החוף השחור באיסלנד

רייניספארה (Reynisfjara), החוף השחור באיסלנד, נודע כאחד מהחופים השחורים הייחודיים בעולם. הסיבה לכך היא השילוב של הבזלת, החול השחור, מצוקי הענק שמתנשאים לגובה של כ-70 מטרים מעל הים, ומערת Hálsanefshellir, מערת המשושים היפיפיה בחוף.  החוף השחור הוא מאתרי החובה באיסלנד, בין אם אתם טסים במסגרת טיול מאורגן באיסלנד, טיול עצמאי, טיול לאיסלנד על ילדים, או בכל מסגרת אחרת, אסור לפספס אותו. הוא נבחר בעבר על ידי נשיונל ג'יאוגרפיק כאחד מעשרת החופים הלא טרופיים הטובים ביותר לביקור על פני כדור הארץ. ואכן, החוף השחור רחוק מלהיות טרופי, למעשה מדובר באחד האזורים הקרים והגשומים באיסלנד, ובדרך כלל יש שם גם לא מעט רוחות. גם כאשר מזג האוויר באיסלנד הוא טוב, בדרך כלל בחוף השחור קר ורוחני. כשתגיעו לביקור בחוף השחור – אנחנו מקווים שתזכו ליום שמשי ותכול שמיים, אך אנחנו ממליצים להצטייד בבגדים חמים, כובעים, כפפות ומעילים אנטי מים.
החוף השחור באיסלנד, צילום: Anna Kafka

לעמודי הבזלת שמתנשאים מתוך מימי החוף השחור קוראים באיסלנדית Reynisdrangar. על פי הפולקלור האיסלנדי, עמודי הבזלת היו פעם טרולים שניסו למשוך ספינות מהאוקיינוס ​​לחוף השחור. הטרולים הללו עשו טעות כשהם יצאו מאוחר מדי בלילה, וטרולים, כנהוג באגדות האיסלנדיות – קופאים והופכים לאבן כשעולה השמש. לכן, כשעלה השחר באופק, הוא הפך את הטרולים לניצבי הבזלת שתראו בחוף. אגדה אחרת מספרת על בעל שאשתו נחטפה ונהרגה על ידי שני טרולים. האיש הלך בעקבות הטרולים עד החוף השחור, שם הקפיא אותם והבטיח שלעולם לא יהרגו שוב. 

המיסטיקה, המסתוריות והיופי של החוף השחור באיסלנד הפכו אותו ללוקיישן נבחר בסדרות, פרסומות וסרטים רבים. מדובר באחד מהלוקיישנים הפופולריים באיסלנד. תוכלו לראות את החוף השחור בסצנות שהופיעו בעונה 7 של הסדרה המצליחה, משחקי הכס, תוכלו לזהות אותם בכמה סצנות שצולמו 'מצפון לחומה'.

הגלים בחוף השחור

למה החוף שחור?

כמו כמעט כל החופים באיסלנד, גם בחוף Reynisfjara החול הוא שחור, הסיבה לכך היא שהוא נוצר מלבה שפוגשת את מי האוקיינוס, מתקררת והופכת לשחורה. 

מה אפשר לעשות באזור החוף השחור?

מלבד הליכה לאורך החוף, ישנם טיולי טרקטורונים בחוף השחור, ואפשר גם לתפוס שאטל ולנסוע למטוס שהתרסק לא רחוק משם. בשנת 1973, למטוס של חיל הים האמריקאי אזל הדלק והוא התרסק על חופי איסלנד, קרוב לחוף השחור, האירוע הזה נדיר במיוחד כי כל יושבי המטוס שרדו את ההתרסקות והצליחו להגיע רגלית לקבלת עזרה! המטוס נשאר שם מאז ועד עצם היום הזה, והמראה שלו על החול השחור ממש נלקח מסרט, לכן תיירים רבים מגיעים למקום להצטלם איתו. 

בעבר אפשר היה לנסוע עד למטוס אבל בגלל שהקרקע היא פרטית והבעלים התרגזו שתיירים שנסעו בפראות באזור, חסמו אותו לנסיעה ברכב וכיום אפשר להגיע לשם ברגל או באמצעות שאטל. ההליכה למטוס מהכביש היא בין שעה לשעה וחצי, אפשר לנסות ללכת ישר דרך הגבעות ואז הדרך אורכת כשעה, או שתלכו ו בשביל שהמכוניות יצרו לאורך שנים שהוא קצת יותר נוח להליכה אבל גם יותר ארוך.

אנחנו, בביקור במטוס שהתרסק

עוד ביקור מומלץ ליד החוף השחור הוא הצוקים של dyrhólaey – דירהולהיי. מדובר באחד מאזורי הקינון המפורסמים ביותר של הפאפינים – תוכי הים המפורסם.  ממאי עד אוגוסט, זהו אחד המקומות הטובים ביותר לראות פאפין.  

אפשר למצוא פאפינים בחוף השחור בעונה. צילום: נוקי שריר

פוסטים אחרונים בבלוג

חמשת המיתוסים הנפוצים ביותר על איסלנד

10 אוק 2021

מה הם המיתוסים הנפוצים ביותר לגבי איסלנד? האם איסלנד נקראת כך בגלל...

קרא עוד

מעגל הזהב באיסלנד

13 ספט 2021

מעגל הזהב (יש שקוראים לו משולש הזהב), הוא מסלול יום שאפשר ומומלץ...

קרא עוד
החוף השחור איסלנד

החוף השחור באיסלנד

23 אוג 2021

רייניספארה (Reynisfjara), החוף השחור באיסלנד, נודע כאחד מהחופים השחורים הייחודיים בעולם. הסיבה...

קרא עוד

ברוך שובך!