קניון Asbyrgi

במהלך טיול באיסלנד, מטיילים מגיעים למקומות שלפעמים מרגישים כאילו הם נמצאים על פלנטה אחרת. מקומות עם נופים כה מיוחדים, שונים ודרמטיים, שלעתים קשה להאמין כי נמצאים באותו הכדור. זוהי הייחודיות של איסלנד בתור אי געשי עם אקלים מיוחד, שמייצר כל כך הרבה תופעות טבע יוצאות דופן, שבאמת לא ניתן למצוא בשום מקום אחר בעולם. בכתבה זו, נספר לכם על אחת המקומות האלה, שמשאיר את המבקרים בו פעורי פה: קניון Asbyrgi המיוחד, שנמצא בצפון-מזרח איסלנד.
קניון אסבירגי

קניון Asbyrgi

קניון Asbyrgi, שנקרא גם “מחסה האלים”, וידוע בתור “עיר הבירה של האלפים”, הוא חלק מהפארק הלאומי Vatnajokull, שהוא הפארק הלאומי הגדול ביותר במדינה. הוא גם חלק מ”מעגל היהלומים”, שמתייחס לאתרים המרשימים ביותר לביקור בצפון-מזרח איסלנד. מדובר בקניון בצורת פרסת סוס, ברוחב של ק”מ אחד, אורך של 3.5 ק”מ ועומק של כ-100 מטר, שמתבטא בצוקים ישרים ודרמטיים. בשטחו של הקניון, ישנה צמחייה ירוקה ומרשימה, שמוסיפה למראה המיוחד והניגודי. 

במקום תוכלו למצוא מרכז מבקרים, עם ריינג’רים שיוכלו לייעץ לכם על מסלולי הליכה שונים, כמו גם להעניק לכם מידע מועיל על האפשרויות השונות לפעילויות באיזור. בנוסף, אם ברצונכם לחוות את הקניון לעומק, תוכלו לישון באתר הקמפינג שנמצא בתוכו. לא צריך להזמין בו מקום מראש, משום שהוא עובד לפי שיטת כל הקודם זוכה.  

ניתן לבקר את הקניון במספר דרכים שונות, כאשר תוכלו לראות אותו מלמעלה או לנסוע דרכו. עם זאת, הדרך הטובה ביותר לחוות אותו היא דרך הרגליים, באמצעות מגוון המסלולים שתוכלו למצוא במקום.

קניון אסבירגי

מה ההסטוריה של קניון Asbyrgi?

הקניון נוצר בעקבות סדרה של התפרצויות געשיות לאורך השנים. ההערכה היא כי הראשונה שבהן התרחשה לפני 8-10 מיליון שנים, ויצרה את צורת הקניון הראשונית בעקבות תנועת קרחונים משמעותית. עם זאת, התפרצות גדולה שהתרחשה לפני כ-3,000 שנה בלבד ובעקבותיה התקיים שיטפון קרחונים גדול, נתנו לקניון את צורתו המרהיבה שאנו מכירים היום. 

עם זאת, לפי האגדה האיסלנדית, סיפור היווצרות הקניון הינו טיפה שונה. לפי הסיפור, האל המיתולוגי אודין רכב באוויר על סוסו סלפניר בעל 8 הרגליים באיזור, כאשר הוא בטעות נגע באדמה עם אחת מרגליו והמשיך לרחף. טעות זו השאירה סימן גדול בצורת סוס על האדמה, ולפי האמונה, זהו הקניון המוכר. 

מעבר לכך, אמונה נוספת הקשורה למקום, טוענת כי הקניון הינו עיר הבירה של “האנשים החבויים” של איסלנד, כלומר האלפים. אנשים לא מעטים טוענים כי הם יכולים לשמוע את האלפים הבלתי נראים משוטטים ברחבי הקניון.  

קניון אסבירגי בצילום רחפן

מסלולי ההליכה בקניון Asbyrgi

ללא ספק, האטרקציה הגדולה ביותר בקניון Asbyrgi היא המגוון הרחב של מסלולי ההליכה הנהדרים שניתן לעשות בו. מהם, תוכלו להעריך אפילו יותר את מימדי הקניון המרשים ואת הנופים הדרמטיים שבו. הנה פירוט על כמה מהמסלולים המוצלחים ביותר:

A1: Botnstjörn Pond

המסלול הקצר, הפשוט והפופולרי ביותר בקניון. יוצא מהנקודה הדרומית ביותר בקניון, ומגיע אל אגם קטן ומרשים, שמוקף בצמחייה יפה. אמנם מנקודה זו לא ניתן לראות את הנוף המרשים של הקניון מלמעלה, אך בהחלט מדובר בפיסת גן עדן קטנה בפני עצמה, ממנה תוכלו לראות חלק גדול מהקניון. מסלול זה מתאים גם לאנשים עם ניידות מוגבלת.  

