הפארק הלאומי תינגווליר

באופן מפתיע עבור רבים, יש באיסלנד רק 3 פארקים לאומיים רשמיים: הפארק הלאומי הענק Vatnajökull, שנמצא בדרום המדינה, הפארק Snæfellsjökull שבחצי האי סנייפלסנס, והפארק Thingvellir, שסמוך לרייקאוויק. כל אחד מהם בעל מאפיינים ייחודים, עם נופים שונים, היסטוריה ופעילויות נפלאות משלו. בכתבה זו, נספר לכם על פארק Thingvellir, הראשון שהוכרז מבין השלושה, אשר כולל טבע מרהיב, פעילויות נהדרות והיסטוריה מרתקת.
פארק Thingvellir במעגל הזהב

הפארק הלאומי Thingvellir: פרטים חשובים

הפארק הלאומי Thingvellir הינו הפארק הלאומי הראשון באיסלנד, אתר מורשת עולמי של אונסק״ו היחיד במדינה ואחד האתרים הפופולריים ביותר בקרב מטיילים באזור מעגל הזהב. הפופולריות הרבה שלו נובעת מסיבות מגוונות, כאשר מעבר לקרבה שלו לעיר הבירה רייקאוויק ולגישה הנוחה אליו ממנה, הוא כולל בתוכו סיפורים מיוחדים ואתרי טבע יוצאי דופן, אותם ניתן לחוות בדרכים מגוונות.

אחד ממוקדי המשיכה העיקריים של הפארק, הינו האפשרות לראות את הקרע שבין הלוחות הטקטוניים. איסלנד הינה המקום היבשתי היחיד שנמצא מעל הקרע שבין הלוח הטקטוני הצפון-אמריקאי, לבין הלוח האירואסייתי, והפארק הלאומי תינגווליר הינו המקום הטוב ביותר לראות זאת באופן מוחשי. למעשה, שטח הפארק מתפרש על שני הלוחות, וניתן ללכת בו בתוך נקיק Almannagjá, שמפריד ביניהן, ובכל שנה מתרחב ב-2.5 ס”מ. בנוסף, בכל שטח הפארק ניתן לראות בבירור את ההשפעות הגדולות של תזוזת הלוחות הטקטוניים, כאשר הוא שופע בנקיקים ובעמקים, כמו גם בפעילות געשית. תזוזת הלוחות גורמת לרעידות אדמה מינוריות באיזור מדי יום, אך לרוב הן אינן מורגשות כלל.     

בשטח הפארק נמצא אגם Þingvellirvatn, שהוא האגם הטבעי הגדול ביותר באיסלנד. הוא מושך אליו בעלי חיים רבים, במים, ביבשה ובאוויר. במי האגם נמצא הזן הגדול ביותר בעולם של דג הפורל, מה שהופך את הדיג באגם למבוקש במיוחד, אך הוא מוגבל מאוד בידי הרשויות. בנוסף, בסביבת האגם תוכלו לראות יונקים כמו שועלים ארקטיים, ומגוון מיני ציפורים. 

בנוסף, חובבי הסדרה הפופולרית “משחקי הכס” ישמחו לשמוע כי צולמו לא מעט סצנות מהסדרה בשטח הפארק. למעשה, נקיק Almannagjá הופיע בה מספר פעמים, בתור שער הכניסה ל”קן הנשרים”, אחד מבין המקומות המזוהים ביותר עם הסדרה. כמו כן, מקומות נוספים בפארק, כמו אגם Þingvellirvatn, היוו הרקע לכמה סצנות מוכרות מאוד בעונות מתקדמות, אך לא נעשה לכם ספויילרים נוספים. 

פארק Thingvellir במעגל הזהב

ההיסטוריה של המקום: הפרלמנט הראשון בהיסטוריה

הפארק הלאומי תינגווליר, שמשמעות שמו היא “שדות הפרלמנט”, מהווה חלק משמעותי מההיסטוריה של איסלנד, וזוהי גם הסיבה המרכזית שבגינה הוא הפך לפארק הלאומי הראשון של המדינה. 

