אורות הזוהר הצפוני באיסלנד

הזוהר הצפוני, אורות הצפון, זוהר הקוטב, Norhern lights, אורורה בוראליס או איך שתבחרו לכנות אותם, הם אחת מתופעות הטבע המפעימות שיש לעולם שלנו להציע. לכן, לא אחת – אנשים מרחיקים וחוצים יבשות וימים כדי להגיע לצפות בהם. 

למרבה המזל, כשמגיעים מישראל לא צריך להרחיק יותר מדי בכדי למצוא את הזוהר הצפוני– ואפשר להגיע לאיסלנד – שכבר החל מחודש אוקטובר (ולברי המזל, כבר בספטמבר) יכולה להתחיל להנפיק מופעי זוהר צפוני עוצרי נשימה. במסגרת טיולי חורף, סתיו או אביב אפשר לצפות בזוהר הצפוני אך לא ניתן לראות אותם בזמן טיול לאיסלנד בחודשי מאי-אוגוסט בגלל שאז יש אור ברוב שעות היממה.

מהם התנאים האופטימליים לצפייה בזוהר הצפוני?

ובכן, ראשית, לנכוח במדינה שבה ניתן לראות אותו, במדינות כמו איסלנד, פינלנד, נורבגיה, גרינלנד, רוסיה, לפלנד, אלסקה וקנדה. הזוהר הצפוני הוא תופעת טבע מיוחדת במינה שמתרחשת כאשר חלקיקים טעונים חשמלית שמקורם בשמש, מתנגשים עם חלקיקי גז בזמן שהם חודרים את האטמוספירה של כדור הארץ. הזוהר הצפוני הוא בדרך כלל ירוק, כיוון שהוא פוגע באטום חמצן בכניסה לאטמוספירה. לעתים נדירות יותר הוא אדום, כחול וסגול, זאת כתוצאה מפגיעה באטומים של מימן או חנקן. 

באיסלנד, ניתן לראות את הזוהר הצפוני בעיקר בחודשים אוקטובר-מרץ ובחודשי ספטמבר ואפריל בשעות המאוחרות מאוד של הלילה (בגלל מיעוט שעות החושך). עוד תנאי חשוב לצפייה בזוהר הצפוני הוא שלא יהיה ״זיהום אור״, זיהום אור נגרם מאורות העיר הרבים, לכן – בכדי לצפות בזוהר הצפוני באיסלנד כדאי מאד לצאת מחוץ לעיר. בטיול ההקפה של איסלנד בכביש הטבעת יש אינספור אזורים שבהם תוכלו ללון בצימרים מבודדים, רחוקים מאורות העיר, כך שיהיה לכם סיכוי גדול יותר לצפייה באורות הצפון. אם קראתם על תחזית זוהר צפוני טובה במיוחד ואתם נמצאים דווקא באזור ריקיאוויק שבו יש ״זיהום אור״ רב יחסית, אנחנו ממליצים לנסוע לשמורת הטבע Heidmork, שם תוכלו למצוא חשיכה ומרחק סביר מאורות העיר. 

ולבסוף, חשוב מאד שלפני שתצאו לחפש את הזוהר הצפוני באיסלנד, תבדקו באתר vedur.is את תחזית העננות לפי שעות, כיוון שגם אם יש אורות צפון חזקים במיוחד, במידה ויש עננות – לא תוכלו לראות אותם כלל. באתר יש קטגוריה שמוקדשת לזוהר הצפוני, שם תוכלו לראות את הסיכוי לאורות צפון – 4 ומעלה נחשב סיכוי טוב לצפייה בזוהר הצפוני. התחזית משקללת את התנאים המתאימים לצפייה בזוהר הצפוני, היא בודקת שהפעילות האלקטרומגנטית של השמש תהיה חזקה מספיק בשביל לראות את הזוהר הצפוני, וגם שלא תתקיים עננות, ניתן להוריד גם אפליקציות שמתריעות על אורות צפון ולהצטרף לחברות בקבוצות פייסבוק באיסלנד שבהם חברי הקבוצה מעדכנים היכן הם רואים את הזוהר הצפוני באיסלנד. 

