Stórurð

אחד המקומות המפוארים ביותר במזרח איסלנד הוא Stórurð ("הסלעים הענקיים"). Stórurð שוכנת מתחת לקרחון הקטן ממערב להרי Dyrfjöll.

קצת על האזור

הבולדרים ב-Stórurð הם אחד המראות המרהיבים ביותר של איסלנד – המסלול צבר פופולריות רבה בקרב מטיילים בשנים האחרונות: תטיילו בין בריכות כחולות-ירוקות, כרי דשא מוקפים בפסגות הרים מושלגות וכפי שהשם מרמז, האזור מוקף סלעים עצומים, שככל הנראה הגיעו לשם על ידי קרחונים נסוגים.

חמישה שבילים מסומנים מובילים אל Stórurð וממנה. שניים ממעבר Vatnsskarð, אחד מ-Njarðvík ושניים מ-Borgarfjörður Eystri. מכיוון ש-Stórurð ממוקם למעלה מ-400 מ' מעל פני הים, השלג שוהה שם לעתים קרובות עד הקיץ, כך שהזמן הטוב ביותר לחקור את האזור המדהים הזה הוא מיולי ועד ספטמבר.

הטיול הלוך ושוב אורך כ-4-5 שעות אז קחו בחשבון שזה סיור יומי.

איזה מסלול לבחור?

באופן אידיאלי, אם יש לכם הזדמנות להגיע בשני רכבים, תוכלו להתחיל בנקודה אחת ולסיים בשנייה , אבל אם לא תצליחו להגיע בשני רכבים, אתם גם תהנו מאוד ללכת הלוך חזור באותו השביל.

4.5 ק"מ לכל כיוון – Njardvik
לדעתנו, זה המסלול המעניין ביותר ל-Stórurð. במסלול זה תוכלו לראות את ההוד של עמק Mjóidalur – זהו אחד הטיולים הציוריים ביותר באיסלנד. יתר על כן, Njarðvík הוא גם מסלול ההליכה הקצר ביותר ל- Stórurð.

למרות שלעתים המסלול הזה יכול להיות מאתגר יותר עם חציית נהרות, ושטח בוצי וגבוה יותר. לכן, אנו מציעים ללכת בדרך זו רק בין תחילת יולי לסוף אוגוסט. דעו גם, מחוץ למסגרת הזמן הזו, הקפידו להביא קרמפונים (נעלי דוקרנים), מוטות טיולים ו-GPS לטיולים מכיוון שלג וקרח יוצרים תנאים אפילו יותר אתגרים בקטע האחרון ויורדים עד Stórurð. זו, בעינינו, הדרך המומלצת ביותר. 

7.5 ק"מ לכל כיוון – VATNSSKARÐ
הנסיעה ל- Stórurð ממגרש החניה ב- Vatnsskarð תתחיל ותסתיים עם מדרונות תלולים ותצפיות מדהימות על המפרוצים שמסביב. אבל אם יום סוער במיוחד, אולי לא תרצו לנסוע במסלול השיא הזה. עם זאת, אם מטיילים במסלול זה מחוץ לאמצע יולי עד אוגוסט, עליך להיות מוכן למדרונות התלולים על ידי נעלי הליכה מתאימות, קרמפונים, מוטות הליכה ו-GPS לטיולים.

7.1 ק"מ לכל כיוון – VATNSSKARÐSVEGUR
המסלול הזה הוא הקל ביותר אם אתה לא מטייל מנוסה. לשם המחשה, הוא די שטוח עם שיפועים זעירים בלבד. תטיילו לצד Rjupnafell ולא תהיה לכם שום גובה תלולה לכבוש. ורק מפל קטן/נהר חוצה פה ושם. אבל דעו אם יש הרבה גשם בשבוע הטיול שלכם, העמק שומר על מים והוא ביצתי. אז אם מזג האוויר משתנה או שהרגליים בוערות מאחד משני המסלולים שבהם הלכתם, כדאי לקחת את הדרך הפחות מלחיצה זו החוצה. << הערה: זהו מסלול היציאה שלנו בגלל שינוי מזג האוויר. 

איך מגיעים ל-Storurð?

מתחילים:

במסלול ההליכה Njarðvík ל- Stórurð אין חניון רשמי גדול. באותו הערה, תמצא מספר שלטים המראים היכן אתה מתחיל יחד עם מפה. תעקבו אחרי הסמנים הצהובים הקטנים בחזרה אל העמק המשקיף על הרים מדהימים. התחלנו את הטיול בשעה 8:30 בבוקר.

