אגם Bláhylur 

ללא ספק, טיול באיסלנד מפגיש אותנו עם נופים ותופעות טבע מדהימות שלא נמצאות כמעט בשום מקום אחר בעולם. אלה בעיקר נובעות מהשילוב המיוחד של אי געשי במיקום כה צפוני, מה שיוצר את הקומבינציה של "קרח ואש", שכל כך מייחדת את המדינה. כך, במקומות רבים במדינה, תוכלו לראות תופעות ייחודיות של שילוב בין תופעות גיאוטרמיות למים, קרח ושלג. במאמר זה, נספר לכם על מקום מרהיב נוסף שמייצג את השילוב המופלא הזה: אגם המכתש Bláhylur.
אגם מכתש Blahylur

הביקור ב-Hnausapollur / Bláhylur

אם אתם מתכננים לבקר במרכז ההררי של איסלנד, תוכלו לעצור במכתש האגם Bláhylur בדרך לשמורת ​​לנדמנלאוגר. למרות שזהו אחד האיזורים הפופולריים ביותר באיסלנד, האגם אינו מוכר למרבית המטיילים, שלרוב ידלגו עליו ללא הידיעה על קיומו. לכן, אם אתם מחפשים אתרים מבודדים עם מעט תיירים, זהו המקום בשבילכם. 

כבר בסמוך לכביש תוכלו לראות את האגם המרשים, שלעתים נקרא גם בשם Hnausapollur. 

עם זאת, אם תרצו לחוות את המקום יותר לעומק, ולראות את האגם מזוויות נוספות ואף מרשימות יותר, תוכלו ללכת מסביבו במסלול קצר יחסית. מבקרים ממליצים גם לעלות לנקודה הגבוהה ביותר שמעל האגם, בטיפוס קצר של 20 דקות, ממנו הנוף על האגם ועל האיזור כולו מרשים אפילו יותר. בכל אופן, השילוב בין הצבעים הנפלאים של המכתש האדום עם מי האגם והנוף של האיזור כולו, יוצרים תמונות נפלאות ומראות מרשימים במיוחד, שהופכים את אגם Bláhylur לאתר נהדר לביקור קצר.

איך נוצר המכתש?

אגם Bláhylur הינו אגם מכתש וולקני, שנוצר בהתפרצות האדירה שהתרחשה בשנת 871. זוהי אחת ההתפרצויות הגעשיות המוכרות ביותר באיסלנד, משום שהיא התרחשה בשנות ההתיישבות הראשונות על האי. אירוע געשי זה עיצב את כל איזור המרכז ההררי מחדש. משום שהיא הייתה כה גדולה ועוצמתית, ההתפרצות פיזרה אפר כמעט על כל האי. 

בדומה לאגמי מכתשים ולקניים אחרים, גם כאן ההתפרצות הגעשית גרמה לקריסה של הקרקע, שגובהה ירד מתחת לגובה מי התהום. כך, המכתש התמלא במהרה במי תהום, מה שיצר את התופעה המרהיבה. 

אגם מכתש Blahylur

אתרים נוספים בסביבה

איזור המרכז ההררי הינו ללא ספק אחד האיזורים המומלצים עבור מטיילים באיסלנד. עם נופים נפלאים ומסלולי הליכה רבים, לא תתקשו למצוא אתרים מרשימים במיוחד בסביבה. במקרה הזה, שמורת לנדמנלאוגר הינו בסיס נפלא ליציאה למספר מסלולים מרשימים בסמוך לאגם. למשל, תוכלו לצאת ממנו למסלול של כ-4 שעות (הלוך-חזור) אל עבר אגם המכתש Ljótipollur, שגם הוא אגם מרהיב ביופיו ומומלץ לביקור. 

לחלופין, בתוך השמורה תוכלו לצאת למסלול Laugahringur loop, זהו מסלול ההליכה הכי פופולרי (ופשוט) בלנדמנלאוגר. המסלול מתחיל דרך ומסביב לשדה הלבה של Laugahraun. לפני 600 שנים, התפרצות הר הגעש Brennisteinsalda הולידה את שדה הלבה הקטן הזה. למרות שהוא קטן, זהו אחד משדות הלבה המעניינים ביותר באיסלנד.

מחוץ לשמורה ועל כביש F208 צפון תוכלו למצוא גם את עמק הדמעות – Sigöldugljufur, הקניון המרשים נוצר בעקבות בניית תחנת הכוח ההידרו-אלקטרית Sigala, ששינתה את פני האיזור וגרמה ליצירת המקום המרהיב.

איך מגיעים לאגם Bláhylur?

אגם Bláhylur נמצא באיזור הרמות הדרומיות של איסלנד, בסמוך לשמורת לנדמנלאוגר, כאשר מומלץ לעצור בו בדרך אל השמורה. הוא נמצא ממש בסמוך לכביש F208, ותוכלו לעצור ולחנות לידו בקלות רבה.

אולי יעניין אותך:

הר הגעש Hverfjall
אגם מיוואטן
נמרוד רון

מכתש Hverfjall

מעט ממזרח לאגם Myvatn, שהוא אחד האגמים הגדולים ביותר באיסלנד, נמצא מכתש Hverfjall, אחד המכתשים המרשימים והייחודיים באיסלנד. בכתבה זו, ניתן לכם את כל המידע הרלבנטי על המקום: סיפור היווצרות המכתש, ההיסטוריה שלו והדרכים הטובות ביותר לבקר בו.

קרא עוד »
המעיין החם Fosslaug בצפון איסלנד
ספא ומעיינות חמים
נמרוד רון

המעיין החם Fosslaug

ביקור במעיין הגדול והמיוחד שבצפון איסלנד

אין ספק כי רחצה במעיינות חמים הינה אחת מבין החוויות המיוחדות והאהובות ביותר בקרב מטיילים באיסלנד, אשר יכולים לבחור בין מגוון אדיר של מעיינות חמים.

קרא עוד »
קניון Hafrahvammar במזרח איסלנד
המרכז ההררי
נמרוד רון

קניון Hafrahvammar ותחנת הכוח Karahnjukavirkjun

אחד העניינים המרתקים ביותר עבור מטיילים באיסלנד, הוא השילוב המיוחד בין פלאי הטבע יוצאי הדופן שיש במדינה, לבין חיי האדם. שילוב מיוחד זה בא לידי ביטוי במגוון צורות, כמו בסיפורי העם האיסלנדיים, במוזיאונים המעניינים במדינה, ובמבנים מעניינים שמשתלבים עם הנוף הטבעי בצורה מרהיבה. מעבר לאלה, דרך מרתקת נוספת אשר באה לידי ביטוי, היא השימוש של איסלנד באוצרות הטבע האדירים שלה, על מנת לייצר אנרגיה ירוקה באמצעות תחנות כוח. כאן, נספר לכם על הביקור בתחנת הכוח הגדולה באיסלנד וקניון Hafrahvammar, הצמוד אליו, שקשור אל התחנה באופן ישיר ושווה את זמנכם לא פחות.

קרא עוד »

ברוך שובך!