בתקופת ההתיישבות הראשונה באי, הוא הוכרז כמקום ההתאספות של נציגי המחוזות השונים של איסלנד. מתוך ניסיון להשכין שלום בין המתיישבים השונים באי, להם היה מעט מאוד מן המשותף מעבר לשפה, החליטו קבוצות המתיישבים השונות לכנס אסיפה כללית, אשר תקבל החלטות שנוגעות לחיי כל תושבי האי. מכאן, אדם בשם Grímur Geitskör קיבל את המשימה לידיו, כאשר עליו היה לאסוף נציגים מכל מחוז, ולמצוא מקום מפגש מתאים. מעט לאחר מכן, בצירוף מקרים מעניין, האדם שהחזיק בבעלות על השטח של הפארק הלאומי, הורשע ברצח, כך שהקרקע שלו, שהייתה במקום נגיש ונוח יחסית עבור רוב המתיישבים, הפכה לציבורית. 

כך, בשנת 930, 56 שנים לאחר תחילת ההתיישבות הנורדית באיסלנד, התכנסו מעל ל-30 נציגים מכל המחוזות המיושבים, וקיימו דיונים על חוקים משותפים ורווחת תושבי האי. המפגש היה כה מוצלח, שהוא הפך לאירוע שנתי, ו-תינגווליר הפך לפרלמנט הראשון בהיסטוריה, מעל ל-800 שנה לפני אלה של ארצות הברית וצרפת. למעשה, המקום הפך למוסד רשמי נייטרלי בעל משמעות גדולה, כאשר מעבר לאסיפה השנתית, התקיימו בו משפטים ודיוני בוררות, כאשר אף אדם לא עמד בראשו. 

באופן טבעי, המפגשים השנתיים בתינגווליר הפכו אותו למקום בעל משמעות היסטורית אדירה, בו התקבלו שורה ארוכה של החלטות היסטוריות בעלות השפעה אדירה על איסלנד. אלה כוללות, בין השאר, את ההחלטה של איסלנד לנטוש את האמונה הפגאנית הנורדית ולהתנצר, וכמובן, בשנת 1944, תינגווליר היה המקום שבו הוכרזה העצמאות של איסלנד מהשלטון הדני, ונבחר הנשיא האיסלנדי הראשון. 

מאז הקמתו, הפרלמנט עבד לאורך כל שנות ההיסטוריה האיסלנדית, למעט השנים 1799-1844, בהן הקולוניאליזם הדני מנע את פעילותו. חשיבותו ההיסטורית האדירה למדינה הובילה להכרזה על האיזור כפארק הלאומי הראשון במדינה, בשנת 1930. בשנת 2004, הוא גם הפך למרכז המורשת העולמית היחיד באיסלנד.

ציור של הפרלמנט בתינגווליר

מסלולי הליכה מרכזיים ב-Thingvellir

מפל Öxarárfoss

המסלול הפופולרי ביותר בפארק, מוביל אל המפל הנפלא. הוא מתחיל ממרכז המבקרים של הפארק, ואורכו הוא כ1.5 ק”מ לכיוון, של הליכה שטוחה ונוחה יחסית. המסלול עובר בנופים נפלאים של הפארק, כולל כמה נקודות תצפית מרשימות. לבסוף, הוא מגיע אל המפל הקטן והאהוב, שנופל בגובה של כ-20 מטרים, ומרשים בעיקר בעוצמתו ובמיקום המיוחד שבו הוא נמצא. מטיילים רבים נהנים משתיית המים מאחד המפלים הקטנים שסמוכים, ואם אתם מעוניינים לשתות מים נקיים, קרים ומרעננים במיוחד, מומלץ בהחלט להביא בקבוק ריק ולנסות זאת.

