אורות הזוהר הצפוני באיסלנד

הזוהר הצפוני הוא מחזה שמימי של יופי ללא תחרות. לראות אותם באיסלנד זו חוויה יוצאת דופן. אור צבעוני מרקד על פני השמים יוצרים תצוגה מהפנטת, קשר עמוק בין האדם לטבע. השממה הבתולית של איסלנד, נטולת זיהום האור, מעצימה את הפלא. תזכורת עוצרת נשימה לפלאי כדור הארץ ולמסתורין מעוררי היראה של היקום!
זוהר צפוני באיסלנד

הזוהר הצפוני

הזוהר הצפוני, אורות הצפון, זוהר הקוטב או האורורה בוראליס, הם אחת מתופעות הטבע המפעימות שיש לעולם שלנו להציע. לכן, לא אחת – אנשים מרחיקים וחוצים יבשות וימים כדי להגיע לצפות בהם. המקומות הטובים ביותר לצפות בזוהר הצפוני כוללים את מדינות סקנדינביה: צפון נורבגיה, שוודיה, פינלנד ואיסלנד הן כמה מהיעדים הפופולריים ביותר לצפייה בזוהר הצפוני. טרומסו בנורבגיה ידועה במיוחד בזכות הזדמנויות הצפייה המצוינות שלה באורורה. גם בקנדה, אלסקה, רוסיה, צפון אירלנד, סקוטלנד ואנטארטיקה אפשר לחזות באורות הצפון. 

כדי למקסם את הסיכוי שלכם לראות את הזוהר הצפוני, חשוב לתכנן את הטיול במהלך חודשי החורף כאשר הלילות הארוכים ביותר והשמיים החשוכים ביותר. בנוסף, כדאי לבחור מיקום הרחק מאורות העיר ולבדוק את מזג האוויר המקומי ואת תחזיות הסולאריות עבור תנאי הצפייה הטובים ביותר. קחו בחשבון שהזוהר הצפוני הוא תופעת טבע, ואין ערובה לראותם, אפילו במקומות הטובים, ולכן סבלנות ומזל משחקים תפקיד משמעותי בחוויה הזו.

במסגרת טיולי חורף, סתיו או אביב אפשר לחזות בזוהר הצפוני אך לא תוכלו לפגוש אותם בזמן טיול לאיסלנד בחודשי מאי-אמצע אוגוסט בגלל שאז יש אור ברוב שעות היממה. החל מאמצע אוגוסט מתחילה להתגנב קצת חשיכה ואז תוכלו לפגוש באורות הצפון. 

מוזמנים לבקר בקבוצת הפייסבוק שלנו, שם אנחנו משתפים בטיפים שימושיים נוספים.

הזוהר הצפוני באיסלנד

היתרון היחסי של איסלנד הוא שבחורף מזג האוויר באי נחשב יחסית למתון ונע סביב ה-0 מעלות, זאת הודות לזרם הגולף שעובר מעליה ומאזן את הטמפרטורות הקרות שאופייניות לרוב החוג הארקטי. ולכן, הביקור באיסלנד לצפייה באורות הצפון יכול להיות שילוב מצוין בין האפשרות לחזות בהם והאפשרות לטייל. 

למרבה המזל, כשמגיעים מישראל לא צריך להרחיק יותר מדי בכדי למצוא את הזוהר הצפוני– ואפשר להגיע לאיסלנד – שכבר החל מאמצע חודש אוגוסט יכולה להתחיל להנפיק מופעי זוהר צפוני עוצרי נשימה.

אם תהיו במקרה באיסלנד במהלך סופה סולארית, הסיכוי שלכם לראות תצוגת זוהר צפוני מהפנטת ומעוררת יראה גדל מאוד. סופות אלו מושפעות ממחזור השמש בן 11 השנים של השמש, שבמהלכם תדירות פעילות השמש גדלה ודועכת. שנת 2024 צפויה להיות שנת שיא במחזור הנוכחי.

מהו זוהר הקוטב והאם הוא באמת נראה כמו בתמונות?

