המדריך למטייל בהרי געש פעילים באיסלנד

הר הגעש באיסלנד, שידור חי

הר הגעש Fagradalsfjall שבעמק Geldingardalur התפרץ בסוף מרץ מאז, אנחנו עוקבים באדיקות אחר ההתפרצות של הר הגעש, ומעדכנים כאן באופן תדיר על דרכי הגישה אל ההר.

הרי הגעש שהתפרצו באיסלנד בעשורים האחרונים היו רחוקים מאד מעיר הבירה ולא היה קל להגיע אליהם, מה שהופך את ההר הזה לאטרקטיבי במיוחד, כי הוא כל כך קרוב ונגיש. כשעה נסיעה מריקאוויק ו-40 דקות מהבית שלנו, אז כמובן שלא יכולנו להתאפק ופקדנו את המקום כמה וכמה פעמים, ביום ובלילה. אנחנו כותבים את המדריך הזה מסריחים מעשן וולקני, כדי שלא נשכח את כל ההמלצות שיש לנו אליכם. נתחיל בחדשות הטובות: בדרך להר הגעש פגשנו ילדים בני 3 ו-4 ומבוגרים בני 70, וכמובן את כל מה שביניהם. ההליכה של כ-4 קילומטר לכיוון היא סבירה ביותר. השבילים מסומנים היטב וכוחות ההצלה נמצאים באזור. עם זאת, ההליכה בלילה היא יותר מאתגרת, זו בכל זאת אדמה געשית ולא מדרכה ולכן אם אתם מועדים לנפילות, עדיף שתלכו להר ביום. אבל, למי שמסוגל, חווית הלילה בהר געש היא עוצמתית הרבה יותר מאשר החוויה ביום, הניגוד בין האש לבין החושך מייצר מראה עוצר נשימה שגם מצטלם הרבה יותר יפה. כאן המקום לציין ששעות הלילה בתקופת הקיץ הן מעטות מאד (נכון לחודשי יוני עד אוגוסט), ורק בספטמבר מתחיל שוב להחשיך.
הר הגעש!

40 אלף רעידות אדמה הורגשו לפני שהר הגעש הפעיל Fagradalsfjall התפרץ בחצי האי ריקייאנס, בדרום מערב איסלנד.

כתושבי איסלנד – עקבנו בדריכות אחרי החדשות, שכל הזמן דיווחו על הר הגעש שעומד להתפרץ באזור ריקייאנס: היו שני הרים שהיו החשודים העיקריים כמי שעומדים להתפרץ, אחד מהם היה Keilir שהתפרץ בפעם האחרונה לפני כ-100,000 שנים והשני היה Fagradalsfjall.  

הר הגעש פאגְרדאלסְפִיאטְלְ הוא ממש לא הר הגעש הפעיל הראשון שמתפרץ באי, איסלנד הגעשית נולדה מתוך הלבה, והאדמה באי היא אדמת לבה שהתקשתה. במאה ה-20 היו מספר הרי געש פעילים באי: Grímsvötn, Askja, Eldey, Kverkfjöll, Gjálp, Katla, Krafla, Hekla, הם רק חלק מהם, על Katla נעשתה לאחרונה סדרה בנטפליקס, Askja שבצפון האי נחשב עד היום לאחד המכתשים היפים לביקור באיסלנד ו- Grímsvötn חזר והתפרץ שוב ושוב מספר פעמים.

Eyjafjallajökull, Grímsvötn ו-Holuhraun היו הרי הגעש הפעילים שהתפרצו במאה ה-21, Eyjafjallajökull היה המפורסם מביניהם כשהתפרץ ב-2010 ושיתק את כל הטיסות באירופה, בגלל האפר שהתפזר באוויר.

טיול להר הגעש באיסלנד – קרוב מתמיד

הר הגעש Fagradalsfjall שהתפרץ בעמק Geldingardalur הפעיל לא יכול היה להתפרץ במיקום יותר מושלם, כ-10 דקות נסיעה מ-Keflavik – שדה התעופה הבינלאומי של איסלנד, 10 דקות נסיעה מהבלו לגון (הלגונה הכחולה) הספא שנחשב לטוב ביותר בעולם, וכ-45 דקות נסיעה מריקיאוויק, עיר הבירה.

הרי הגעש הפעילים הקודמים התפרצו הרחק מהציוויליזציה ולכן היה מאתגר להגיע אליהם. הר הגעש הפעיל הנוכחי הוא ממש מתנה לתיירים ולתושבים, שיכולים להגיע לצפות בו ממרחק בטוח, גם ברגל וגם במסוק. כך שאם תמיד רציתם לראות הר געש פעיל – זה הזמן. 

האם לבקר בהר הגעש הפעיל ביום של הנחיתה?

צריך לקחת בחשבון שטיול להר הגעש Fagradalsfjall שהתפרץ בעמק Geldingardalur אורך כ-5 שעות בסך הכל, כולל נסיעה מהשדה, שהות ליד ההר והליכה הלוך וחזור. הטיסות לאיסלנד כרוכות בטיסות קונקשן, ולכן ביום בו אתם מגיעים לאיסלנד תהיו אחרי שתי טיסות וקונקשן בשדה התעופה. יתכן שהליכה ארוכה להר הגעש הפעיל לא תהיה סיום קל ליום ארוך, זו הסיבה שעדיף לשבץ את הר הגעש ביום למחרת ההגעה שלכם.

למה חשוב לשריין שני ימי טיול להר הגעש הפעיל?

