אגם מיוואטן

אגם מיוואטן (לא מבטאים את ה״ן״) הוא אגם וולקני בצפון איסלנד. על החוף הצפון מזרחי בסמוך לכפר Reykjahlíð יש מרכז מבקרים. במרחק קצר משם, ליד הר Námafjall, נמצא Hverir, אזור עם פעילות גיאותרמית אדירה בוא תמצאו בורות בוץ רותחים, נביעות חמות וריח של גופרית. האזור פעיל ביותר גיאותרמית. תשע התפרצויות אירעו באזור מיוואטן במהלך התקופה 1975-1984, תוכלו להריח את ריח המינרלים והגופרית כשתתקרבו לאזור – חוויה איסלנדית אותנטית ומיוחדת.

אמנם לא חסרים אגמים באיסלנד אבל אגם מיוואטן הוא מיוחד בגלל כל מה שנמצא סביבו, האדמה המבעבעת, צבעי המינרלים שמעטרים את הקרקע, האדים שאופפים את האזור, המכתשים הוולקניים והפסאדו-מכתשים שנוצרו שם הם מהמיוחדים ביותר לביקור במסגרת טיול באיסלנד. אם יש לכם כ-10 ימים לטיול באיסלנד, אנחנו ממש ממליצים לשלב את אזור מיוואטן בטיול שלכם, לא תרצו להפסיד את האדמה הגעשית המיוחדת הזו. 

מכתשים באגם מיוואט

גאולוגיה

האגם קרוב לאתרים כמו לוע הר הגעש Krafla, שלעתים נוצרים בו אגמים תכולים. רבים מהאיים בתוך האגם הם פסאודו-מכתשים, שנוצרו על ידי פיצוצי קיטור כאשר מאגמה עלתה מתחת לכיסי מים, חלקם נוצרו על ידי התקררות מהירה לאחר התפרצות.

הפעילות הגיאותרמית מתחת למיוואטן, מאפשרת את ההזדמנות לרחצה במי תהום שמתחממים כתוצאה מהטמפרטורות הגבוהות מתחת לאדמה. המעיינות החמים המומלצים ביותר באזור הם מרחצאות הטבע Mývatn, מים גיאותרמיים תכולים, שאותם אופפים אדים, ומסביבים הנופים של האזור הצפוני המופלא הזה, חוויה מומלצת במיוחד! 

בעלי חיים

האגם שופע חיים, במהלך הקיץ הדייגים המקומיים דגים שם דגי סלמון ובמהלך החורף נוהגים לדוג בתוך הקרח. אזור האגם ידוע ברחבי העולם בזכות מיני ברווזים יוצאי דופן שמקננים בו ובשפע של עופות אחרים. יש בסמוך למקום מוזיאון ציפורים שמוקדש לציפורים הרבות שאפשר למצוא באזור. הצמחייה שמסביב והמזון הרב בסביבת אגם מיוואטן הופכים אותו לבית גידול גם עבור מכרסמים קטנים, ומספקים פינוקים טעימים ליונק היבשתי המקומי היחיד של איסלנד, השועל הארקטי. הצמחייה המעיינת ביותר באגם מיוואטן נמצאת דווקא מתחת לפני המים. אפשר למצוא שם אצות שנראות כמו כדורי טחב שנמצאות במעט מאוד מקומות אחרים ברחבי העולם.

יעדים באיזור

מבקרים במיוואטן רוצים לעתים קרובות לבלות יותר מיום אחד בלבד בחקר הסביבה הגעשית. אחד המקומות המרתקים לביקור הוא Dimmuborgir, שדה לבה אדיר, עם תצורות מיוחדות. פירוש המקום באיסלנדית הוא ״הטירות/ערים השחורות״. סביב האגם צולמו סצנות רבות ממשחקי הכס, ידועה במיוחד סצינת האהבה במערת Grjótagjá, של ג'ון סנואו ויגריט, אגם מיוואטן ממוקם על כביש הטבעת המקיף את איסלנד, מה שהופך אותו לנגיש מאוד, ממערב לו נמצאת 'בירת הצפון', אקוריירי. במזרח מיוואטן, תוכלו למצוא את המפל הגדול ביותר באיסלנד, Dettifoss שהוא גם המפל בעל עוצמת הזרימה החזקה ביותר באירופה. כשתראו אותו - תבינו.

עוד על אגם מיוואטן והסביבה:

הר Vindbelgjarfjall שבאגם Myvatn
מידע
נמרוד רון

הר Vindbelgjarfjall

יש דרכים רבות לחוות את הטבע המרהיב של איסלנד. בין נסיעות בדרכי נוף מרשימות, עצירות בנקודות תצפית מרהיבות, שייט, סיורים מודרכים ועוד, לא חסרות אפשרויות נפלאות לפעילויות עבור מטיילים באיסלנד. עם זאת, רבים יסכימו כי אחת הדרכים הטובות ביותר לחוות את הטבע עוצר הנשימה של המדינה היא דרך הרגליים, באמצעות הליכה במסלולים הנפלאים שפזורים לכל אורך המדינה. בכתבה זו, נספר לכם על אחד המסלולים המומלצים באזור אגם מיוואטן: הטיפוס על הר Vindbelgjarfjall, בצפון-מזרח איסלנד.