נקיק Almannagjá

ההליכה בנקיק Almannagjá, שחוצה בין שני הלוחות הטקטוניים שעליהם נמצאת איסלנד, הינה חוויה מיוחדת במינה. התצפית על הנקיק נמצאת ממש בסמוך למרכז המבקרים של הפארק, וממנה תוכלו לרדת להליכה קצרה ונעימה בתוך הנקיק, ולהרגיש שאתם נמצאים בין יבשות. אנחנו ממליצים להגיע אל התצפית על הנקיק לקראת השקיעה, על מנת ליהנות מהצבעים המיוחדים של השמש עם האיזור המיוחד ועם המצפן הענק והזהוב שנמצא על הפלטפורמה. 

מסלול Nesjavallaleið

השביל באורך 7.5 ק”מ מציע נופים מדהימים של אגם Thingvallavatn, האגם הטבעי הגדול ביותר באיסלנד, כמו גם ההרים שמסביב. השביל מתחיל בתחנת הכוח הגיאותרמית Nesjavellir ומוביל דרך נוף געשי מחוספס, במהלך ההליכה יהיו לכם שפע הזדמנויות לתצפת על הציפורים הרבות באזור תינגווליר.

בקע Peningagjá

המסלול הקל בסך הכל באורך 1 ק”מ מוביל לסדק Peningagjá (סדק הכסף), סדק עמוק באדמה שפעם האמינו שהוא חסר תחתית. האגדה מספרת שזריקת מטבע לתוך הסדק תביא מזל טוב, והמבקרים עדיין יכולים לראות מטבעות מנצנצים במים בתחתית.

סדר Almannagjá בפארק תינגווליר

מקומות נוספים בשמורת תינגווליר

מרכז המבקרים בתינגווליר

אם אתם תוהים קודם כל מה לעשות בפארק הלאומי תינגווליר, אנו ממליצים לעצור במרכז המבקרים. תוכלו למצוא את מרכז המבקרים ליד נקודת התצפית הראשית בפארק, ממש ליד השביל לאלמנג’ה. דבר אחד שכדאי לזכור הוא שבמרכז המבקרים “האקיד” יש שעות פתיחה שונות בהתאם לעונה. הוא בדרך כלל פתוח יותר במהלך הקיץ, מכיוון שזו התקופה הפופולרית ביותר בשנה עבור תיירים לראות את הפארק.

בתקופות שונות במהלך השנה, המרכז מארח תערוכות אינטראקטיביות שונות. בדרך כלל התערוכות מתמקדות בהיסטוריה של Thingvellir והאם האיסלנדי. במרכז יש גם מידע על הפארק, קפיטריה וחנות מזכרות בה תוכלו להשתמש.

חשוב לדעת שהכניסה לשמורה אפשרית תמיד ללא קשר לשעות פתיחת מרכז המבקרים.

כנסיית תינגווליר

ביקור בכנסייה הוא כנראה לא הדבר הראשון שתחשבו לעשות בפארק תינגווליר. אבל, ביקור בכנסיית Thingvellir היא משהו שאנחנו בהחלט חושבים שכדאי לראות בזמן שאתם שם. זוהי אחת הכנסיות היפות באיסלנד, והיא גם אחת העתיקות ביותר. היא נחנכה במקור במאה ה-11 והחזיקה מעמד בצורה מפתיעה.

בדרך כלל, הכנסייה סגורה לסיורים, עם זאת, תוכלו ליצור קשר עם הפארק מבעוד מועד ולראות אם היא תהיה פתוחה בכל שלב במהלך הביקור שלכם. גם אם לא תוכלו לסייר בפנים, תוכלו לפחות לראות אותה מבחוץ. זוהי כנסייה לבנה מקסימה עם עיטור ירוק ובקרבת מקום יש גם בית קברות היסטורי שתוכלו לחקור.