ההיסטוריה של אורות הקוטב - אילו עובדות מעניינות קשורות אליה?

אירוע זוהר צפוני חריג במיוחד התרחש בתחילת ספטמבר 1859 ובו תוארו על ידי הניו יורק טיימס אורות צפון חריגים בעוצמתם ברמה כזו שהיה אפשר לקרוא עיתון בלילה ללא תאורה מלאכותית, דיווחים נוספים על הזוהר הצפוני באותו השבוע היו בקובה ובג'מייקה, תופעת אורות צפון חריגה בהחלט.

עוד אירוע בלתי נשכח התרחש בלילה שבו טבעה הטיטאניק. ב-15 באפריל, 1912 נצפה באזור בו שייטה הטיטאניק – הזוהר הצפוני. חוקרים טוענים במאמר שפוסרם בכתב העת Weathwer שהתופעה הזו שיבשה מערכות הקשר והניווט של הספינה ששטה מבריטניה לכיוון ניו יורק, ואף את מערכות הקשר של הספינות שהגיעו בכדי לסייע לה. 

איך נתפסים אורות הצפון בפולקלור של עמים שונים?

זוהר הקוטב מוזכר כבר בכתבים יווניים מן המאה הרביעית, ובמאות הבאות הוא מוזכר גם בתרבות הילידית האוסטרלית וגם בתרבויות נורדיות. בממלכה הבריטית, הזוהר הצפוני צבע את השמיים באדום שבועות ספורים טרם התחילה המהפכה הצרפתית, ולכן האמינו שהזוהר הצפוני גורם לריב ומדון.

יש דיווחים מתועדים שעניי איטליה וצרפת חזו באורות צפון אדומים (ונדירים בדרום אירופה) ושהם האמינו שזה סימן לאסונות שבאים עליהם, בין אם זה מלחמה קרבה, תקופה של רעב, מגיפות או מוות, הם האמינו שכשהשמיים אדומים זה סימן לרעות.

הזוהר הצפוני או בכינויו אורורה בוראליס, אורורה=זריחה ובוראליס=רוח, היה קצת יותר חיובי עבור היוונים. היוונים האמינו שאורורה הייתה אחותו של הליוס וסלין, הירח והשמש ושהיא הייתה ממהרת בשעת בין ערביים בין השמש והירח בכדי לספר לאחיה הקטנים על שחר של יום חדש. אך בשביל שהיוונים יראו את אורות הצפון הייתה צריכה להתרחש סופה סולארית ענקית מכיוון שיוון ממוקמת מאוד דרומית וזו תופעה שלא תועדה במאות השנים האחרונות.

רבים מאמינים שהאמונה הסינית בדרקונים נובעת בכלל ממחזה נדיר בזוהר הצפוני, הסינים האמינו שהאורות האדומים והירוקים המתנוססים להם בזריזות בשמיים הם המלחמה של הדרקונים הטובים בדרקונים הרעים.

היפנים האמינו שילד שנעשה בערב של מחזה אורות הצפון יחנן במראה טוב, חוכמת חיים ומזל טוב, ובכלל התפיסה האסיאתית על הזוהר הצפוני היא חיובית ביותר.

האינדיאנים בצפון אמריקה האמינו שאורות הזוהר הצפוני מסמלים את זקני השבט שעברו אל העולם הבא ובאים לבקר ולתקשר שוב עם המשפחות שאותם עזבו.

חווית הזוהר הצפוני באיסלנד - איך לא לפספס אותה?

אנחנו זכינו לראות כמה וכמה פעמים את הזוהר הצפוני, בימים בהירים במיוחד אפילו ראינו אותם בחצר ומחוץ לחלון ביתנו, לפעמים נתקלנו בהם בריקיאוויק, כי הם היו מספיק חזקים בכדי שלא נצטרך לנסוע לאזורים מרוחקים יותר. זה אירוע שנחשב יחסית נדיר. 