הזוהר הצפוני הוא תופעת טבע מיוחדת במינה שמתרחשת כאשר חלקיקים טעונים חשמלית שמקורם בשמש, מתנגשים עם חלקיקי גז בזמן שהם חודרים את האטמוספירה של כדור הארץ. הזוהר הצפוני הוא בדרך כלל ירוק, כיוון שהוא פוגע באטום חמצן בכניסה לאטמוספירה. לעתים נדירות יותר הוא אדום, כחול וסגול, זאת כתוצאה מפגיעה באטומים של מימן או חנקן. 

בחלק מהמקרים, אנשים רואים בעין אורורה חלשה מאד ואז דרך עדשת המצלמה האורורה נראה חזקה ומרשימה. במידה והגעתם לטיול באיסלנד ומצאת את עצמכם בסיטואציה הזו, אל תחשבו שראיתם את הזוהר הצפוני במלוא הדרו וצאו לחפש אותו שוב. כשהזוהר נראה במיטבו הוא באמת אחד המראות המרהיבים ביותר שאפשר לראות בטבע והוא לא רק פסים ירוקים חלשים בשמיים. 

לכן, מכיוון שאיסלנד כבר מציעה הזדמנות מצוינת לראות את הזוהר הצפוני בשל מיקומה ליד החוג הארקטי, הימצאות כאן במהלך סופה סולארית יכולה להפוך את החוויה למרהיבה ובלתי נשכחת אפילו יותר. זכרו שחיזוי סופות סולאריות בדייקנות הוא מאתגר, אך תוכלו לבדוק עם שירותי החיזוי המקומיים או המשרד המטאורולוגי של איסלנד לגבי התראות על פעילות סולארית במהלך ביקורכם.

מהם התנאים האופטימליים לצפייה באורות הצפון?

ובכן, ראשית, לנכוח במדינה שבה ניתן לראות אותו, במדינות כמו איסלנד, פינלנד, נורבגיה, גרינלנד, רוסיה, לפלנד, אלסקה וקנדה. 

עוד תנאי חשוב לצפייה בזוהר הצפוני הוא שלא יהיה ״זיהום אור״, זיהום אור נגרם מאורות העיר הרבים, לכן – בכדי לצפות בזוהר הצפוני באיסלנד כדאי מאד לצאת מחוץ לעיר. בטיול ההקפה של איסלנד בכביש הטבעת יש אינספור אזורים שבהם תוכלו ללון בצימרים מבודדים, רחוקים מאורות העיר, כך שיהיה לכם סיכוי גדול יותר לצפייה באורות הצפון. אם קראתם על תחזית זוהר צפוני טובה במיוחד ואתם נמצאים דווקא באזור ריקיאוויק שבו יש ״זיהום אור״ רב יחסית, אנחנו ממליצים לנסוע לשמורת הטבע Heidmork, שם תוכלו למצוא חשיכה ומרחק סביר מאורות העיר. 

עוד טיפ חשוב: לפני שתצאו לחפש את הזוהר הצפוני באיסלנד, תבדקו באתר vedur.is את תחזית העננות לפי שעות, כיוון שגם אם יש אורות צפון חזקים במיוחד, במידה ויש עננות – לא תוכלו לראות אותם כלל. באתר יש קטגוריה שמוקדשת לזוהר הצפוני, שם תוכלו לראות את הסיכוי לאורות צפון – 4 ומעלה נחשב סיכוי טוב לצפייה בזוהר הצפוני. התחזית משקללת את התנאים המתאימים לצפייה בזוהר הצפוני, היא בודקת שהפעילות האלקטרומגנטית של השמש תהיה חזקה מספיק בשביל לראות את הזוהר הצפוני, וגם שלא תתקיים עננות, ניתן להוריד גם אפליקציות שמתריעות על אורות צפון ולהצטרף לחברות בקבוצות פייסבוק באיסלנד שבהם חברי הקבוצה מעדכנים היכן הם רואים את הזוהר הצפוני באיסלנד. ביניהן קבוצת הפייסבוק איסלנד למטייל וקבוצות הווטסאפ החברים של איסלנד

ולבסוף, אנחנו ממליצים בחום להגיע לתקופה של לפחות כשבוע בשביל להגדיל את הסיכויים לראות את האורורה, היות ואם תגיעו למשל ל-4 ימים בלבד, הסיכוי שלכם לראות אותה יקטן משמעותית. 

