מפלי Dynjandi

מפלי Dynjandi (שפירושם 'רועם') הם סדרה של מפלים בפיורדים המערביים, הגדולים והמיוחדים מסוגם באזור.

מהם המאפיינים של Dynjandi?

ביקור בפיורדים המערביים במסגרת טיול לאיסלנד איננו שלם בלי לראות את המפלים המרהיבים של דיאנדי. ניתן למצוא את מפלי Dynjandi בקרבת מפרץ Dynjandisvogur ופיורד Arnarfjörður, זה אזור מפורסם בשל העושר בעופות ימיים, נופים טבעיים מדהימים וקווי חוף ציוריים. הכינוי של המפל בפי האיסלנדים הוא 'התכשיט של הפיורדים המערביים', המפלים בגובה של כ-100 מטרים ורוחבם כ-30 מטר.

בקיץ, קצב הזרימה של Dynjandi הוא עד שמונה מ"ק לשנייה, בעוד שבחורף הוא מצטמצם למטר מעוקב אחד בשנייה (35 רגל מעוקב). מי שמעוניין לראות את המפלים מלמעלה יכול לטייל 200 מטר במעלה ההר. תוך כדי כך, תחלפו על פני שבעת המפלים בצביר המפלים שקרוי Dynjandi.

בשנת 1996, מתנדבים בנו שביל מסלעים שמוביל עד לפסגת מפלי  Dynjandi, מה שהפך את הטיול לקצת יותר מ-15 דקות בסך הכל.

שרידים ארכיאולוגיים ב-Dynjandi

מפלי Dynjandi נשמרו כ-״שמורת טבע מוגנת" (מאז 1981). המטיילים מתבקשים להישאר בשבילים בכדי לשמור על הטבע ולמנוע את הרס המקום היפה הזה. ליד מפלי Dynjandi הייתה ממוקמת חוות דשא שנקראה Bæjarhóll – ותוכלו לבקר בשרידיה. למעשה יש באזור זה 38 שרידים היסטוריים שונים והאזכור הראשון של חווה באזור זה הוא מימי הביניים. שביל מוביל אל שרידי החווה ובתי הדשא. מעל המפל תראו את חורבותיו של אחד מבתי החוץ. תראו את השרידים הארכיאולוגיים האלו בצד ימין שלכם כשתטיילו עד Dynjandi. 

איך מגיעים למפלי Dynjandi?

כדי להגיע ל-Dynjandi מהצד הצפוני של הפיורדים המערביים, תצטרכו לחצות את Hrafnseyrarheiði. בתקופה שאיננה הקיץ, לא ניתן להגיע בקלות למפל, בשל השלג הכבד שיורד בחורף ולא תמיד מפשיר עד שיא הקיץ. בשנת 2015 הכביש המחבר בין האזורים נסגר למשך חמישה חודשים בגלל שלג כבד, כך שהתעדכנו בשינויי מזג אוויר אם אתם מגיעים בתקופה הקרה.

מנהרה חדשה, Dýrafjarðargöng, נפתחה בשנת 2020 מ-Arnarfjörður לפיורד הבא Dýrafjörður והכפר Þingeyri ותוכלו לנסוע בדרך זו בכדי לקצר את הנסיעה אל המפל.

אולי יעניין אותך:

דרום איסלנד
צוות TourIceland

סיור למכתשי לאקי

לפני קצת יותר מ-200 שנה התפרץ הר געש איסלנדי עם השלכות הרות אסון על מזג האוויר, החקלאות והחיים באיסלנד, הנוף של האזור מרהיב, הן בשל הטבע הייחודי והן מהפן ההיסטורי.

קרא עוד »

ברוך שובך!