אורות הזוהר הצפוני באיסלנד

הזוהר הצפוני, אורות הצפון, זוהר הקוטב, Norhern lights, אורורה בוראליס או איך שתבחרו לכנות אותם, הם אחת מתופעות הטבע המפעימות שיש לעולם שלנו להציע. לכן, לא אחת – אנשים מרחיקים וחוצים יבשות וימים כדי להגיע לצפות בהם. 

למרבה המזל, כשמגיעים מישראל לא צריך להרחיק יותר מדי בכדי למצוא את הזוהר הצפוני– ואפשר להגיע לאיסלנד – שכבר החל מחודש אוקטובר (ולברי המזל, כבר בספטמבר) יכולה להתחיל להנפיק מופעי זוהר צפוני עוצרי נשימה. במסגרת טיולי חורף, סתיו או אביב אפשר לצפות בזוהר הצפוני אך לא ניתן לראות אותם בזמן טיול לאיסלנד בחודשי מאי-אוגוסט בגלל שאז יש אור ברוב שעות היממה.

מהם התנאים האופטימליים לצפייה בזוהר הצפוני?

ובכן, ראשית, לנכוח במדינה שבה ניתן לראות אותו, במדינות כמו איסלנד, פינלנד, נורבגיה, גרינלנד, רוסיה, לפלנד, אלסקה וקנדה. 

הזוהר הצפוני הוא תופעת טבע מיוחדת במינה שמתרחשת כאשר חלקיקים טעונים חשמלית שמקורם בשמש, מתנגשים עם חלקיקי גז בזמן שהם חודרים את האטמוספירה של כדור הארץ. הזוהר הצפוני הוא בדרך כלל ירוק, כיוון שהוא פוגע באטום חמצן בכניסה לאטמוספירה. לעתים נדירות יותר הוא אדום, כחול וסגול, זאת כתוצאה מפגיעה באטומים של מימן או חנקן. 

אורות הצפון מופיעים כפס בצורת אליפסה סביב הקוטב הדרומי והצפוי, זוכרים אותם חלקיקים טעונים שנכנסים לאטמוספירה שלנו ליד הקטבים מהחלל?תצוגת זוהר הצפון נראית לעתים קרובות כאליפסה סביב הקטבים מכיוון ששם החלקיקים פוגשים את האטמוספירה בכניסתם לכדור הארץ.

האליפסה של הזוהר הצפוני היא קבועה ביחס לשמש, בעוד כדור הארץ מסתובב למטה. עם זאת, ככל שהחלקיקים הטעונים חזקים יותר, כך הם רחוקים יותר מהקטבים במפגש עם האטמוספירה, מה שגורם לאליפסה להתרחב, ואיתה גם טווח הראות של אורות הצפון

באיסלנד, ניתן לראות את הזוהר הצפוני בעיקר בחודשים אוקטובר-מרץ ובחודשי ספטמבר ואפריל בשעות המאוחרות מאוד של הלילה (בגלל מיעוט שעות החושך).

עוד תנאי חשוב לצפייה בזוהר הצפוני הוא שלא יהיה ״זיהום אור״, זיהום אור נגרם מאורות העיר הרבים, לכן – בכדי לצפות בזוהר הצפוני באיסלנד כדאי מאד לצאת מחוץ לעיר. בטיול ההקפה של איסלנד בכביש הטבעת יש אינספור אזורים שבהם תוכלו ללון בצימרים מבודדים, רחוקים מאורות העיר, כך שיהיה לכם סיכוי גדול יותר לצפייה באורות הצפון. אם קראתם על תחזית זוהר צפוני טובה במיוחד ואתם נמצאים דווקא באזור ריקיאוויק שבו יש ״זיהום אור״ רב יחסית, אנחנו ממליצים לנסוע לשמורת הטבע Heidmork, שם תוכלו למצוא חשיכה ומרחק סביר מאורות העיר. 

ולבסוף, חשוב מאד שלפני שתצאו לחפש את הזוהר הצפוני באיסלנד, תבדקו באתר vedur.is את תחזית העננות לפי שעות, כיוון שגם אם יש אורות צפון חזקים במיוחד, במידה ויש עננות – לא תוכלו לראות אותם כלל. באתר יש קטגוריה שמוקדשת לזוהר הצפוני, שם תוכלו לראות את הסיכוי לאורות צפון – 4 ומעלה נחשב סיכוי טוב לצפייה בזוהר הצפוני. התחזית משקללת את התנאים המתאימים לצפייה בזוהר הצפוני, היא בודקת שהפעילות האלקטרומגנטית של השמש תהיה חזקה מספיק בשביל לראות את הזוהר הצפוני, וגם שלא תתקיים עננות, ניתן להוריד גם אפליקציות שמתריעות על אורות צפון ולהצטרף לחברות בקבוצות פייסבוק באיסלנד שבהם חברי הקבוצה מעדכנים היכן הם רואים את הזוהר הצפוני באיסלנד. 

ההיסטוריה של אורות הקוטב - אילו עובדות מעניינות קשורות אליה?