 

איסלנד הזוהר הצפוני

החודשים המתאימים לצפייה בזוהר הצפוני

באיסלנד, ניתן לראות את הזוהר הצפוני החל מסוף חודש אוגוסט ועד סוף חודש אפריל בשעות המאוחרות מאוד של הלילה (בגלל מיעוט שעות החושך). אורורה מופיעה רק ליד הקטבים המגנטיים של כדור הארץ. הם נראים בדרך כלל מעל קו רוחב של 60 מעלות צפון ומתחת ל-60 מעלות דרום, כאשר “האורות הדרומיים” נקראים אורורה אוסטרליס. איסלנד שוכנת בקו רוחב של כ-64 מעלות צפון, מה שהופך אותה למקום המושלם לראות את הזוהר הצפוני.

התקופה החשוכה ביותר באיסלנד נמשכת מנובמבר עד ינואר. אז כבר אפשר לצאת לציד אחרי הזוהר הצפוני משעות אחר הצהריים המאוחרות ועד כמעט הצהריים שלמחרת. ינואר היא התקופה הטובה ביותר לפגוש את הזוהר הצפוני כי אז יש באיסלנד כ-20 שעות חשיכה. אנחנו ממליצים להגיע לטיול באיסלנד בינואר רק עבור מטיילים שהמטרה העיקרית שלהם היא הצפייה בזוהר הצפוני והם רוצים למקסם את הסיכוי שלהם לראות אותו, כי מבחינות רבות אחרות זו תקופה ממש לא אופטימלית לביקור באי, מזג האוויר נע סביב ה-0 מעלות ושוררת חשיכה באי ברוב שעות היממה. 

נובמבר-פברואר זו התקופה האופטימלית לזוהר הצפוני אבל צריך לקחת בחשבון שהיא לא אופטימלית בכל הקשור לטיולים, יש סיכוי גבוה יותר לסערות, לסופות שלגים, לחסימות כבישים, לקרח בכבישים ולמגבלות אחרות שנובעות ממזג האוויר המאתגר. עם זאת, יש מי שמגיעים לאיסלנד לתקופה הזו, לנים בריקיאוויק ויוצאים לטיולי יום מאורגנים. היתרון של טיולי יום מאורגנים הוא שהנהגים המנוסים באוטובוסים הגבוהים מכירים היטב את הדרכים של איסלנד, ויוציאו אתכם לטיול בטוח, מבלי שתצטכו להתמודד עם הנסיעה בכבישים המחליקים בעצמכם. 

הפתרון שאנחנו מציעים לתקופת החורף הוא טיולי יום מאורגנים שיוצאים מריקיאוויק. מדובר בטיולים בקבוצות קטנות, עם מדריכים איסלנדיים דוברי אנגלית, בקבוצה יהיו תיירים בינלאומיים, הטיולים יוצאים מריקיאוויק ואפשר לבחור בנקודת האיסוף המתאימה כשרוכשים את הכרטיס, בדרך כלל ניתן לאסוף אתכם ספציפית מהמלון. 
 
 
ויש גם טיול מצוין של סופר ג׳יפים שיוצא מאזור hvolsvollur, כשעה וחצי מרייקיאוויק: טיול סופר ג׳יפים לת׳ורסמורק

בעוד הזוהר הצפוני נפוץ יותר בחודשי החורף באיסלנד בגלל הלילות הארוכים יותר והשמים הכהים יותר, אפשר גם לראות אותם בספטמבר, במיוחד לקראת המחצית השנייה של החודש. הנה כמה שיקולים לגבי הזוהר הצפוני בספטמבר:

בספטמבר-אוקטובר, הלילות באיסלנד מתחילים להתארך ככל שהחודש מתקדם. עלייה זו בחושך משפרת את הסיכוי לראות את הזוהר הצפוני בהשוואה לחודשי הקיץ שבהם הלילות קצרים מאוד, כך שספטמבר-אוקטובר זהו זמן מצוין להגיע לאיסלנד לטיול שמשלב גם שעות אור ופעילויות בתנאי מזג אוויר נוחים יותר, וגם סיכוי לזוהר הצפוני בשעות הלילה.

