שייט לוויתנים – עצות זהב לפני שמזמינים

שייט צפייה בלוויתנים האוקיינוס האטלנטי הוא אחת החוויות המרהיבות וזו הזדמנות באמת נדירה לראות את היונקים המופלאים הללו במרחב המחייה שלהם בטבע. אבל לפני שאתם רצים להזמין כרטיסים לשייט, וכדי שבאמת תוכלו להנות מהחוויה, חשוב שתיקחו בחשבון כמה נתונים, שמנסיוננו יכולים להפוך את החוויה לחלום או לסיוט:
שייט לווייתנים באיסלנד

שייט צפייה בלוויתנים האוקיינוס האטלנטי הוא אחת החוויות המרהיבות וזו הזדמנות באמת נדירה לראות את היונקים המופלאים הללו במרחב המחייה שלהם בטבע. בין הלוויתנים הנפוצים יותר שרואים בשייט באיסלנד אפשר למצוא את ה- Minke whale, humpback whale והלוויתן הקטלן. אם התמזל מזלכם, ביום טוב תוכלו לראות אפילו להקות של עשרות לוויתנים ודולפינים באוקיינוס. אבל לפני שאתם רצים להזמין כרטיסים לשייט, וכדי שבאמת תוכלו להנות מהחוויה, חשוב שתיקחו בחשבון כמה נתונים, שמנסיוננו יכולים להפוך את החוויה לחלום או לסיוט:

 

  • במידה ויש רוחות חזקות, לא תוכלו לראות לוויתנים בגלל הגלים החזקים, לכן אנחנו ממליצים לבדוק מהי תחזית הרוחות כאן: https://www.vedur.is/ ואם הרוחות צפויות להיות מעל 6, לא לצאת לשייט. 

 

  • במידה ואין יותר מדי רוחות והפלגתם לדרככם, דעו שככל שאתם מתרחקים מהיבשה, יהיה לכם יותר קר ותהיו חשופים יותר לרוחות. אתם אמנם יכולים לדמיין שאתם ויקינגים וזה לא מה שישבור אתכם, אבל להיות 3 שעות בחוץ בקור זה לא קל – זה קר. מניסיון. לכן חשוב להיות לבושים היטב, כולל כפפות, צעיפים לצוואר וכובעים להגנה על האוזניים. 

 

  • סוג כלי השייט הוא גם משתנה חשוב שכדאי לקחת בחשבון, יש שתי אופציות נפוצות: האחת היא שייט בספינה גדולה, של כ-80-150 אנשים. החיסרון הוא שמדובר בספינות שבהן רואים את הלוויתנים מרחוק ויש גם סיכוי שלא לראות אותם בכלל במשך כל 3 השעות שאורך סיור ממוצע. הסיור השני הוא בסירה מהירה – RIB, סירה שדומה לזודיאק, יכולים להיכנס בסירה עד כ-30 איש, והיא מגיעה קרוב מאוד ללווייתנים. בגלל שהיא כל כך זריזה היא יכולה לעבור במהירות מאזור לאזור ברגע שמבחינים בלווייתנים, לכן הסיכוי לראות בסירה הזו לוויתנים גדול יותר. עם זאת, העלות של סירות הזודיאק היא בדרך כלל גבוהה יותר מעלות הסירות הגדולות וכיוון שזו סירה קטנה, צריך לקחת בחשבון שתהיו הרבה יותר מוגבלים בתנועה מאשר בספינה גדולה. 

 

  • אנחנו ממליצים לשריין שניים או שלושה מקומות במקביל בכדי להגדיל את הסיכוי לראות לוויתנים, בהוסאוויק -Húsavík ודאלוויק – Dalvík בצפון, ורייקיאוויק בדרום מערב, כך תדעו שיש לכם זמן משוריין ותוכלו לצפות בלווייתנים בתנאים הטובים ביותר ולא להרגיש ששילמתם אך פספסתם.

 

  • עוד כמה חידודים חשובים: העונה הכי טובה לצפייה בלוויתנים היא עונת הקיץ (יוני – אוגוסט), אז הם מתקרבים יותר לחופים. בשייט הלוויתנים, לא מחזירים את כספכם במידה ולא יצא לכם לראות לוויתנים (ואכן, יש סיורים שבהם לא רואים לוויתנים), למי שסובל ממחלת ים, מומלץ לקחת כדור נגד בחילה לפני השייט. 

אולי יעניין אותך:

קניון הקערה Merkurker
דרום איסלנד
נמרוד רון

קניון ״הקערה״ Merkurker

כביש F249, שעובר בין Thorsmork לבין איזור Stóridalur בדרום איסלנד, הינו דרך נפלאה ומרהיבה ביופיה, עם מספר גדול של עצירות בדרך. בין נופים יפים, אתרי טבע מרשימים ומסלולי הליכה, איזור זה הינו בהחלט מומלץ לביקור במהלך טיול באיסלנד. עם זאת, מדובר בדרך מאתגרת יחסית, שמתאימה רק לרכב 4 על 4. בכתבה זו, נספר לכם על הביקור באחת הנקודות המרשימות ביותר על כביש זה – עמק Merkurker.

קרא עוד »
בקע Valagja על כביש F225
המרכז ההררי
נמרוד רון

Valagja

המונח הגיאולוגי למכתש הוא maar, וזו תופעה דומה לזו של כמה מכתשים אחרים כמו Víti, Grænavatn וה-Hnausapollur ו-Ljótipollur הסמוכים, אך ללא המים. משמעות המונח מאר היא למעשה מכתש פיצוץ. למרות ש-Valagjá היא לא אטרקציה מרכזית, זוהי תחנה מעניינת עבור מבקרים שאינם ממהרים ומתעניינים בגיאולוגיה ובנוף, שכן Valagjá הוא למעשה יותר ממכתש אחד.

קרא עוד »
הר הגעש Meradalir
הר געש
נמרוד רון

סיור מודרך להר הגעש

בואו לראות לבה זורמת ליד הר הגעש!

הצטרפו לטיול מרגש אל הר הגעש החדש ביותר באיסלנד, בו תוכלו לראות לבה רותחת יוצאת היישר מהאדמה.

קרא עוד »

ברוך שובך!