לקריאה »
Dimmuborgir שבאגם מיוואטן
הרי געש
נמרוד רון

Dimmuborgir

איזור צפון-מזרח איסלנד, ובפרט האיזור שסביב אגם Mývatn הגדול, הינו גדול בתופעות טבע מיוחדות, ובעיקר תופעות געשיות יוצאות דופן. בשל סמיכותו להר הגעש הפעיל Krafla, תוכלו למצוא בו שלל שדות לבה, מכתשים, הרי געש, מערות ותצורות סלע מרשימות. בכתבה זו, נספר לכם על אחד האתרים הוולקניים המרשימים ביותר באיזור זה: שדה הלבה Dimmuborgir.

לקריאה »
אפיית לחם גיאותרמי
מידע
נמרוד רון

חוות Vogafjos 

חוות Vogafjos, שנמצאת על גדת אגם מיוואטן, קיימת כבר כ-120 שנה, במהלכן היא עברה בין כמה דורות של אותה המשפחה, ועברה התפתחות משמעותית. היא החלה עם כמה פרטים בודדים של כבשים, פרות, שני סוסים ומעט תרנגולות, וכיום מונה כ-120 כבשים, 40 פרות וחיות משק רבות נוספות.

לקריאה »
מכתשי Skútustaðagígar שבאגם מיוואטן
הרי געש
נמרוד רון

מכתשי Skútustaðagígar

בין תצורות סלע מרשימות, הרי געש פעילים ושדות לבה, נמצאים להם גם מכתשים רבים ויוצאי דופן, שפזורים להם ברחבי איסלנד. בכתבה זו, נספר לכם על אחד מאיזורי המכתשים היפים ביותר במדינה: מכתשי Skútustaðagígar.

לקריאה »
הר הגעש Hverfjall
הרי געש
נמרוד רון

מכתש Hverfjall

מעט ממזרח לאגם Myvatn, שהוא אחד האגמים הגדולים ביותר באיסלנד, נמצא מכתש Hverfjall, אחד המכתשים המרשימים והייחודיים באיסלנד. בכתבה זו, ניתן לכם את כל המידע הרלבנטי על המקום: סיפור היווצרות המכתש, ההיסטוריה שלו והדרכים הטובות ביותר לבקר בו.

לקריאה »
אגם המכתש בKrafla בצפון איסלנד
הרי געש
נמרוד רון

מכתש Krafla

הר הגעש Krafla התפרץ כ-29 פעמים לאורך השנים, ויצר תופעות טבע ומראות מרשימים במיוחד באיזור שלו. בכתבה זו, נספר לכם מעט על ההיסטוריה של המקום המיוחד, ועל הביקור באתר הייחודי.

לקריאה »
מערת Grjótagjá
מידע
נמרוד רון

מערת Grjótagjá

לא צריך הרבה יותר מצירוף המילים “מעיין חם בתוך מערת לבה” בשביל להבהיר את הייחודיות של אתר טבע יוצא דופן זה, שמייצג בצורה מצוינת את מה שכל כך מיוחד באיסלנד

לקריאה »
הרי געש
נמרוד רון

Námafjall / Hverir

האיזור הגיאותרמי Hverir, שמבין שלל התופעות הגיאותרמיות שתוכלו לראות במהלך טיול באיסלנד, הינו ללא ספק מבין הטובים ביותר, ונמצא במיקום נוח במיוחד מספר דקות מאגם מיוואטן.

לקריאה »
Hofdi פארק שבאגם מיוואטן
מידע
נמרוד רון

פארק Hofdi

חלק גדול משטחה של איסלנד הינו חשוף. עם זאת, בצפון מזרח המדינה, על גדות אגם Myvatn, נמצא לו פארק Hofdi, בו המבקרים יכולים ליהנות מנופים נפלאים, אווירה רגועה, וכן, אפילו מיער חביב.

לקריאה »
מלון בלגונה הכחולה באיסלנד
מידע
נמרוד רון

מלונות מומלצים באיסלנד

מתכננים חופשה באיסלנד? תמצאו כאן רשימה מפורטת של המלונות המומלצים ביותר באיסלנד, מסווגים לפי האיזורים השונים ורמות התמחור השונות בטיול באיסלנד.

לקריאה »
מפת איסלנד
הרי געש
נמרוד רון

מפת איסלנד

מפת איסלנד מפת איסלנד – הכל על איסלנד! איסלנד היא יעד יפהפה וייחודי המציע למטיילים פלאי טבע מדהימים, מהזוהר הצפוני ועד למעיינות החמים והקרחונים הגיאותרמיים.

לקריאה »
הר הגעש אסקיה
הרי געש
נמרוד רון

סיור לAskja & Holuhraun

סיור סופר ג’יפים לאתר ההתפרצות הגעשית HOLUHRAUN ו-ASKJA, המכתש המפורסם ביותר באיסלנד.

לקריאה »
מרחצאות מיוואט
פעילויות
נמרוד רון

מרחצאות Myvatn

מרחצאות הטבע בעיירה הצפונית Myvatn יושבים על מקור אנרגיה גיאותרמית המציע חוויה טבעית של רחצה במינרלים בצבע תכלת

לקריאה »

ברוך שובך!