 

אורות הצפון באיסלנד
צילום: דודו אופנהיים

ההיסטוריה של אורות הקוטב - אילו עובדות מעניינות קשורות אליה?

 

אירוע זוהר צפוני חריג במיוחד התרחש בתחילת ספטמבר 1859 ובו תוארו על ידי הניו יורק טיימס אורות צפון חריגים בעוצמתם ברמה כזו שהיה אפשר לקרוא עיתון בלילה ללא תאורה מלאכותית, דיווחים נוספים על הזוהר הצפוני באותו השבוע היו בקובה ובג’מייקה, תופעת אורות צפון חריגה בהחלט.

עוד אירוע בלתי נשכח התרחש בלילה שבו טבעה הטיטאניק. ב-15 באפריל, 1912 נצפה באזור בו שייטה הטיטאניק – הזוהר הצפוני. חוקרים טוענים במאמר שפוסרם בכתב העת Weathwer שהתופעה הזו שיבשה מערכות הקשר והניווט של הספינה ששטה מבריטניה לכיוון ניו יורק, ואף את מערכות הקשר של הספינות שהגיעו בכדי לסייע לה. 

חווית הזוהר הצפוני באיסלנד - איך לא לפספס אותה?

אנחנו זכינו לראות כמה וכמה פעמים את הזוהר הצפוני באיסלנד, בימים בהירים במיוחד אפילו ראינו אותם בחצר ומחוץ לחלון ביתנו, לפעמים נתקלנו בהם בריקיאוויק, כי הם היו מספיק חזקים בכדי שלא נצטרך לנסוע לאזורים מרוחקים יותר. זה אירוע שנחשב יותר נדיר אבל בתקופות החשוכות זה בהחלט אפשרי. 

זוהר הקוטב הוא באמת תופעת טבע מדהימה, השמיים נצבעים בצבעים ירוקים ולעתים גם סגולים ואדומים והתזוזה של האורות מזכירה תנועה של אורגן אורות ענק בשמיים. לעתים הם נראים כמו מניפות מרקדות, לעתים כמו עננים צבועים בירוק זוהר, לא תמיד הם נמצאים במלוא עוצמתם והם יכולים להיות מאד חמקמקים, להופיע במלוא הדרם ולהיעלם או להופיע כעננים בהירים בלבד. 

מתי אפשר לראות את הזוהר הצפוני?

הזוהר הצפוני נראה הכי הרבה באיסלנד מסוף אוגוסט עד תחילת אפריל, ככל שחשוך יותר הצפייה באורות הצפון נוחה יותר, ולכן עדיף להגיע בחודשי החורף החשוכים והבהירים כדוגמת אוקטובר-מרץ בכדי להגביר את סיכויי הצפייה, אם תתפסו טיסה לאיסלנד בתקופה הזו של השנה, הסיכויים שלכם ייגדול באופן משמעותי.

איפה אפשר לראות את הזוהר הצפוני?

המקומות האידיאליים כוללים אזורים כפריים הרחק מאורות העיר, כמו הפארק הלאומי תינגווליר וביעדים המגוונים שבחוף הדרומי של איסלנד, לתצפיות ברורות יותר, אם אתם ברייקיאוויק, מקום טוב יהיה ליד מגדלור גרוטה שבמערב רייקיאוויק.

זוהר הקוטב

האם אפשר לחזות מתי יופיעו אורות הצפון?

זוהר הקוטב דורש הרבה מאד סבלנות, לפעמים תידרשו לשבת בשמורת טבע, בחושך, באוטו, במשך כמה שעות – עד שתראו אותם מופיעים בשמיים (או עד שלא). לפעמים הם מפציעים רק לתוך הלילה ולפעמים בתחילתו, הדרך הכי בטוחה לחזות בהם נכון להיום היא להיעזר בתחזית ובקבוצות פייסבוק באיסלנד שמדווחות עליהם. תוכלו גם לרכוש את אחת מחבילות הטיול שלנו, לקבל לינק לקבוצת הווטסאפ ובה תקבלו דיווחים קבועים על אורות הצפון. 

