Alþingi – הפרלמנט האיסלנדי

יחסית לאי מרוחק עם כמה מאות אלפי תושבים, איסלנד מחזיקה בהיסטוריה מרתקת ויוצאת דופן. לצד סיפור ההתיישבות המרתק של איסלנד, גם הפוליטיקה הפנימית שלה הינה מעניינת במיוחד, כאשר מעטים יודעים שהפרלמנט המודרני הראשון בעולם הוקם בה, בדמות Alþingi, שהיווה מקום אסיפה לקבלת החלטות ויישוב סכסוכים בין הקהילות השונות שהרכיבו את המתיישבים הוויקינגים הראשונים במדינה. כאן, ניתן לכם את כל המידע הרלבנטי על הפרלמנט של איסלנד, כולל ההיסטוריה המפוארת שלו והדרכים לחוות אותו במהלך הביקור שלכם במדינה.
Alþingi - הפרלמנט האיסלנדי

ההיסטוריה של Alþingi

Alþingi נוצר בשנת 930 לספירה, במקור בפארק הלאומי תינגווליר שנמצא על מעגל הזהב. יצירתו סימנה את סוף עידן ההתיישבות הראשונית באיסלנד.

Alþingi נוצר כאשר 32 קהילות שונות של המתיישבים, שהגיעו לאיסלנד מאז 874 לספירה והקימו אסיפות אזוריות משלהם, החליטו שהן מעדיפן לדבר על הבעיות שלהן בפורום רחב יותר במקום להילחם אחת בשנייה. בכך, למעשה, הן יצרו את הפרלמנט המודרני הראשון בעולם. 

הפרלמנט התכנס פעם בשנה, וגרם ללא מעט קרבות וויכוחים, כפי שמסופר בסאגות רבות, אבל ברוב המקרים עבד טוב והשיג את מטרתו, כאשר מדי שנה איסלנדים מרחבי הארץ היו באים ללמוד מה קורה במקומות אחרים, לקדם הקמת חוקים חדשים וליישב סכסוכים.

במובנים רבים, זה היה מוסד בעל חשיבה מתקדמת מאוד ביחס לתקופה; הוא סייע לשמור על השלטון המקומי, ליישב סכסוכי דם באופן דיפלומטי, ואף העניק גט לנשים שלא היו מאושרות בנישואיהן. עם זאת, בהקשרים אחרים, הוא עדיין שיקף את רוח התקופה. למשל, הפרלמנט שימש גם לצורך שפיטה והוצאה להורג של מכשפות. 

הפרלמנט לא כלל ‘מנהיג’ כשלעצמו, אלא רק דובר, ששימש כמעין יו”ר הפרלמנט. אחד מהדוברים הללו, סנוררי סטורלוסון, נחשב לאחד מההיסטוריונים החשובים בעולם של ימי הביניים, אך מה שפחות ידוע הוא שכהונתו הייתה מעורבת במלחמת אזרחים, והובילה לסוף עידן העצמאות הראשון של איסלנד, אשר סופחה לאימפריה הנורבגית בשנת 1264. 

גם בתקופת השלטון הנורווגי, Alþingi שמר על מעמדו בתור מוסד חשוב במדינה, שכן המלכים הנורבגים לא הביעו עניין רב בניהול המחלוקות הפנימיות של האיסלנדים. כך, הוא המשיך לפעול כרגיל במשך מאות שנים גם תחת שלטון זר. עם זאת, כאשר השלטון הדני התאחד עם הנורווגי בשנת 1500, יותר ויותר כוח נלקח מהמקומיים, והפרלמנט החל לאבד מהשפעתו על החיים באיסלנד. 