חציית נהרות ומעברי מים: 

תוך דקות הליכה תיתקלו בחציית הנהר הראשונה שלכם בדרככם ל- Stórurð. דע, יש אינספור (איבדתי את הספירה אחרי 25). שום דבר מדאיג, וברוב הפעמים אתה פשוט מדלג עליהם בהליכה על סלעים. אבל נעלי הליכה טובות אטומות למים הן אידיאליות. השביל יכול להיות סופר בוצי, אבל הישאר בו כדי לוודא שאתה מגן על הנוף.

עליות גובה ושינויי מזג אוויר:

בערך 1.5 שעות לתוך הטיול ל- Stórurð הגובה עולה בעקביות ואנחנו עוברים לקו השלג. לכן לפעמים, לראות את סמני השבילים היה קשה או בלתי אפשרי. עם זאת, הגענו מוכנים עם GPS טיולים שהוביל את הדרך לא משנה כמה עמוק השלג. תוכלו לעקוב אחר המסלול כאן.

4. משקיפים על STÓRURÐ:

לאחר טיול בשלג במשך 30 דקות, Stórurð חושפת את עצמה בפניכם, ההליכה למטה מעט תלולה ומאתגרת בחלקים, כשהשלג הפך לרוב לקרח. מכאן הצורך בקרמפונים (נעלי דוקרנים) גם בשבוע הראשון של ספטמבר! השלג מגיע מוקדם ונשאר עד מאוחר שם כיוון שמדובר במרכז ההררי והקר יותר באיסלנד.

טיול במסלול המעגלי של STÓRURÐ:

עם הגעתכם ל- Stórurð, תרגישו כמו ילד בחנות ממתקים! יש מפה ראשית של המסלולים שתוכלו לבדוק כדי לראות אם אתם רוצים לטייל בלולאה הפנימית או פשוט ללכת ימינה אל נקודות הסלע של המים הכחולים. אנחנו טיילנו עם כיוון השעון מצד שמאל וזה לקח לנו בערך שעה עם עצירת צהריים של 15 דקות. אם תעשו את הטיול במעגל מלא. 

טיול רגלי החוצה מ-STÓRURÐ דרך מסלול VATNSSKARÐSVEGUR:

חזרה בדרך אחרת אפשרה לנו לראות את העמק כולו, מה שהיה מהמם כמובן. אבל בעיקרון חוץ מקומץ מפלים זו הייתה הליכה די שטוחה, ארוכה ודי משעממת. במיוחד מכיוון שהיה לנו מסלול כל כך כיפי בטיול לתוך Stórurð! 

זה היה מסלול בטוח יותר החוצה מכיוון שמזג האוויר על פסגת ההר השתנה מה שהפך אותו מסוכן מדי עבורנו לטייל בהר קפוא ומחליק בחזרה למעלה בבטחה. לבסוף, סיימנו את הטיול בסביבות 14:30-15:00, אבל בגלל שחנינו בתחילת המסלול השני, הייתה לנו עוד כשעת הליכה על הכביש.

איך מגיעים לנקודת ההתחלה?

פינוק לסיום היום

הבריכות הגיאותרמיות של מרחצאות Vök ממוקמות ליד אגם Urriðavatn, קרוב לEgilsstadir במזרח איסלנד.

מרחצאות Vök נפתחו בקיץ 2019. המים ב-Vök זורמים ממעיינות חמים עמוק מתחת לאגם Urriðavatn. לפני שנים, במהלך החורפים הארקטיים הארוכים, הבחינו המקומיים שהקרח של האגם נמס תמיד באותו מקום. השם Vök, הוא המילה האיסלנדית לחורי הקרח הנמסים הללו. כיום, מעיינות חמים אלו מספקים את כל המים החמים לסביבה.

אולי יעניין אותך:

הר געש
צוות TourIceland

סיור מודרך להר הגעש

בואו לראות לבה זורמת ליד הר הגעש!

הצטרפו לטיול מרגש אל הר הגעש החדש ביותר באיסלנד, בו תוכלו לראות לבה רותחת יוצאת היישר מהאדמה.

קרא עוד »
דרום איסלנד
צוות TourIceland

סיור למכתשי לאקי

לפני קצת יותר מ-200 שנה התפרץ הר געש איסלנדי עם השלכות הרות אסון על מזג האוויר, החקלאות והחיים באיסלנד, הנוף של האזור מרהיב, הן בשל הטבע הייחודי והן מהפן ההיסטורי.

קרא עוד »

ברוך שובך!