המסלול הזה אורך בין חצי שעה-שעה ונחשב לקל ביותר בשמורה.

A2: Eyjan Trail

מסלול של כ-4.5 ק”מ, רובם במישור ומעט בעלייה, שהולך לאורך הצוק של הקניון, עד לאי גדול שנמצא במרכזו. מנקודה זו יש תצפית מרהיבה ביותר, ועל פי רבים מדובר במסלול המתגמל ביותר באיזור ביחס לרמת הקושי.  הוא יוצא מחניון הלילה, שנמצא כ-500 מטר ממרכז המבקרים. בחניון הלילה יש אפשרות להשאיר את הרכב גם ליום בלבד.

המסלול הזה אורך בין שעה וחצי לשעתיים ונחשב למסלול ברמה קלה.

A3: Through the woods

מסלול זה, שאורכו כ-8 ק”מ בסך הכל (הלוך-חזור), חוצה את הקניון והולך ממרכז המבקרים עד ל-Botnstjörn Pond. הוא עובר דרך יער מרשים, שנשתל בקניון בין השנים 1947-1977, ובו מקננות ציפורים רבות ממגוון מינים. המסלול לא יעניק לכם את הנופים הדרמטיים ביותר שיש לקניון להציע, אך הוא ייתן לכם מבט מצוין על תחתיתו של הקניון הנהדר. ניתן לשלב את המסלול הזה עם המסלול שמעליו, ולהפוך אותו למעגלי. 

המסלול הזה אורך שעה וחצי ונחשב למסלול ברמה קלה.

A4: Below Eyjan Hill

מסלול של כ-7 ק”מ הלוך-חזור, אשר יוצא ממחנה הלילה של הקניון. תחילה, תוכלו לראות במסלול תצורות סלע מרשימות בצורת כוורת דבורים. כמו כן, באיזור זה ישנם קינים לא מעטים של עורבים שחורים. לאחר מכן, תעברו באחו מרשים, ותלכו לאורך הצוק הדרמטי של ה-Eyjan. 

המסלול הזה אורך שעה ונחשב למסלול ברמה בינונית.

A5-6: Áshöfði circle

מסלול מעגלי של כ-7.5 ק”מ. המסלול מתחיל לאורך מסלול גולף, ומגיע לאיזור שבו יש אפשרויות נפלאות לצפייה בציפורים. בנוסף, הוא עובר דרך כמה תצפיות יפות על האיזור, כמה אגמים קטנים ונחלים.

המסלול הזה אורך בין שעתיים לשלוש ונחשב למסלול ברמה בינונית. 

A7: Klappir trail

מסלול הלוך-חזור של כ-9 ק”מ, אשר הולך לאורך הקצה המזרחי של הקניון, ומעניק למטיילים בו מראות נפלאים לכל עבר. המסלול יוצא ממרכז המבקרים, ואורכו כ-3 שעות בסך הכל והוא נחשב למסלול ברמה בינונית. 

A8: Kuahvammur Circle 

מסלול מעגלי של כ-12 ק”מ, שלוקח בין 4-5 שעות. בפועל, מדובר בהארכה של מסלול Klappir, כאשר במקום להסתובב בהגעה לנקודת הסיום שלו, המטיילים ממשיכים לכיוון נהר Jokulson. מסלול זה כולל נופים מרהיבים אף יותר מהקודם, אך הוא גם אתגרי יותר. הוא כולל כמה חלקים שבהם נדרש טיפוס קל. לכן, חשוב מאוד לבדוק את תנאי מזג האוויר ולהתייעץ עם הריינג’רים במקום לפני היציאה לדרך. 

המסלול הזה אורך בין 4-5 שעות ונחשב למסלול ברמה בינונית-קשה.

A9: Kviar Circle

מסלול מעגלי ארוך אפילו יותר, שנמשך כ-17 ק”מ, וכולל סיבוב מלא במרבית נקודות התצפית היפות ביותר של הקניון. גם הוא יוצא ממרכז המבקרים, ודורש 6-7 שעות הליכה ונחשב למסלול ברמה בינונית-קשה.