אירוע זוהר צפוני חריג במיוחד התרחש בתחילת ספטמבר 1859 ובו תוארו על ידי הניו יורק טיימס אורות צפון חריגים בעוצמתם ברמה כזו שהיה אפשר לקרוא עיתון בלילה ללא תאורה מלאכותית, דיווחים נוספים על הזוהר הצפוני באותו השבוע היו בקובה ובג'מייקה, תופעת אורות צפון חריגה בהחלט.

עוד אירוע בלתי נשכח התרחש בלילה שבו טבעה הטיטאניק. ב-15 באפריל, 1912 נצפה באזור בו שייטה הטיטאניק – הזוהר הצפוני. חוקרים טוענים במאמר שפוסרם בכתב העת Weathwer שהתופעה הזו שיבשה מערכות הקשר והניווט של הספינה ששטה מבריטניה לכיוון ניו יורק, ואף את מערכות הקשר של הספינות שהגיעו בכדי לסייע לה. 

איך נתפסים אורות הצפון בפולקלור של עמים שונים?

זוהר הקוטב מוזכר כבר בכתבים יווניים מן המאה הרביעית, ובמאות הבאות הוא מוזכר גם בתרבות הילידית האוסטרלית וגם בתרבויות נורדיות. בממלכה הבריטית, הזוהר הצפוני צבע את השמיים באדום שבועות ספורים טרם התחילה המהפכה הצרפתית, ולכן האמינו שהזוהר הצפוני גורם לריב ומדון.

יש דיווחים מתועדים שעניי איטליה וצרפת חזו באורות צפון אדומים (ונדירים בדרום אירופה) ושהם האמינו שזה סימן לאסונות שבאים עליהם, בין אם זה מלחמה קרבה, תקופה של רעב, מגיפות או מוות, הם האמינו שכשהשמיים אדומים זה סימן לרעות.

הזוהר הצפוני או בכינויו אורורה בוראליס, אורורה=זריחה ובוראליס=רוח, היה קצת יותר חיובי עבור היוונים. היוונים האמינו שאורורה הייתה אחותו של הליוס וסלין, הירח והשמש ושהיא הייתה ממהרת בשעת בין ערביים בין השמש והירח בכדי לספר לאחיה הקטנים על שחר של יום חדש. אך בשביל שהיוונים יראו את אורות הצפון הייתה צריכה להתרחש סופה סולארית ענקית מכיוון שיוון ממוקמת מאוד דרומית וזו תופעה שלא תועדה במאות השנים האחרונות.

רבים מאמינים שהאמונה הסינית בדרקונים נובעת בכלל ממחזה נדיר בזוהר הצפוני, הסינים האמינו שהאורות האדומים והירוקים המתנוססים להם בזריזות בשמיים הם המלחמה של הדרקונים הטובים בדרקונים הרעים.

היפנים האמינו שילד שנעשה בערב של מחזה אורות הצפון יחנן במראה טוב, חוכמת חיים ומזל טוב, ובכלל התפיסה האסיאתית על הזוהר הצפוני היא חיובית ביותר.

האינדיאנים בצפון אמריקה האמינו שאורות הזוהר הצפוני מסמלים את זקני השבט שעברו אל העולם הבא ובאים לבקר ולתקשר שוב עם המשפחות שאותם עזבו.

טיול מאורגן לאיסלנד הזוהר הצפוני

חווית הזוהר הצפוני באיסלנד - איך לא לפספס אותה?

אנחנו זכינו לראות כמה וכמה פעמים את הזוהר הצפוני, בימים בהירים במיוחד אפילו ראינו אותם בחצר ומחוץ לחלון ביתנו, לפעמים נתקלנו בהם בריקיאוויק, כי הם היו מספיק חזקים בכדי שלא נצטרך לנסוע לאזורים מרוחקים יותר. זה אירוע שנחשב יחסית נדיר. 

זוהר הקוטב במלוא הדרו הם באמת תופעת טבע מדהימה, השמיים נצבעים בצבעים ירוקים ולעתים גם סגולים ואדומים והתזוזה של האורות מזכירה תנועה של אורגן אורות ענק בשמיים. לעתים הם נראים כמו מניפות מרקדות, לעתים כמו עננים צבועים בירוק זוהר, לא תמיד הם נמצאים במלוא עוצמתם והם יכולים להיות מאד חמקמקים, להופיע במלוא הדרם ולהיעלם או להופיע כעננים בהירים בלבד. 

זוהר הקוטב דורש הרבה מאד סבלנות, לפעמים לשבת בשמורת טבע, בחושך, באוטו, במשך כמה שעות – עד שרואים אותו מופיע בשמיים (או עד שלא). לפעמים הם מפציעים רק לתוך הלילה ולפעמים בתחילתו, הדרך הכי בטוחה לחזות בהם נכון להיום היא להיעזר בתחזית ובקבוצות פייסבוק באיסלנד שמדווחות עליהם. תוכלו גם לרכוש את אחת מחבילות הטיול שלנו, לקבל לינק לקבוצת הווטסאפ ובה תקבלו דיווחים קבועים על אורות הצפון. 

