טרולים או אלוהים?

מדינות צפון אירופה מאז ומתמיד האמינו בטרולים ושדונים, אבל באיסלנד לקחו את זה צעד אחד קדימה. 

האיסלנדים מכנים את הטרולים: "האנשים הנעלמים" והם מאמינים שהם מתגוררים על הצוקים, בסלעים ומערות, ובתוכם הם שומרים על אורח חיים דומה לבני האדם, רועים את הצאן שלהם, מגדלים חציר וכן הלאה.

"האנשים הנעלמים" ידועים בתור יצורים רכושניים מאוד, ואסור להתקרב לאזור מגוריהם, קצת כמו שבישראל מדברים לעתים במונחים של ״עין הרע״, באיסלנד מייחסים לטרולים תכונות מיסטיות והאיסלנדים מסבירים תאונות או אירועים מסתוריים באמצעות הטרולים. אפילו חבר פרלמנט איסלנדי טען שבתאונה שהוא עבר היו מעורבים טרולים. 

אחת התקריות המפורסמות בנושא הייתה בשנת 2015, לאחר שניסו לסלול כביש דרך הלבה באזור ״מגורי הטרולים״, מכונות רבות התקלקלו ונהרסו כליל, עד שהחברה האחראית על הפרויקט ביקשה לשנות את תוואי הכביש, כדי לא לפגוע בבתי הטרולים, ששוברים להם את המכונות. 

במחקר שערכו באיסלנד מצאו שבאלוהים, לעומת זאת, האוכלוסייה הצעירה באיסלנד לא מאמינה (0 אחוז מאמינים בהשגחה אלוהית), 93% מאיסלנדים מאמינים שהעולם נוצר במפץ הגדול ולא כתוצאה מבריאה אלוהית.  

אז האם הם אנשי מדע או פנטזיונרים? 

יש שיאמרו שהאיסלנדים נהנים להטריל את שאר העולם באמונה המשונה הזו כדי להמשיך את המסורת ולעודד תיירות, הרי איסלנד מלאה בבתי טרולים, פסלי טרולים ומחוות כאלו ואחרות לאמונה הרווחת בשדונים. 

בתמונה: הטרול המגולף שאפשר למצוא בשמורת הטבע Heidmork, כרבע שעה נסיעה מריקאוויק. 

פוסטים אחרונים בבלוג

חמשת המיתוסים הנפוצים ביותר על איסלנד

10 אוק 2021

מה הם המיתוסים הנפוצים ביותר לגבי איסלנד? האם איסלנד נקראת כך בגלל...

קרא עוד

מעגל הזהב באיסלנד

13 ספט 2021

מעגל הזהב (יש שקוראים לו משולש הזהב), הוא מסלול יום שאפשר ומומלץ...

קרא עוד
החוף השחור איסלנד

החוף השחור באיסלנד

23 אוג 2021

רייניספארה (Reynisfjara), החוף השחור באיסלנד, נודע כאחד מהחופים השחורים הייחודיים בעולם. הסיבה...

קרא עוד

ברוך שובך!