מפת מסלולי הליכה בקניון אסבירגי

אתרים נוספים בסביבה

האיזור הצפון מזרחי של איסלנד כולל כמה אתרים נפלאים לביקור, שרובם נמצאים בשטחי הפארק הלאומי Vatnajokull, והינם חלק מ”מעגל היהלומים” של איזור זה. 

אחת האטרקציות הגדולות ביותר באיזור זה היא מפלי דטיפוס, שנחשבים לאחד המפלים המרשימים ביותר באיסלנד ואף באירופה כולה. המפלים מגיעים לרוחב של כ-100 מטר, ונופלים לגובה של כ-44 מטרים בעוצמה אדירה. 

אתר מרשים נוסף באיזור הינו עמק Vesturdalur. בעמק זה תוכלו למצוא מגוון רחב של מסלולי הליכה נפלאים, כאשר האטרקציה המרכזית בו היא תצורות הסלע המרשימות שתוכלו לראות בו. הסלעים הגעשיים שבו התעצבו עם השנים לצורות כמו ספירלות, כוורות, מערבולות ועוד, מה שמייצר מראות מיוחדים ונדירים במיוחד. 

שני האתרים נמצאים במרחק של כמה עשרות קילומטרים מהעמק, ולכן מומלץ מאוד לשלב את הביקור בו עם טיול בהם, כמו גם באתרים נוספים באיזור נפלא זה של צפון איסלנד. 

איפה לנים בסביבת Asbyrgi?

אתר הקמפינג Ásbyrgi פתוח מאמצע מאי עד סוף אוקטובר בכל שנה. תאריך הפתיחה כפוף לתחילת השלגים בחורף והפשרת השלגים באביב.

תצטרכו לבצע רישום עצמי באינטרנט. המבקרים חייבים להירשם באינטרנט לפני ההגעה לקמפינג. אינטרנט אלחוטי זמין ליד השירותים ומרכז המבקרים.

אפשרויות לינה נוספות הן בסביבה:

דרומית לקניון Asbyrgi, בסביבת אגם מיוואט תוכלו לישון בVogafjós Farm Resort – כאן תוכלו גם לאכול את ארוחת הערב המומלצת באזור וגם להניח את ראשכם ללילה, מדובר בבקתות יחסית צנועות, אך המיקום המרכזי בתוך איזור מיוואט ואווירת החווה, משווים להן קסם ייחודי.

אם תרצו ללון צפונית לAsbyrgi, בעיירה הוסאוויק תוכלו לישון בHúsavík Cape Hotel – מלון משפחתי, באווירה אמנותית – כמעט מוזיאונית, בנמל הוסאוויק. 

איך מגיעים לקניון Asbyrgi?

קניון Asbyrgi נמצא בצפון מזרח איסלנד, במרחק של כ-6.5 שעות נסיעה מרייקאוויק. אם אתם מתכננים להקיף את איסלנד דרך כביש מספר 1 המרכזי, ההגעה אליו תדרוש סטייה של כשעה וחצי לכיוון. כדי להגיע אליו, פנו מכביש 1 אל כביש מספר 85, והמשיכו עליו עד הקניון, שנמצא בנקודה שבין הפיצול בין כבישי 85, 864 ו-862.

אולי יעניין אותך:

קניון הקערה Merkurker
דרום איסלנד
נמרוד רון

קניון ״הקערה״ Merkurker

כביש F249, שעובר בין Thorsmork לבין איזור Stóridalur בדרום איסלנד, הינו דרך נפלאה ומרהיבה ביופיה, עם מספר גדול של עצירות בדרך. בין נופים יפים, אתרי טבע מרשימים ומסלולי הליכה, איזור זה הינו בהחלט מומלץ לביקור במהלך טיול באיסלנד. עם זאת, מדובר בדרך מאתגרת יחסית, שמתאימה רק לרכב 4 על 4. בכתבה זו, נספר לכם על הביקור באחת הנקודות המרשימות ביותר על כביש זה – עמק Merkurker.

קרא עוד »
מפל Bjarnarfoss
חצי האי סנייפלסנס
נמרוד רון

מפל Bjarnarfoss 

Bjarnarfoss אחד המפלים באיזור חצי האי סנייפלסנס, תוכלו לעצור להליכה קצרה ולעשות פיקניק נחמד עם נוף על חלקו הדרומי של חצי האי סנייפלסנס.

קרא עוד »

ברוך שובך!