הסטוריית ההתיישבות באיסלנד

פיזור ה-Alþingi והמעבר לרייקאוויק

בשנת 1800, הפרלמנט פוזר זמנית על ידי המלך הדני, והוחלף על ידי בית משפט גבוה ברייקיאוויק. עם זאת, צו מלכותי שני הקים אותו מחדש בשנת 1843, הפעם בבירת איסלנד. כיום, ניתן למצוא את Alþingi במרכז העיר רייקיאוויק, ליד הקתדרלה של העיר. את הפרלמנט המקורי, תוכלו לבקר במהלך הטיול במעגל הזהב. עם זאת, לא תמצאו שם אף עדות למבנה פרלמנט, משום שהמנהיגים האיסלנדיים נהגו לישון באוהלים זמניים בזמן כינוס הפרלמנט, שלעולם לא הורכב ממבנה קבע. 

הרכב הפרלמנט האיסלנדי

כיום, הפרלמנט מורכב מ-63 חברים. בדומה לישראל, הנשיא האיסלנדי מחזיק בתפקיד ייצוגי בלבד, והממשלה קמה מתוך הפרלמנט. באיסלנד קיים אחוז הצבעה גבוה במיוחד, אשר באופן קבוע עומד על מעל ל-80%.

איך לחוות את Alþingi

נכון להיום, לא מתקיימים ב-Alþingi סיורים שפתוחים לקהל רחב, אלא רק לאנשי חינוך בסיורים שמאורגנים זמן רב מראש. עם זאת, הגנים של הפרלמנט הינם פתוחים לציבור הרחב, והביקור בהם הינו חוויה נהדרת ללא ספק, ונקודה נפלאה למנוחה בזמן סיור רגלי במרכז רייקאוויק.

מעבר לכך, מומלץ מאוד להגיע אל הנקודה המקורית של Alþingi, בפארק הלאומי תינגווליר שבאזור מעגל הזהב. במהלך הביקור במקום, תוכלו ללמוד רבות על הפרלמנט ההיסטורי של איסלנד, ולדמיין את המתיישבים הראשונים התכנסו מדי שנה וקיבלו החלטות במיקום הציורי הזה שבמערב איסלנד. מעבר לכך, מומלץ מאוד להקדיש זמן לטיול בפארק, אשר כולל מסלולי הליכה ואתרי צלילה יוצאי דופן.

Alþingi, בפארק הלאומי תינגווליר

אולי יעניין אותך:

העיירה Djupivogur במזרח איסלנד
מזרח איסלנד
נמרוד רון

העיירה Djupivogur

מעבר לטבע המרהיב של איסלנד, אחת החוויות האהובות ביותר על מבקרים באי המיוחד, היא לבקר בעיירות קטנות ומעניינות, שפיתחו לעצמן זהות ייחודית, ומספרות את הסיפור המרתק של ההתיישבות באי והחיים במקום כה מבודד ויוצא דופן. אחת מעיירות אלה הינה Djupivogur, אשר לעתים מכונה “העיר האיטית של איסלנד”. כאן, ניתן לכם את כל המידע הרלבנטי על הביקור במקום.

קרא עוד »
המשבר הכלכלי באיסלנד
בלוג
נמרוד רון

המשבר הכלכלי באיסלנד

בשנת 2008, בזמן שמרבית העולם חווה משבר כלכלי אדיר, מעטים שמו לב שבאיסלנד התרחש משבר אדיר וחסר תקדים בהיסטוריה העולמית. לקראת סוף השנה, באוקטובר 2008, שלושת הבנקים הפרטיים הגדולים של המדינה קרסו בתוך שלושה ימים, באירוע שעד היום נחשב למשבר הבנקים הגדול ביותר שפקד מדינה אחת בהיסטוריה של הכלכלה האנושית. אז איך התרחש משבר כה גדול במדינה הקטנה והמשגשגת שאנחנו מכירים כיום, ואיך היא יצאה ממנו כל כך מהר? הנה כל המידע החשוב על האירוע הכלכלי המרתק שפקד את איסלנד ב-2008.

קרא עוד »
האזור הגיאותרמי Krysuvik בחצי האי רייקיאנס באיסלנד
חצי האי רייקיאנס
נמרוד רון

Krýsuvík / Seltún

מעוניינים לבקר בשדה גיאותרמי מרשים הנמצא ממש ליד רייקיאוויק? הנה כל מה שצריך לדעת לביקור בKrysuvik.

קרא עוד »

ברוך שובך!