האם כדאי לעשות סיורי אורות הצפון?

סיורי זוהר הקוטב יכולים להיות בהחלט חווייתיים, במיוחד אם הם משלבים טיול או שיט. החברותא, ההסברים על זוהר הקוטב, העובדה שהטיול מאורגן ואתם לא מחפשים בחושך לבדכם את הזוהר הצפוני יכולה להיות נעימה יותר לחלק מהאנשים. אחרים לעומת זאת יעדיפו לחפש את הזוהר הצפוני באופן עצמאי, עם המכונית שלהם, כשהם מחליטים מתי לצאת לדרך ומתי לחזור. 

האם אפשר לראות את אורות הצפון מהחלל?

באיסלנד, אנו מחשיבים את עצמנו ברי מזל שיש לנו את האפשרות לראות את הזוהר הצפוני מרקד על השמים במהלך החורף. אבל במקום להסתכל תמיד למעלה, נאס"א הכינו סרטון בכדי שנוכל לראות את זוהר הקוטב מנקודת מבט אחרת.

למרבה המזל, נאס"א שיחררה תמונות מדהימות בסרטון למטה, וככה תגיעו הכי קרובאי פעם לראות את אורות הצפון מלמעלה. הסרט מורכב מכמה הקלטות time-lapse מתחנת החלל הבינלאומית (ISS) ומציע תמונות באיכות 4K שלהזוהר הצפוני(אורורה בוראליס) והן של אורורה אוסטרליס (האורות הדרומיים ליד הקוטב הדרומי). שימו את הסרטון על מסך מלא, ותהנו מתצוגת אורות הצפון מהחלל!

הזוהר הצפוני מתרחש בסביבות 100 ק"מ מעל כדור הארץ
כשאתה צופה בתצוגת אורות צפוניים חזקים במיוחד, זה יכול להיראות כאילו אתה יכול כמעט להושיט יד ולגעת בהם. אך למעשה, האורות גבוהים באטמוספירה של כוכב הלכת שלנו.

באיזה גובה מתרחשת תופעת אורות הצפון? על פי מכון UiT nנורבגיה, הזוהר הצפוני מתרחש בדרך כלל בין 90 ק"מ ל -130 ק"מ מעל פני הקרקע, למרות שבמקרי קיצון זוהר הקוטב יכול להיראות גם בגובה גבוה עוד יותר.

על מנת להגדיל את הסיכוי לראות את הזוהר הצפוני בשיא עוצמתו, רצוי לבחור בנקודת תצפית בה זיהום האור הסביבתי הוא מינימלי.

אז איך נצלם את המחזה המהפנט הזה?

מצלמה – עדיפות למצלמת DSLR או מירורלס.

חצובה – על מנת שהמצלמה תהיה סטטית לחלוטין, נבחר בחצובה יציבה שתעמוד בתנאי הקור והרוח באיסלנד.

ISO – תלוי בעוצמת אורות הצפון ובדגם המצלמה. לרוב נתחיל מ-400 ונעלה בהדרגה על פי הצורך. לא מומלץ לעלות מעבר ל-1200.

צמצם – האידיאל הוא צמצם פתוח. נתחיל עם f/2.8 ונעלה ל-f/4 במידת הצורך.

תריס – אם אורות הצפון נעים במהירות, נכוון את מהירות התריס ל 5-7 שניות. אם הם נעים באיטיות, נבחר במהירות של בין 25-30 שניות.

עדשה – ככל שהעדשה תהיה רחבה יותר, נתפוס שטח נרחב יותר של השמיים. למצלמות קרופ נבחר בעדשת 17 מ”מ ומטה. למצלמות פול-פריים נשתמש בעדשת 14-50 מ”מ. נעבוד עם פוקוס ידני המכוון לאינסוף.

שלט – נעבוד עם שלט על מנת למנוע מגע עם המצלמה שעלול לגרום לטשטוש. ניתן לעבוד גם עם טיימר המכוון ל-2 עד 5 שניות.

סוללה – טמפרטורות קרות וחשיפות ארוכות גורמות לסוללה להתרוקן מהר. קחו איתכם לפחות סוללה אחת נוספת בכיס, על מנת שחום הגוף ישמור על אורך חיי הסוללה.

כרטיס זיכרון – כיוון שיש העדפה לצילום בפורמט RAW, מומלץ לעבוד עם כרטיסים מהירים.

פוסטים אחרונים בבלוג

חמשת המיתוסים הנפוצים ביותר על איסלנד

10 אוק 2021

מה הם המיתוסים הנפוצים ביותר לגבי איסלנד? האם איסלנד נקראת כך בגלל...

קרא עוד

מעגל הזהב באיסלנד

13 ספט 2021

מעגל הזהב (יש שקוראים לו משולש הזהב), הוא מסלול יום שאפשר ומומלץ...

קרא עוד
החוף השחור איסלנד

החוף השחור באיסלנד

23 אוג 2021

רייניספארה (Reynisfjara), החוף השחור באיסלנד, נודע כאחד מהחופים השחורים הייחודיים בעולם. הסיבה...

קרא עוד

ברוך שובך!