זוהר הקוטב במלוא הדרם הם באמת תופעת טבע מדהימה, השמיים נצבעים בצבעים ירוקים ולעתים גם סגולים ואדומים והתזוזה של האורות מזכירה תנועה של אורגן אורות ענק בשמיים. לעתים הם נראים כמו מניפות מרקדות, לעתים כמו עננים צבועים בירוק זוהר, לא תמיד הם נמצאים במלוא עוצמתם והם יכולים להיות מאד חמקמקים, להופיע במלוא הדרם ולהיעלם או להופיע כעננים בהירים בלבד. 

זוהר הקוטב דורשים הרבה מאד סבלנות, לפעמים לשבת בשמורת טבע, בחושך, באוטו, במשך כמה שעות – עד שרואים אותם מופיעים בשמיים (או עד שלא). לפעמים הם מפציעים רק לתוך הלילה ולפעמים בתחילתו, הדרך הכי בטוחה לחזות בהם נכון להיום היא להיעזר בתחזית ובקבוצות פייסבוק באיסלנד שמדווחות עליהם. תוכלו גם לרכוש את אחת מחבילות הטיול שלנו, לקבל לינק לקבוצת הווטסאפ ובה תקבלו דיווחים קבועים על אורות הצפון. 

האם כדאי לעשות סיורי אורות הצפון?

סיורי זוהר הקוטב יכולים להיות בהחלט חווייתיים, במיוחד אם הם משלבים טיול או שיט. החברותא, ההסברים על זוהר הקוטב, העובדה שהטיול מאורגן ואתם לא מחפשים בחושך לבדכם את הזוהר הצפוני יכולה להיות נעימה יותר לחלק מהאנשים. אחרים לעומת זאת יעדיפו לחפש את הזוהר הצפוני באופן עצמאי, עם המכונית שלהם, כשהם מחליטים מתי לצאת לדרך ומתי לחזור. 

איפה לראות את אורות הצפון ברייקיאויק?

בצפון מערב רייקיאויק יש נקודה מיוחדת סמוך למגרש הגולף ולמגדלור Grotta ובה אפשר לראות את אורות הצפון מהנקודה החשוכה והצפונית ביותר ברייקיאויק.

מעוניינים בתכנון טיול לאיסלנד? לחצו כאן ונסייע לכם לתכנן את הטיול שלכם לארץ האש והקרח. 

אולי יעניין אותך:

דרום איסלנד
צוות TourIceland

הלגונה הסודית – Secret Lagoon

ביום הטיול שלכם למעגל הזהב, כ-20 דקות מגייזיר ומפלי הזהב, אל תפספסו את הלגונה הסודית.
ידועה גם בשם Gamla Laugin או Secret Lagoon, היא בריכת השחייה המבוססת על מעיינות טבעיים הוותיקה ביותר באיסלנד.

קרא עוד »
דרום איסלנד
צוות TourIceland

Laugavegur בקבוצה עם מדריך

הטרק המפורסם, או בשמו Laugavegur, נחשב לאחד ממסלולי ההליכה היפים והמיוחדים ביותר בעולם. ההליכה במסלול תחשוף אתכם לכמה מהנופים הדרמטיים והמגוונים ביותר באיסלנד – ממעיינות חמים ושדות לבה, דרך חולות שחורים וגבעות מוריקות ועד אגמים כחולים מוקפים קרחונים. לא פלא שזה הטרק הפופולרי ביותר באיסלנד, שבעיני רבים נחשב לשיא הטיול.

קרא עוד »
צפון איסלנד
צוות TourIceland

Husavik

הוסאוויק היא עיר בת קצת יותר מאלפיים איש, בסמוך למפרץ Skjálfandi בצפון איסלנד. הוסאוויק נחשבת לאחד המקומות הטובים ביותר באירופה לצפייה בלווייתנים בקיץ.

קרא עוד »

ברוך שובך!