיות אינם קיימים, אך מתנהגים כאילו הם חלק מוחשי מחיי היומיום כאן. הגמדים, או "אנשים נסתרים", ידועים בפולקלור האיסלנדי והפארויי.

חלק גדול מהדיון הנוגע לכוחות העל -טבעיים של איסלנד מסתכם בכבוד, בדומה לאופן שבו אנשים מכבדים אתרי  קבורה, הם קשורים לאופן בו החברה רואה את המדינה. הטבע של איסלנד, אף על פי שהוא יפה, ייחודי ומושך עצום למבקרים, הוא גם מסוכן להפליא.

אמונה קולקטיבית בעל -טבעי הייתה במשך מאות שנים אמצעי להתמודדות עם היבט זה של החיים, כמו גם להפחיד את הילדים על ידי הורים כאזהרה לא לצאת אל השממה. הפחד להילקח על ידי טרולים שימש כנקודה הרבה יותר מסוכנת מאשר הסביבה הקשה של איסלנד.

5. איסלנד הוא ביתם של דובי הקוטב והפינגווינים

דובי קוטב ופינגווינים חיים באזורים שונים לחלוטין בכדור הארץ. דובי הקוטב חיים בזירה סביב המעגל הארקטי, במדינות כמו קנדה, אלסקה, רוסיה, נורבגיה וגרינלנד. פינגווינים חיים בקצה השני של כדור הארץ.

מסיבה כלשהי, המיתוס לפיו דובי הקוטב חיים לצמיתות באיסלנד מתנגן לעתים קרובות על ידי התושבים המקומיים. קחו למשל את דובי הקוטב הגדולים שעומדים בגאווה מחוץ לחנות מזכרות ברחוב הקניות Laugavegur.

דובי קוטב אכן מגיעים לאיסלנד, אך זה טרגי כשהם מגיעים. לרוע המזל, חלקם בוחרים לשחות מגרינלנד השכנה, או שהם נישאים על קרחונים, לחופי איסלנד. לעתים קרובות יותר, הדבר מתרחש בפיורדים המערביים. בסופו של דבר, הדובים נרדפים בגלל האיום שהם מהווים לאנשים. למרות שזה לא קורה באופן שגרתי, זה קורה מדי פעם.

בשנת 2018, שלושה תיירים הבחינו במה שהם חושבים שהוא דוב קוטב, מה שעורר מסע ציד עצום. לאחר שהחיה לא נמצאה בשום מקום, העם האיסלנדי הניח כי מדובר בכבשה גדולה. עם זאת, תקרית זו מראה עד כמה אנשים צריכים להיות זהירים.

אולי יעניין אותך:

דרום איסלנד
צוות TourIceland

סיור למערת הקרח Katla

בקרו במערת הקרח הייחודית הזו מתחת להר הגעש קטלה. סעו בסופרג'יפ וחזו בשילוב עוצר הנשימה של אש וקרח בתוך אחת מתופעות הטבע הנדירות ביותר.

קרא עוד »
איסלנד
צוות TourIceland

הפטריות האדומות ביער Heiðmörk

מה מומלץ לעשות בהיידמורק? איסלנד עשירה בתצורות לבה, באבנים, במינרלים, במים ובנופים מגוונים ויפהיפיים אבל יערות הם לא הצד החזק שלה. לכן, יער היידמורק הוא

קרא עוד »
דרום איסלנד
צוות TourIceland

איי ווסטמן

איי ווסטמן, ארכיפלג של 15 איים סמוכים לחוף הדרומי של איסלנד. מלבד יופיים המדהים, האוכלוסייה הגדולה ביותר בעולם של פאפינים מקננים בקיץ, לאיים היסטוריה מרתקת משלהם.

קרא עוד »

ברוך שובך!