במידה ובאמת החלטתם לא ללכת לטיול להר הגעש באיסלנד ביום ההגעה, מומלץ ללכת כבר ביום שאחרי ההגעה. מדוע? כיוון שאם תתחילו בטיול להקפת האי, מדובר בטיול של לפחות 8 ימים במסגרתו לא תוכלו לשבץ את הטיול להר הגעש. כדאי לשריין יום לטיול להר הגעש גם אחרי ההקפה של האי, למקרה שלא הצלחתם לראות אותו בתחילת הטיול.

מתי אי אפשר לראות את הר הגעש הפעיל?

אי אפשר לראות את הר הגעש Fagradalsfjall כשיש עננות נמוכה, אפשר לבדוק את העננות באתר של Vedur.is. בנוסף,  כשהרוחות באזור של העיירה Grindavík הן מעל 7-8 בתחזית מזג האוויר, ההליכה להר עשויה להיות קשה ומאתגרת כנגד הרוח. כשיורד גשם גם כן לא מומלץ ללכת להר הגעש הפעיל וכמובן – שבמקרה שיש התרעה על גזים רעילים באזור.

האם ילדים יכולים לבוא להר הגעש הפעיל?

אסור ללכת עם ילדים מתחת לגיל 6 להר הגעש הפעיל כיוון שישנה סכנה של שאיפת גזים רעילים שילדים, פעוטות ותינוקות רגישים אליהם יותר מאשר מבוגרים. ילדים גדולים יותר, כן יכולים ללכת אבל צריך לקחת בחשבון שמדובר בהליכה של כשעה וחצי הלוך ושעה וחצי אזור והאזור בדרך כלל קריר ועם רוחות.

מה עדיף - מסוק או הליכה ברגל?

התשובה במידה רבה תלויה בכם. אך בכדי לקבל את ההחלטה הכי מתאימה עבורכם כדאי שתיקחו כמה נתונים בחשבון:

  • הר הגעש הפעיל נמצא לפעמים בהפסקות, יכול להיות שבדיוק באחת ההפסקות – יצא לכם לטוס מעליו. את תזמון הטיסה יהיה מאד קשה לשנות אבל בהליכה תוכלו להיות ספונטניים יותר. 
  • הפעילות של ההר הגעש וכיווני הלבה משתנה תדיר, מאד יכול להיות שתוכלו להגיע ברגל לאזורים שלא תוכלו לראות במסוק. 
  • את מלוא עוצמתו של לוע הר הגעש הפעיל אפשר כמובן לראות רק מלמעלה באמצעות מסוק. 
  • מי שמוגבל בתנועה לא יכול להגיע להר הגעש ברגל, אין מסלול מונגשים לנכים, לעגלות או למכוניות.
  • עלות הטיסה להר הגעש היא כ-300 יורו לאדם ומומלץ להזמין מקום כמה שבועות מראש. 

האם אפשר להגיע עם רכב להר הגעש?

בינתיים, ההגעה להר הגעש Fagradalsfjall שהתפרץ בעמק Geldingardalur סלולה אך ורק להולכי רגל, בלי מכוניות, ג׳יפים, קלנועיות וכדומה. 

מה צריך להביא איתכם להר הגעש?

אם הולכים בלילה – חובה

  • להביא פנס ראש (רצוי לכל אדם).
  • ליטר וחצי מים.
  • אוכל.
  • עליים שמחזיקות את הקרסול היטב.

הלבה שתראו בהר זורמת בקצב (5-10 קוב) איטי והיא לא מסכנת את התושבים באזור. הלבה עתיקה במיוחד – היא מגיעה ממעמקי קרום כדור הארץ. לבה מהסוג הזה נראתה בפעם האחרונה לפני 7000 שנה! בעידן הקרח האחרון.

מיקום והגעה – האיסלנדים פועלים בזריזות ובמתחם הגישה כבר ישנה חנייה מסודרת למאות רכבים. הנסיעה אורכת כ-40 דקות ממרכז רייקיאוויק. עם ההגעה ניתן יהיה לראות את מגרשי החניה משני הצדדים, ההליכה מהחניה המערבית יותר קצרה בערך בקילומטר.

ובכל זאת – לא בכל יום אפשר להגיע להר, צריך לעקוב אחרי ההנחיות של הצוותים המקצועיים בשטח, בחלק מהזמן יש רמות גבוהות מדי של גזים רעילים באוויר או שהרוח משנה כיוון ומהווה סכנה למטיילים ולכן אסור להתקרב. אבל רוב הזמן, תוכלו למצוא באזור עשרות, מאות ואלפי אנשים שמגיעים לצפות בפלא הזה, פגשנו שם גם ילדים בני 3 ו-4 וגם קשישים.

לפני היציאה להר הגעש Fagradalsfjall, רצוי לבדוק כאן האם המסלול פתוח היום.

הר הגעש הפעיל באיסלנד. צילום: אמיר גיא

איפה חונים בשביל ללכת להר הגעש?

לנוחיותכם מצורפת מפה לחניה להר הגעש באיסלנד Fagradalsfjall שהתפרץ בעמק Geldingardalur, תוכלו לנווט לשם בקלות בעזרת לחיצה על המפה.

פוסטים אחרונים בבלוג

מעגל הזהב באיסלנד

13 ספט 2021

מעגל הזהב (יש שקוראים לו משולש הזהב), הוא מסלול יום שאפשר ומומלץ...

קרא עוד
החוף השחור איסלנד

החוף השחור באיסלנד

23 אוג 2021

רייניספארה (Reynisfjara), החוף השחור באיסלנד, נודע כאחד מהחופים השחורים הייחודיים בעולם. הסיבה...

קרא עוד

מסעדות וקולינריה איסלנדית

19 אוג 2021

אז מה אוכלים באיסלנד? האם האיסלנדים באמת אוכלים כריש רקוב? מה כדאי...

קרא עוד

ברוך שובך!