Reykjadalur – העמק המעשן

״העמק המעשן״ בתרגום מאיסלנדית, הוא נהר חם שזורם לו בהרים ליד העיירה Hveragerdi, האזור פעיל מאוד גיאותרמית, ולאורך כל ימות השנה אפשר לרחוץ במים החמים.
העמק המעשן

העמק המעשן - Reykjadalur

במרחק 40 דקות נסיעה מרייקיאוויק אפשר למצוא את אחד ממסלולי ההליכה האהובים ביותר באיסלנד, הוא משלב הליכה נופית, מפל גבוה, נביעות גיאותרמיות ורחצה במעיין חם, מה צריך יותר מזה?

הליכה קצרה של שעה אחת בלבד תביא אתכם אל הנהר החם בעמק המעשן. יש שני שבילים שמובילים אל הרחצה בנהר החם, השביל הארוך אורך 3.5 ק״מ לכל כיוון ותחילתו היא בבית הקפה הסמוך לחניה, והשביל הקצר יותר אורך כ-1.5 ק״מ לכל כיוון, אך ההגעה לתחילת המסלול אפשרית רק לרכבי שטח (גם קטנים) היות ובכביש העפר המוביל לתחילת המסלול דיי משובש ובדרך כלל מסלול זה נגיש רק בקיץ.

Reykjadalur - העמק המעשן באביב

חשוב לדעת !

  1. כשתתקרבו לקטע של המעיינות החמים של Reykjadalur שבטוח לרחצה, תעברו על גשר. משני צידי הגשר יש שפע של חורים ושקעים באדמה המבעבעים במים רותחים ובוץ. המים מרתקים לצפייה, אבל מה שלא תעשו, אל תיגעו בהם!
  2. יש מעט מאוד פרטיות להחלפת בגדים בנהר במעיינות החמים של Reykjadalur, חלק הרחצה של הנהר מסודר ב״דק״ עץ ומחיצות עץ, המפצל כל פלטפורמה ל-4 חלקים. אין שירותים או חדרי הלבשה מסודרים, חדר השירותים הזמין היחיד הוא זה שבתחילת השביל (הארוך). אם יורד גשם, אתם תרטבו, וכך גם הבגדים שהשארתם בעת כניסתכם למעיין. אם אתם צריכים יותר פרטיות תוכלו לבקש ממישהו להחזיק מגבת או להתעטף במגבת בזמן ההחלפה. בסופו של דבר, לאף אחד לא באמת אכפת שאתם מתפשטים בחוץ. עבור האיסלנדים, זה נורמלי לחלוטין.
  3. חשוב מאוד לבדוק את מזג האוויר לפני היציאה לדרך, תחנת מזג האוויר הרלוונטית למזג האוויר במסלול זה היא תחנת המדידה ב-Hellisheidi (תחנת הכוח הגיאותרמית הגדולה באיסלנד, שממוקמת בצד השני של ההר), תוכלו לבדוק את מזג האוויר לפני היציאה כאן (התחנה עם הנקודה הירוקה). אם הרוחות הן מעל 8 אז עשוי להיות לכם מזג אוויר סוער מדי מכדי להגיע, אבל כל עוד מזג הרוחות הן מתחת ל-8 ומעלה, לרוב זה מזג אוויר מספיק טוב בכדי להגיע למעיינות החמים!
בדרך לReykjadalur - העמק המעשן בחורף

המסלול הארוך

אם בחרתם לעשות את המסלול הארוך יותר (והנגיש יותר) אנחנו ממליצים להתחיל בעצירה קלה במאפייה המקומית ב-Hveragerdi, תוכלו לאסוף שם כריכים, מיץ תפוזים, ולהתפנק במשהו טעים בזמן הרחצה, אחרי הליכה ועליה של שעה, מגיע לכם!

תחילת השביל אל הנהר החם Reykjadalur ממוקמת בבית הקפה ליד העיירה Hveragerði. בשנת 2020 נסלל שם חניון גדול ומאז החניה היא בתשלום. קל מאוד לעקוב אחר השביל רק צריך לדעת שהחצי שעה הראשונה היא בעלייה, בערך של קילומטר, אך לאחר מכן ההליכה נהיית קלה יותר ומישורית ברובה עד ההגעה למים. בערך אחרי 2.5 ק״מ תתחילו לראות את הנהר, עד שנת 2021 המסלול עבר משמאל לנהר אך בשנה זו הייתה מפולת בוץ גדולה באזור הפעיל גיאותרמית שם (בתמונה הבאה) והשביל שם קרס, ומאז הולכים מצד ימין לנהר החם. לאורך הטיול תראו מספר בורות עם נביעות חמות (לא לגעת במים מכיוון שהם יכולים להגיע לטמפרטורות רותחות).

רוב האנשים מתרחצים באזור בו הותקנו רציפי העץ ואזורי החלפת הבגדים. ככל שתעלו במעלה הזרם, כך טמפרטורת המים מתחממת יותר, כך שיש מקום להעדפה של כל אחד. המעיין עשוי להיות עמוס לפרקים כיוון שהוא כל כך נוח וזמין להגעה, אולם אם תצאו לדרך מוקדם בבוקר, ייתכן שתהיו מהראשונים להגיע לנהר. המים צלולים ומושלמים לטבילה אחרי ההליכה, בהחלט דרך מצוינת נעימה להנות מהנביעות הגיאותרמיות של איסלנד מבלי להתאמץ מדי.

העמק המעשן

איך מגיעים לשביל הארוך לReykjadalur?

המסלול הקצר

כפי שאמרנו, המסלול הקצר מתאים בעיקר למי ששכרו רכב שטח קטן מכיוון ששביל ההגעה לתחילת המסלול אינו סלול. הנסיעה על כביש העפר אורכת כ-10 דקות, ושם תגיעו לחניה קטנה עם מקום ל-7-8 מכוניות, משם ההליכה פשוטה למדי, תלכו במורד ההר עד שתגיעו למעיין החם.

איך מגיעים לשביל הקצר ל-Reykjadalur?

פונים כאן לכביש העפר

חונים כאן

יעדים נוספים באיזור

אם חשקה נפשכם באיזה פינוק מתוק אחרי ההליכה למעיין והרחצה במים החמים, אנחנו ממליצים על ביקור קצר במוזיאון הSkyr, בעיירה Sellfos (במרחק 15 דקות נסיעה) נפתח לאחרונה מרכז חדש ואינטרקטיבי שכולו עוסק באחת ממנות הדגל האיסלנדיות – יוגורט ה-Skyr.

בניגוד למנות בינלאומיות עתיקות אחרות באיסלנד, זה סיפור הצלחה איסלנדי מדהים!

אולי יעניין אותך:

המשבר הכלכלי באיסלנד
בלוג
נמרוד רון

המשבר הכלכלי באיסלנד

בשנת 2008, בזמן שמרבית העולם חווה משבר כלכלי אדיר, מעטים שמו לב שבאיסלנד התרחש משבר אדיר וחסר תקדים בהיסטוריה העולמית. לקראת סוף השנה, באוקטובר 2008, שלושת הבנקים הפרטיים הגדולים של המדינה קרסו בתוך שלושה ימים, באירוע שעד היום נחשב למשבר הבנקים הגדול ביותר שפקד מדינה אחת בהיסטוריה של הכלכלה האנושית. אז איך התרחש משבר כה גדול במדינה הקטנה והמשגשגת שאנחנו מכירים כיום, ואיך היא יצאה ממנו כל כך מהר? הנה כל המידע החשוב על האירוע הכלכלי המרתק שפקד את איסלנד ב-2008.

קרא עוד »

ברוך שובך!