כנסיית תינגווליר

אלת׳ינגי

חובבי הסטוריה יאהבו את התחנה הזו בפארק הלאומי תינגווליר. האלתינגי בת’ינגווליר היא המקום של הפרלמנט הראשון בעולם, ואחת האטרקציות הייחודיות ביותר באיסלנד. לא רחוק מהכנסייה תמצאו שרידי אבן של 50 ביתנים שנבנו מאבן ודשא. ישנן גם עדויות לעבודות חקלאות שהתקיימו במאות ה-18 וה-19 בסמוך למקום.

מקום המפגש של האלתינגי יועד במקור בשנת 930 לספירה והאנשים המייצגים את איסלנד המשיכו להיפגש שם עד 1798. אז הועבר האלתינגי לבניין אבן קבוע ברייקיאוויק. בעבר התקיים הפרלמנט במשך שבועיים במהלך השנה והחליטו על חוקים ותוכניות למדינה. זה אחד הדברים הכי מעניינים (לחובבי הסטוריה) בפארק הלאומי תינגווליר ואפילו באיסלנד כולה.

צלילה ושנרקול בפארק תינגווליר

למעשה, למרות שצלילה ושנרקול אינן הפעולות הראשונות שעולות לראש במהלך תכנון טיול באיסלנד, הפארק הלאומי תינגווליר כולל את אחד מאתרי הצלילה הטובים בעולם כולו, שפעמים רבות נבחר לטופ 5 העולמי של אתרי הצלילה. התזוזה של הלוחות הטקטוניים באיזור יצרו נקיקים רבים אשר התמלאו במים מקרחון Langjokull הסמוך. מי הקרחון התערבבו במשך שנים עם מי התהום שבאיזור, ויצרו שילוב מיוחד, כאשר המים בנקיקים שבפארק נחשבים למים הצלולים ביותר בעולם כולו.

אתר הצלילה והשנרקול המסודר היחיד בפארק הינו נקיק Silfra, והמים בו כה צלולים, כך שניתן לראות בהם מעבר ל-100 מטרים קדימה. כך, המבקרים בו יכולים להינות מחוויה תת-מימית יוצאת דופן שאין בשום מקום אחר בעולם. רבים מספרים כי צלילות המים יוצרת תחושה של שהייה באוויר. בנוסף, במהלך הצלילה בנקיק, תוכלו לראות תצורות סלעים מרשימות במיוחד. לכן, אם אתם חובבי חוויות תת-מימיות, זהו ללא ספק המקום עבורכם. עם זאת, חשוב לציין כי טמפרטורת המים בנקיק הינה כ-2 מעלות, כך שהוא דורש לבישת חליפה יבשה, וכי הצלילה בו דורשת עמידה בכמה תנאי סף שחשוב לבדוק מראש.   

להזמנת שנורקלינג ב-Silfra לחצו כאן.

אתרים נוספים באזור תינגווליר

מפלי Bruarfoss שמשמעותם “מפלי הגשר”, מכונים בידי האיסלנדים גם כ״מפלים הכחולים ביותר באיסלנד״, השם ״מפלי הגשר״ מגיע משום שבמשך שנים רבות עבר גשר טבעי מעל המפלים, ואפשר לתושבי האיזור לחצות את הנהר. עם זאת, לפי האגדה, בשנת 1602, בתקופה של רעב כבד, אחד המשרתים של כנסיית Skálholt הסמוכה, הרס את הגשר. זאת, על מנת למנוע מהאיכרים הרעבים של האיזור להגיע אל האדמות העשירות במזון שהיו בבעלות הכנסייה באותם ימים. 

חממת העגבניות Fridheimar – החווה, שנמצאת בקרבת מעגל הזהב, ידועה במספר דברים אשר הופכים אותה למוקד משיכה עבור תיירים רבים. עם גידול תוצרת חקלאית משובחת וטרייה, אותה ניתן לקנות במקום, כמו גם מסעדה מעולה על טהרת העגבניות, בהחלט כדאי לשמור מקום בבטן לפני שמגיעים לבקר במקום. במהלך הביקור בחווה, תוכלו לראות איך החווה, שהינה עסק משפחתי של זוג ו-5 ילדיהם, מתפקדת ומגדלת עגבניות בתנאי מזג האוויר האיסלנדי. בעזרת שיטות חקלאות מתקדמות, המשפחה מתגברת על החושך והקור, ומגדלת עגבניות ברמה גבוהה גם בחורף, בחממות ייעודיות.

