מכתשי לאקי

התפרצות הרי הגעש Lakagígar או Laki בשנים 1783-1784 נחשבת לאחד האירועים הוולקניים המשמעותיים וההרסניים ביותר בהיסטוריה של איסלנד ואירופה. כיום, אפשר לטייל באזור ולהתרשם מהמכתשים המרהיבים.
מכתשי לאקי

ההסטוריה של מכתשי לאקי

הסדרה היפה של מכתשי הגעש לאקי שאתם רואים בתמונות – מקורה באחד האסונות הגדולים שקרו באירופה. התפרצות הרי הגעש Lakagígar או Laki בשנים 1783-1784 נחשבת לאחד האירועים הוולקניים המשמעותיים וההרסניים ביותר בהיסטוריה של איסלנד ואירופה.
 
ההתפרצות הגעשית החלה ב-8 ביוני 1783, ונמשכה עד 7 בפברואר 1784. לאחר מספר שבועות של רעידות אדמה, נוצר סדק סמוך לגבעה Hnúta, המצויה 13 ק”מ דר’-מע’ להר לאקי (Lakagígar). בחודשים שלאחר מכן התרחב הסדק לכיוון צפון-מערב, כשבכל אחת מההתפרצויות נוצר מכתש נוסף של התפרצות געשית, האורך הכולל של הסדק הוולקני הוא 27 ק”מ והוא כולל 135 מכתשים וולקניים.
 
ההתפרצות אדירה שחררה כמות עצומה של לבה, אפר וגזים רעילים לאטמוספירה והרגה מחצית מתושבי האזור, רבים מהם לא מתו מהלבה עצמה אלא מהגזים הרעילים או מרעב, בשל מותם של סוסים, כבשים ויבולים. הלבה זרמה בעוצמה כזו שהיא השתרעה על שטח עצום של כ-565 קמ”ר. 
 
במהלך ההתפרצות נוצרו ענני אפר מסיביים שהגיעו לגובה רב והתפשטו ברחבי אירופה, לענן האפר הוולקני הייתה השפעה משמעותית על דפוסי מזג האוויר בכל אירופה במשך שלוש שנים, הענן הסתיר את השמש והוביל לקרה שהשפיעה על חצי הכדור הצפוני והביאה להרס רב של יבולים, צמחייה ובעלי חיים – מה שהוביל לרעב כבד באירופה. בסופו של דבר, המהפכה הצרפתית התפתחה בעקבות הרעב הכבד ששרר באירופה באותו הזמן.
 
שדה הלבה רחב הידיים במכתשי לאקיגאר, הוא מרחב סוריאליסטי של לבה מכוסה אזוב. הניגוד בין תצורות הלבה הכהות והמחוספסות לבין הגוונים הירוקים התוססים של הטחב מכסה את הנוף ביופי מפחיד אך קסום. הוא משמש כתזכורת רבת עוצמה להשפעה הטרנספורמטיבית והמתמשכת של פעילות געשית ששינתה לחלוטין את פני האזור. נהר Skaftáreldar כוסה בלבה והתייבש תוך 3 ימים, בעוד שנהר Hverfisfljót נחסם על ידי הלבה והחל לזרום באפיקים אחרים. 
 
הטיול ללאקי הוא הזדמנות ייחודית לחזות בכוחות הדינמיים שעיצבו את ההיסטוריה הגיאולוגית של איסלנד ולהעריך את יחסי הגומלין המורכבים של חיים וכוחות געשיים.
 
מכתשי לאקי
מכתשי לאקי
מכתשי לאקי
שדה הלבה בלאקי
Tjarnargigur

בדרך ללאקי - מפל Fargrifoss

בדרך למכתשי לאקי חובה לבקר במפל פאגריפוס. Fagrifoss, באיסלנדית היא ״המפל היפה״ ואכן – כשמו כן הוא, אחד מהמפלים היפים ביותר באיסלנד. המים הזורמים, על רקע הנוף הדרמטי של איסלנד, יוצרים מחזה מהפנט שמושך אליו חובבי טבע, צלמים ומגלי ארצות כאחד.הסביבה שמסביב עשירה בחי ובצומח, ומספקת סביבה ציורית למטיילים המחפשים שלווה וחיבור עם הטבע.

מפל Fagrifoss

איך מגיעים למכתשי לאקי באופן עצמאי?

במכתשי לאקי אפשר לסייר באמצעות ג׳יפים כמו לנד קרוזר (עם ביטוח מעברי מים) או באמצעות סיור סופר ג׳יפים מודרך. חוויה מפעימה לתוך עוצמותיו וכוחותיו ההרסניים של הטבע האיסלנדי. הנסיעה ללאקי אורכת כ-3 שעות לכל כיוון (בטיול מאורגן בסופר ג׳יפים היא אורכת כשעה וחצי לכיוון). תצטרכו לעבור נחלים ונהרות.

שימו לב שיש חברות השכרת רכב שלא מבטחות מפני נזקי מים בכבישי f, אנו ממליצים לבטח את הרכב נגד נזקי מים בחברה ההשכרה לוטוס בכדי להמנע מנזקים כספיים גדולים במקרה של שקיעת האוטו במים, כניסת מים למנוע ועוד. 

לפני יציאה לדרך, מומלץ לבדוק את מצב הכביש באתר: road.is ולעצור במרכז המבקרים ולאסוף מפה טרם היציאה, למקרה שלא תהיה לכם קליטה.