בנוסף, אפשר להיעזר באפליקציות ואתרים כמו:

My Aurora Forecast & Alerts

לאייפון

לאנדרואיד

Hello aurora

לאייפון

לאנדרואיד

וכמובן באתר הרשמי של מזג האוויר והאורורה באיסלנד:  Vedur.is

הוהר הצפוני איסלנד

שמרו על בטיחות וזהירות

 

קרו בעבר מקרים בהם תיירים, שהבחינו במהלך נסיעה בזוהר הצפוני מופיע בשמיים, עצרו באמצע הדרך בצורה לא בטוחה ולא במפרץ מסודר ורכב שהגיע בחשיכה לא ראה את המכונית ופגע בה. לכן, יפים ככל שיהיו אורות הצפון, עליכם קודם כל לחנות במקום מסודר ולא בצד הדרך, במיוחד בתנאי החשיכה והקרח שעל הכבישים. בנוסף, חשוב מאד להצטייד בביגוד חם כיוון שלפעמים ההמתנה לאורות הצפון יכולה לארוך שעות ארוכות. אז אמנם את רוב הזמן אתם יכולים לבלות באוטו, אך עדיין כדאי להיות מצוידים היטב. בנוסף, בדקו שיש לכם מספיק דלק באוטו, שתייה ומשהו קטן לנשנש וכמובן – קליטה סלולרית למקרה הצורך ומטען לטלפון. 

האם כדאי לעשות סיורי אורות הצפון?

סיורי זוהר הקוטב יכולים להיות בהחלט חווייתיים, במיוחד אם הם משלבים טיול או שיט. החברותא, ההסברים על זוהר הקוטב, העובדה שהטיול מאורגן ואתם לא מחפשים בחושך לבדכם את הזוהר הצפוני יכולה להיות נעימה יותר לחלק מהאנשים. אחרים לעומת זאת יעדיפו לחפש את הזוהר הצפוני באופן עצמאי, עם המכונית שלהם, כשהם מחליטים מתי לצאת לדרך ומתי לחזור. 

איך נוצר הזוהר הצפוני?

הזוהר הצפוני נגרם על ידי חלקיקים אלקטרומגנטים שמקורם בשמש ומקיימים אינטראקציה עם השדה המגנטי של כדור הארץ, הזוהר הצפוני בולט במיוחד באיסלנד בשל קו הרוחב הגבוה והשמיים הכהים והצלולים שלה.

אורות הצפון

מה עוד ניתן לעשות בטיול חורף באיסלנד?

 

מלבד מחזה הזוהר הצפוני, תוכלו ליהנות מעוד כמה הנאות שיש לאיסלנד להציע בחורף. אם תגיע בדצמבר, תוכלו לראות את כל המדינה מוארת באורות הכריסמס, אז נכון שדצמבר הוא חודש חשוך במיוחד אבל התושבים מפצים על כך בתליית הנורות הצבעוניות של הכריסמס כבר החל מאמצע נובמבר ועד אמצע ינואר. בינואר תוכלו ליהנות מחגיגות הסילבסטר באיסלנד, שהן ללא ספק מהמשוגעות והמלהיבות שתפגשו בעולם. האיסלנדים יורים זיקוקים לשמיים במשך ימים שלמים, גם לאחר שמסתיימות חגיגות הסילבסטר הרשמיות. בגזרת האטרקציות באיסלנד בחורף – תוכלו ללכת על קרחונים, לטייל במערת קרח, לבקר במערת לבה, לטבול במעיינות חמים, לרכוב על אופנועי שלג ואפילו לנסוע למרכז ההררי של איסלנד בטיול סופר ג׳יפים. למי מכם שחוששים לנהוג באופן עצמאי בחורף, תמיד תוכלו לצאת מריקיאוויק לטיולים מאורגנים בקבוצות קטנות עם מדריך מקומי. כך שלא חסר מה לעשות באיסלנד בחורף, בנוסף למפגש המצופה עם אורות הצפון. 

מערת קרח
צילום: דודו אופנהיים

איך להתלבש לחיפוש אורות הצפון?

יוצאים לצוד את אורות הצפון? הנה כמה טיפים כיצד להתלבש לציד שלכם!
 
