הגשר בין יבשות: Miðlína

ללא ספק, איזור חצי האי רייקאנס, שנמצא בסמוך לעיר הבירה רייקאוויק הוא גן עדן לחובבי גיאולוגיה ותופעות טבע מיוחדות. עם מספר איזורים גיאותרמיים, מכתשים, מעיינות חמים, הרי געש ועוד, לא תתקשו למצוא תופעות מרתקות בכל פינה. אחת המעניינות ביותר מביניהן הינה גשר Miðlína, גשר שעובר מעל קניון מרשים, שהוא מקום המפגש בין שני לוחות טקטוניים מרכזיים.
הגשר בין יבשות: Miðlína בחצי האי רייקיאנס

"הגשר בין היבשות"

בשל מיקומו הייחודי, גשר Miðlína נקרא גם “גשר היבשות”, או “גשר אירופה-אמריקה”. למעשה, הוא מחבר בין שני לוחות טקטוניים – הלוח האירו-אסייתי והלוח הצפון אמריקאי. הגבול שבין שני הלוחות, הינו הרכס המרכז-אטלנטי. רכס זה הינו הרכס הארוך ביותר בעולם, ונמצא מתחת לפני הים כמעט לכל אורכו. המקרים הנדירים שבהם הוא בולט מעל פני הים, מתבטאים באיים האזוריים, איי סנט הלנה וכמובן איסלנד, שהיא האי הגדול ביותר ששייך לרכס. כל אייו של הרכס המרכז-אטלנטי מתבטאים בפעילות געשית יוצאת דופן, כפי שכמובן ניתן לראות במקומות רבים באיסלנד ובחצי האי רייקאנס בפרט. 

כך, למעשה, בפעולה של חציית הגשר, אתם זוכים לעבור בין שני לוחות טקטוניים שונים, ויש שיגידו – בין שתי יבשות. לכן, אם אי פעם תהיתם האם זה אפשרי ללכת כל הדרך מאירופה לאמריקה – וחזרה – בגשר Miðlína תוכלו לעשות בדיוק את זה בתוך כמה שניות ספורות. 

הגשר בין יבשות: Miðlína בחצי האי רייקיאנס

ההליכה על הגשר

המרחק בין שתי גדות הקניון הינו כ-15 מטר, והוא מתארך בכל שנה בערך ב-2 ס”מ. במרכז הגשר, תראו שלטים של “ברוכים הבאים לאירופה” ו-“ברוכים הבאים לצפון אמריקה” בכל צד. בנוסף, המעוניינים בכך יוכלו ללכת בקניון שמתחת לגשר, ובכך טכנית לא להיות באף אחת מהיבשות לכמה רגעים. עם זאת, הליכה זו הינה חולית ולא מרשימה במיוחד, ולכן לא מומלצת עבור כל אחד. בכל אופן, מן הגשר תזכו לנוף נהדר של האיזור. תוכלו להשקיף ממנו אל הים, ובימים טובים גם אל אי אלדי, שמדרום לחצי האי רייקאנס.

לינה באיזור הגשר בין היבשות

העיר הגדולה באיזור ובה שוכן שדה התעופה היא Keflavik. השיקול המרכזי ללון בעיר הזו היא לנוח מיד אחרי הגעתכם אחרי 2 טיסות ארוכות לאיסלנד, מבלי לנסוע עוד כ-45 דקות לעיר.

  • ריכזנו לכם את מקומות הלינה המומלצים בעיר Keflavik:

Studio Vallartun One apartment – דירת סטודיו בגודל 40 מטר, מרחק 2 דקות הליכה מהים, מחירים נוחים מאד. 

Aurora Keflavik – מלון שצמוד לשדה, אפשר ללכת אליו ברגל ולחסוך יום של השכרת רכב או נסיעה במונית. 

  • העיר הסמוכה ל-Keflavik היא Grindavik, מדובר בכפר דייגים קטן אך הוא קרוב יותר ליעדי הטיול באיזור, מקום לינה מומלץ בעיר:

Harbour view Cottages – צימרים יפים עם נוף הררי בעיירת הדיג Grindavik.

  • לחלופין, תוכלו ללון גם ברייקיאוויק, בירתה של איסלנד, אך תאלצו לנסוע עוד כ45 דקות.

המלונות המומלצים בעיר הם:

Hotel borg – מיקום מרכזי מאד, חדרים יפים, נקיים וארוחת בוקר טעימה.  

Reykjavik4you – דירות סטודיו, דירות של חדר ושני חדרים, יכולות להתאים מאד למשפחות עם ילדים גדולים יותר, במיקום מצוין במרכז העיר.

Hotel Orkin – מלון שיש בו גם אופציות לחדרים נוספים עבור משפחות והוא נחשב יחסית זול אבל במיקום טוב.

איך מגיעים לגשר בית היבשות?

גשר Miðlína נמצא בקצה הצפון-מזרחי של חצי האי רייקאנס, כשעה נסיעה מרייקאוויק. ההגעה אליו היא פשוטה יחסית, כאשר הוא ממוקם ממש על כביש 425 שמקיף את חצי האי.

אולי יעניין אותך:

פארק Thingvellir במעגל הזהב
טרקים
מעיין יאני רון

הפארק הלאומי תינגווליר

באופן מפתיע עבור רבים, יש באיסלנד רק 3 פארקים לאומיים רשמיים: הפארק הלאומי הענק Vatnajökull, שנמצא בדרום המדינה, הפארק Snæfellsjökull שבחצי האי סנייפלסנס, והפארק Thingvellir, שסמוך לרייקאוויק. כל אחד מהם בעל מאפיינים ייחודים, עם נופים שונים, היסטוריה ופעילויות נפלאות משלו. בכתבה זו, נספר לכם על פארק Thingvellir, הראשון שהוכרז מבין השלושה, אשר כולל טבע מרהיב, פעילויות נהדרות והיסטוריה מרתקת.

קרא עוד »
חוות Möðrudalur - צפון מזרח איסלנד
מוזיאונים באיסלנד
מעיין יאני רון

חוות Möðrudalur

החווה ההיסטורית Möðrudalur, שנמצאת בצפון-מזרח איסלנד, לא רחוק מכביש מספר 1, תזמן לכם חוויה נפלאה וייחודית. המקום המבודד, שנותן תחושה של נווה מדבר באמצע האיזור הפראי של מרכז איסלנד, מציע מספר פעילויות נפלאות, ואווירה שקטה ונעימה במיוחד. הנה כל מה שצריך לדעת על הביקור במקום.

קרא עוד »

ברוך שובך!