הלגונה הסודית היא מעיין חם טבעי, בעיירה בפלודיר, השוכן בתוך נוף גיאותרמי שופע. מימיה המהבילים של הלגונה מציעים מפלט שליו ויוצרים אווירה ייחודית ומקסימה. התפאורה האיסלנדית המסורתית, עם הקסם הכפרי והיופי הבלתי נגוע של הטבע שמסביב, מעבירה את המבקרים לעולם של רוגע ושלווה, מה שהופך אותה ליהלום בכתר פלאי הטבע של איסלנד.

ספא Laugarvatn Fontana, ממוקם על שפת אגם Laugarvatn, מציע חווית בריאות יוקרתית עם סדרת הבריכות הגיאותרמיות המחוברות זו לזו. הארכיטקטורה המודרנית בהשראה סקנדינבית של פונטנה מנוגדת לשטח האיסלנדי המחוספס, ומספקת נוף פנורמי של האגם השליו והגבעות המתגלגלות. המבקרים יכולים להתפנק במים החמים, לעבור בסאונות השונות, ואפילו לטבול באגם הקר בכדי להמריץ קצת את זרימת הדם.

 

לינה באזור תינגווליר

Hotel Grimsborgir – אחד המלונות הטובים ביותר באיסלנד, המלון ממוקם באזור מעגל הזהב ובמרחק של 15 דקות נסיעה מהפארק הלאומי תינגווליר, תוכלו להתפעל מההרים שמסביב ולהנות מג׳קוזי בטבע האיסלנדי. המלון מציע שיחות השכמה לאור הזוהר הצפוני.

ION Adventure hotel – המלון ממוקם ליד הר הנגיל , במרחק של 18 ק”מ מהפארק הלאומי תינגווליר, המסעדה המעולה שלו מתמחה במטבח נורדי ולבר נוף פנורמי מקסים לכל האזור.

Eyvindartunga Farm Cottage צימר חווה מרווח וגדול, קרוב יחסית לאזור הקרע בין היבשות. 

איך מגיעים לתינגווליר?

הפארק הלאומי תינגווליר נמצא בדרום-מערב איסלנד, במרחק של כ-45 דקות נסיעה מרייקאוויק. ההגעה אליו מהעיר היא על ידי נסיעה על כביש מספר 1 לכיוון צפון, עד לפיצול שלו עם כביש 36, בו עליכם לפנות אל כביש זה לכיוון מזרח. משם, המשיכו על כביש 36 כ-30 ק”מ עד להגעה לפארק.  

אולי יעניין אותך:

הר הגעש Meradalir
הר געש
נמרוד רון

סיור מודרך להר הגעש

בואו לראות לבה זורמת ליד הר הגעש!

הצטרפו לטיול מרגש אל הר הגעש החדש ביותר באיסלנד, בו תוכלו לראות לבה רותחת יוצאת היישר מהאדמה.

קרא עוד »
מפת איסלנד
אגם מיוואטן
נמרוד רון

מפת איסלנד

מפת איסלנד מפת איסלנד – הכל על איסלנד! איסלנד היא יעד יפהפה וייחודי המציע למטיילים פלאי טבע מדהימים, מהזוהר הצפוני ועד למעיינות החמים והקרחונים הגיאותרמיים.

קרא עוד »
מכתש גראברוק
חצי האי סנייפלסנס
מעיין יאני רון

מכתש Grábrók

ביקור בהר הגעש הקטן, שהוא אחד המכתשים הנגישים והנוחים ביותר לביקור באיסלנד, מכתש Grábrók, שהוא אמנם מכתש קטן יחסית, בהחלט מהווה נקודה נהדרת לביקור.

קרא עוד »

ברוך שובך!