רצוי להתחיל עם שכבת בסיס מנדפת לחות כדי להרחיק זיעה מהעור. לאחר מכן להוסיף שכבת בידוד (למשל, צמר) כדי לשמור על חום הגוף. להוסיף שכבה חיצונית אטומה למים ורוח כדי להגן מפני פגעי מזג האוויר.
 
לטובת הרגליים כדאי ללבוש מכנסיים תרמיות ולגרוב גרביים תרמיות או גרבי צמר כדי לשמור על חום הרגליים ולהשתמש במגפיים מבודדים ועמידים למים כדי לשמור על הרגליים יבשות וחמות.
 
בגזרת הידיים – כדאי לעטות כפפות באיכות טובה, רצוי כפפות דקות שיאפשרו להשתמש במצלמה או בטלפון. 
 
ומה עם הראש? חבשו כובע חם המכסה את האוזניים או כיסוי אוזניים הם בגדר חובה. כדאי גם להצטייד בחם צוואר כדי להגן על הפנים והצוואר מפני רוחות קרות.
 
באשר לציוד נוסף: אנחנו ממליצים ששתו משקאות חמים כמו תה חם, קקאו או מרק כדי להתחמם מבפנים.ארזו חטיפים עתירי אנרגיה כמו חטיפי גרנולה כדי לשמור על רמות האנרגיה שלכם והצטיידו בשכבה מבודדת אם תרצו לשבת או לשכב ולהתבונן בשמיים.
 
השתמשו בתרמיל כדי לשאת שכבות לבוש נוספות, חטיפים וציוד מצלמה.שמרו את סוללות המצלמה הרזרביות קרוב לגופכם כדי למנוע מהן לאבד כוח במהירות בקור, כנ״ל לגבי הטלפונים שלכם.
 
ציוד צפייה לאורורה: השתמשו בפנס ראש עם הגדרת אור אדום כדי לשמור על ראיית הלילה שלכם. 
בתנאים רטובים, כדאי להצטייד בכיסוי גשם למצלמה ולתיק. 
 
ובאופן כללי – הכירו את עצות הבטיחות במזג אוויר קר, כולל זיהוי סימני היפותרמיה וכוויות קור.
הודיעו למישהו על התוכניות שלכם ועל זמן החזרה המשוער שלכם כשאתה יוצאים לאזורים מבודדים בתנאים קרים.
 
ובעיקר – תראו ותהנו! 

מעוניינים בתכנון טיול לאיסלנד? לחצו כאן ונסייע לכם לתכנן את הטיול שלכם לארץ האש והקרח. 

איך לצלם את אורות הצפון?

האם צריך ציוד מיוחד לצילום אורות הצפון?

מצלמה עם הגדרות ידניות וחצובה מומלצת לצילום הזוהר הצפוני, בכדי לתפוס את הזוהר הצפוני כדאי להשתמש בזמני חשיפה ארוכים וצילומים יציבים, אם ברשותכם סמארטפון חדיש יחסית תוכלו לצלם גם איתו את אורות הצפון.

לכידת הזוהר הצפוני עם מצלמה יכולה להיות חוויה מתגמלת ומהפנטת. הנה כמה שלבים וטיפים שיעזרו לכם לצלם תמונות מדהימות של תופעת הטבע הזו:

בחרו את הציוד המתאים: השתמשו במצלמה DSLR או ללא מראה: מצלמות אלו מאפשרות שליטה ידנית בהגדרות, אשר חיונית ללכידת הזוהר הצפוני.

בחרו עדשה רחבה: עדשת זווית רחבה ומהירה (למשל, 14-24 מ”מ f/2.8) היא אידיאלית ללכידת חלק גדול משמי הלילה ולאפשר כניסה של יותר אור לתוך המצלמה.

השתמשו בחצובה חזקה: חצובה יציבה היא חיונית למניעת רעידות מצלמה במהלך חשיפות ארוכות. ודאו שהחצובה יכולה להחזיק את המצלמה והעדשה שלכם היטב. 

צילום במצב ידני: הגדירו את המצלמה למצב ידני (M) כדי לקבל שליטה מלאה על ההגדרות.