הדרך אל מכתשי לאקי F206 יוצאת מהכביש הראשי (כביש מס’ 1) ליד חוות Hunkubakkar, ממש דרומית לקירקיובאיירקלאוסטר ובצמידות לקניון Fjadraglyfur. אורך הכביש הוא כ-50 ק”מ, אך יש להעריך את זמן הנסיעה כשעתיים, בכיוון אחד.

העצירה הראשונה בדרך תהיה למפל Fagrifoss, משמעות השם באיסלנדית היא ״המפל היפה״ והוא אכן מממש את ההבטחה. הנסיעה עד אליו נחשבת לפשוטה כיוון שעד אליו יש מעבר מים אחד, יחסית בגובה נמוך, ורק אחריו תתחילו לפגוש בדרך קצת יותר משובשת, קופצנית ועם מעברי מים. קיימים מספר מעברי מים קטנים לאורך הכביש, אך רק אחד מהם משמעותי יותר לקראת ההגעה ללולאת לאקי (כביש F207).

דרך F207 היא המסלול טבעתי שמקיף את מכתשי לאקיגאר ואפשר להתחבר אליו מכיוון כביש F206 (מזרחית ל-Blagil). זו דרך קשה ומאתגרת. מומלץ לנהוג ברכב 4×4 גדול עם מרווח גחון גבוה מהקרקע, צפו לבורות גדולים, חריצים רבים וסלעים גדולים על פניהם. בדרך יש מספר מעברי מים קטנים ואחד עמוק יותר אשר בימים גשומים עביר רק לרכבי לנדקרוזר ומעלה ובימים יבשים גם דאצ׳יה דאסטר תעבור בו.

מספרי הטלפון של הריינג׳ר במקום: +3548424358 / +3548424378 / +3548551095

לחצו להגעה למרכז המבקרים (טרם היציאה למסלול). 

בנוסף, ממליצים מאוד לקנות בסופר הסמוך חטיפים וכריכים להמשך היום.

מפה והסברים על שבילי ההליכה באזור תמצאו כאן.

סיור סופר ג׳יפים מודרך למכתשי לאקי

הסיפור של ההר היה הרסני עבור התושבים דאז, אבל הנופים שנשקפים מהטיול הזה כיום פשוט מרהיבים. נסיעה בסופר ג׳יפ (8-16 מקומות ישיבה) תביא אתכם תוך שעה וחצי למכתשי לאקי. אם תבחרו לנסוע ברכב ה-4×4 שלכם, הנסיעה תימשך לפחות 3 שעות לכיוון. מכתשי לאקי מפורסמים ביופיים, אבל הדרך לשם היא קשה. סיור ג’יפים מודרך מאפשר לראות את המכתשים בבטחה, על ידי ג’יפים מיוחדים שתוכננו עבור תוואי השטח המאתגר של איסלנד. תבקרו במכתש בריכת ה- Tjarnargígur, תחקרו מפלים נסתרים, ותיהנו מהטבע הפראי שיד אדם לא נגעה בו.

הסיור בלאקי אורך כשעתיים וחצי. יש מספיק זמן לטייל על פסגת הר הגעש לתצפית נהדרת על שורת המכתשים ולקרחון Vatnajokull. ולסייר בשביל הליכה לתוך המכתשים שליד הר לאקי. 

לסיור סופר ג׳יפים מודרך למכתשי לאקי.

סיור סופר ג׳יפים למכתשי לאקי

אולי יעניין אותך:

דרום איסלנד
נמרוד רון

לגונת הקרחונים וחוף היהלומים

בדרום מזרח איסלנד תמצאו לגונת קרחונים מלאה בקרחונים. לגונת הקרח הזו הפכה לאחת האטרקציות הפופולריות ביותר באיסלנד בשל יופיה המדהים. הלגונה נקראת Jökulsárlón, או ‘לגונת נהר הקרחונים’.

קרא עוד »
צוקי הלבה של Hafnaberg בחצי האי רייקיאנס
חצי האי רייקיאנס
נמרוד רון

צוקי הלבה של Hafnaberg

בקצהו המערבי של חצי האי רייקאנס, שורה ארוכה של צוקי לבה מתנשאים להם באופן מרשים מעל הים השוצף, בעוד תופעת טבע מרשימה ביותר באיזור מערב איסלנד. עם נופים נפלאים, עוצמות אדירות מהים וציפורים רבות, לא קשה להבין למה זהו אחד המקומות המומלצים ביותר לביקור באיזור חצי האי רייקאנס.

קרא עוד »
הכפר הולמאוויק בפיורדים המערביים
הפיורדים המערביים
נמרוד רון

הכפר Hólmavík 

לחופי הפיורד ​​Steingrímsfjörður, שנמצא באיזור המזרחי של הפיורדים המערביים, שוכן לו הכפר Hólmavík, שנחשב ליישוב המרכזי באיזור זה, ומהווה אתר נפלא לביקור עבור מטיילים באיזור. לרוב, מטיילים מגיעים אליו כיעד ראשון בטיול לאורך ה-Srandir, שהוא השם הכללי לחוף המזרחי של הפיורדים המערביים. במאמר זה, נספר לכם על הכפר, ועל שלל האטרקציות הנפלאות שתוכלו לעשות בו ובסביבתו.

קרא עוד »

ברוך שובך!