התאימו את הגדרות המצלמה: השתמשו בצמצם רחב (למשל, f/2.8 או יותר) כדי להכניס כמה שיותר אור.

בחרו הגדרת ISO גבוהה (למשל, ISO 800 עד 3200) כדי להפוך את המצלמה לרגישה יותר לאור.

הגדירו את מהירות התריס לחשיפה ארוכה (לדוגמה, 10-30 שניות). אורך החשיפה עשוי להשתנות בהתאם לבהירות הזוהר וגורמים סביבתיים אחרים.

כבו את ייצוב התמונה (IS/VR) בעדשה שלך, מכיוון שאין בו צורך בעת שימוש בחצובה.

פוקוס אוטומטי מתקשה לעתים קרובות בתנאי תאורה חלשה. כדי להשיג פוקוס חד, העבירו את העדשה למיקוד ידני והשתמשו בסמל האינסוף (∞). אתם יכולים גם להשתמש ב-Live View ולהתקרב לכוכב בהיר כדי לכוונן את המיקוד.

צילום בפורמט RAW: כדאי לצלם את התמונות בפורמט RAW במקום JPEG. קובצי RAW מכילים יותר נתונים ומאפשרים עיבוד טוב יותר לאחר מכן.

השתמשו בשחרור תריס מרחוק: צמצמו את רעידות המצלמה באמצעות שחרור תריס מרחוק או שחרור כבל. אם אין לכם כזה, תוכלו להשתמש בטיימר המובנה של המצלמה כדי להפעיל את הצילום.

כדאי לתכנן את הקומפוזיציה עם אלמנטים מעניינים בחזית כמו עצים, הרים או מים כדי להוסיף עומק והקשר לתמונות הזוהר הצפוני שלך.

ניסוי עם הגדרות: כדאי להתאים את ההגדרות על סמך העוצמה והתנועה המשתנים של זוהר הכוכבים. צלמו  צילומי מבחן ובצע התאמות לפי הצורך עוד לפני שמתחיל הזוהר.

היאזרו בסבלנות: הזוהר הצפוני יכול להיות בלתי צפוי. היו סבלניים ומוכנים לבלות מספר שעות בהמתנה לרגע הנכון.

לכידת הזוהר הצפוני יכולה להיות מאתגרת, אך בעזרת תרגול והתמדה, תוכלו ליצור צילומים מדהימים של מחזה הטבע עוצר הנשימה הזה.

 

מעוניינים בתכנון טיול לאיסלנד? לחצו כאן ונסייע לכם לתכנן את הטיול שלכם לארץ האש והקרח. 

זהר הצפון

איך נתפסים אורות הצפון בפולקלור של עמים שונים?

 

זוהר הקוטב מוזכר כבר בכתבים יווניים מן המאה הרביעית, ובמאות הבאות הוא מוזכר גם בתרבות הילידית האוסטרלית וגם בתרבויות נורדיות. בממלכה הבריטית, הזוהר הצפוני צבע את השמיים באדום שבועות ספורים טרם התחילה המהפכה הצרפתית, ולכן האמינו שהזוהר הצפוני גורם לריב ומדון.

יש דיווחים מתועדים שעניי איטליה וצרפת חזו באורות צפון אדומים (ונדירים בדרום אירופה) ושהם האמינו שזה סימן לאסונות שבאים עליהם, בין אם זה מלחמה קרבה, תקופה של רעב, מגיפות או מוות, הם האמינו שכשהשמיים אדומים זה סימן לרעות.

הזוהר הצפוני או בכינויו אורורה בוראליס, אורורה=זריחה ובוראליס=רוח, היה קצת יותר חיובי עבור היוונים. היוונים האמינו שאורורה הייתה אחותו של הליוס וסלין, הירח והשמש ושהיא הייתה ממהרת בשעת בין ערביים בין השמש והירח בכדי לספר לאחיה הקטנים על שחר של יום חדש. אך בשביל שהיוונים יראו את אורות הצפון הייתה צריכה להתרחש סופה סולארית ענקית מכיוון שיוון ממוקמת מאוד דרומית וזו תופעה שלא תועדה במאות השנים האחרונות.

רבים מאמינים שהאמונה הסינית בדרקונים נובעת בכלל ממחזה נדיר בזוהר הצפוני, הסינים האמינו שהאורות האדומים והירוקים המתנוססים להם בזריזות בשמיים הם המלחמה של הדרקונים הטובים בדרקונים הרעים.

היפנים האמינו שילד שנעשה בערב של מחזה אורות הצפון יחנן במראה טוב, חוכמת חיים ומזל טוב, ובכלל התפיסה האסיאתית על הזוהר הצפוני היא חיובית ביותר.

האינדיאנים בצפון אמריקה האמינו שאורות הזוהר הצפוני מסמלים את זקני השבט שעברו אל העולם הבא ובאים לבקר ולתקשר שוב עם המשפחות שאותם עזבו.

 

צילום: Salah Jbaren

נקודות מומלצות לצפייה באורות הצפון באיסלנד

בהנחה שראיתם באפליקציית Vedur  שיש פעילות של אורות צפון שהיא לפחות 3 מתוך 9 באזור בו אתם נמצאים, ובנוסף אין עננות (כלומר המפה באזורכם מכוסה לבן ולא ירוק) כדאי לגשת לנקודה חשובה באזורכם או לאחת מהנקודות המומלצות לצפיה באורות הצפון:

 

ברייקיאוויק: 

באזור Vik:

באזור Husavik:

 

מעוניינים בתכנון טיול לאיסלנד? לחצו כאן ונסייע לכם לתכנן את הטיול שלכם לארץ האש והקרח. 

 

אולי יעניין אותך:

לוויתן בלוגה במרכז להצלת ושימור לוויתני בלוגה ופאפינים
דרום איסלנד
נמרוד רון

המרכז להצלת ושימור לוויתני בלוגה ופאפינים

בארכיפלג Vestmannaeyjar, שנמצא במרחק שיט של חצי שעה מהאי המרכזי של איסלנד, תוכלו למצוא את אחד המקומות המיוחדים במדינה: המרכז היחיד בעולם להצלת ושימור לוייתני בלוגה, והמקלט היחיד באיסלנד לפאפינים. במאמר זה, ניתן לכם את כל המידע החשוב על הביקור במקום המיוחד והחשוב, שדואג לשיקום של בעלי חיים אהובים ביותר.

קרא עוד »
המשבר הכלכלי באיסלנד
בלוג
נמרוד רון

המשבר הכלכלי באיסלנד

בשנת 2008, בזמן שמרבית העולם חווה משבר כלכלי אדיר, מעטים שמו לב שבאיסלנד התרחש משבר אדיר וחסר תקדים בהיסטוריה העולמית. לקראת סוף השנה, באוקטובר 2008, שלושת הבנקים הפרטיים הגדולים של המדינה קרסו בתוך שלושה ימים, באירוע שעד היום נחשב למשבר הבנקים הגדול ביותר שפקד מדינה אחת בהיסטוריה של הכלכלה האנושית. אז איך התרחש משבר כה גדול במדינה הקטנה והמשגשגת שאנחנו מכירים כיום, ואיך היא יצאה ממנו כל כך מהר? הנה כל המידע החשוב על האירוע הכלכלי המרתק שפקד את איסלנד ב-2008.

קרא עוד »
איסלנד בקיץ
מעיין יאני רון

איסלנד בקיץ

הקיץ האיסלנדי הוא זמן מדהים לטיול באי, במהלך העונה המרהיבה הזו, יש כמעט 24 שעות של אור יום, הימים ארוכים ומזג האוויר מתון יחסית. הקיץ הוא הזמן הטוב ביותר לגלות את פלאי הטבע המדהימים של המדינה אך צריך להתכונן אליו מספיק זמן מראש, בשל הביקוש הגבוה של התקופה הזו.

קרא עוד »

ברוך שובך!

רוצים לקבל את העדכונים הכי חמים לקראת הטיול שלכם באיסלנד?

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק לקבלת עדכונים בזמן אמת על אורות צפון, הרי הגעש, מזג האוויר, טיולים מומלצים וחסימות כבשים!

30% הנחה על תכנית הטיול הקלאסית לאיסלנד עד סוף החודש!

השתמשו בקוד הקופון: fb30off