Gunnuhver

בקרו בGunnuhver, מעיינות חמים, בריכות בוץ ואדמה געשית בצבעים מרהיבים, באחד המקומות המיוחדים שבחצי האי רייקאנס.
האזור הגיאותרמי Gunnuhver בחצי האי רייקיאנס

בקצה הדרום-מערבי של איסלנד, ממש בסמוך לשדה התעופה בחצי האי רייקיאנס, נמצא אחד מהשדות הגאותרמיים הפעילים והמרשימים ביותר במדינה. במהלך הביקור במקום, תוכלו לחזות במספר תופעות טבע מרשימות במיוחד, שלא תמצאו כמעט בשום מקום אחר בעולם. 

הגיאולוגיה של Gunnuhver

Gunnuhver, הממוקם בחצי האי רייקאנס באיסלנד, הוא לא רק אזור גיאותרמי שובה לב מבחינה ויזואלית אלא גם דוגמה מצוינת לפעולה הפנימית של כדור הארץ. בחלק זה, נתעמק בגיאולוגיה ובתהליכים הגיאותרמיים שהופכים את Gunnuhver למחזה טבע יוצא דופן

המאפיינים הגיאולוגיים יוצאי הדופן של Gunnuhver נטועים במיקומה הייחודי של איסלנד על הרכס האמצע-אטלנטי, גבול טקטוני מתפצל שבו לוחות צפון אמריקה והאירו-אסיה מתרחקים. כך משפיעה הסביבה הגיאולוגית הזו על מאפייני האתר:

 מיקומה של איסלנד על הרכס האמצע-אטלנטי גורם לרמות גבוהות של פעילות געשית וגיאותרמית. מאגמה ממעטפת כדור הארץ עולה אל פני השטח, מה שמוביל להיווצרות של אזורים גיאותרמיים רבים, כולל Gunnuhver.

חדרי מאגמה: מתחת ל-Gunnuhver, תא מאגמה רדוד שוכן קרוב יחסית לפני השטח. קרבה זו גורמת לזרימת חום מוגברת, אשר תורמת לפעילות הגיאותרמית בטמפרטורה גבוהה באזור.

מעיינות חמים ובריכות בוץ: החום והלחץ הגבוהים יוצרים סביבה אידיאלית למעיינות חמים ובריכות בוץ. Gunnuhver מתהדר בשלוליות בוץ רותחות, פתחי קיטור ומרבצי מינרלים תוססים, שכל אחד מהם מעוצב על ידי יחסי הגומלין של חום ומים.

 

האזור הגיאותרמי Gunnuhver בחצי האי רייקיאנס

ביקור ב- Gunnuhver

השדה הגיאותרמי Gunnuhver הינו אחד האיזורים הגיאותרמיים הפעילים ביותר באיסלנד, ולכן הוא מעניק למבקרים במקום מראות ייחודים ומרשימים ביותר. בעת הביקור במקום, תוכלו לראות את בריכת הבוץ הגדולה ביותר במדינה, שרוחבה כ-20 מטרים. בנוסף, תחזו במעיינות חמים מרשימים, שמבעבעים ומעלים אדים רבים באופן קבוע. המעיינות ובריכות הבוץ, מפוזרים באיזור קטן, כאשר ביניהם אדמה געשית סדוקה, בשלל גוונים מרהיבים. 

ההליכה במקום נעשית על גבי שבילים ורציפי עץ, אשר יובילו אתכם בין כל תופעות הטבע המיוחדות. המסלול הינו קצר ונוח, ולרוב יימשך כשעה, כולל עצירות רבות להתרשמות וצילומים. 

חשוב מאוד שלא לסטות מהמסלול ולרדת מהשבילים, וזאת מכיוון שמדובר באיזור גאותרמי פעיל וחם במיוחד. 

הטמפרטורה של האדמה במקום הינה כ-300 מעלות, ולכן הירידה מהשבילים הינה מסוכנת ביותר

תהליכים גיאותרמיים ב- Gunnuhver

הפעילות הגיאותרמית ב- Gunnuhver מונעת בעיקר על ידי שילוב של גורמים, כולל:

מקור חום: כאמור, תא המאגמה הסמוך משמש כמקור החום העיקרי. החום העז מבפנים כדור הארץ מחמם את מי התהום, מה שמוביל להיווצרות מאגרים גיאותרמיים.

מחזור מי תהום: מי גשמים ומי ים מחלחלים לתוך הקרקע ומתקשרים עם הסלעים המחוממים. מים אלה מסתובבים לאחר מכן דרך שברים בקרום כדור הארץ, סופגים מינרלים וחום לאורך הדרך.

הפקת קיטור: כאשר המים המחוממים נתקלים בתנאים קרירים יותר על פני השטח, הם הופכים במהירות לקיטור, ויוצרים את פתחי הקיטור הנראים ב-Gunnuhver.

שקיעת מינרלים: המינרלים המומסים שנישאים במי התהום שוקעים כשהמים מתאדים, ויוצרים את מרבצי המינרלים הצבעוניים שנמצאים באזור.

הייחוד הגיאולוגי של Gunnuhver משתרע מעבר למשיכה החזותית שלו. הוא ממלא תפקיד בולט בייצור האנרגיה הגיאותרמית של איסלנד, שהיא היבט חיוני באסטרטגיית האנרגיה בת-קיימא של המדינה. 

ניתן לרתום את הנוזלים הגיאותרמיים בטמפרטורה גבוהה היוצאים מ- Gunnuhver לייצור חשמל וחימום. נוזלים אלו משמשים להנעת תחנות כוח גיאותרמיות, כמו אלו שנמצאות בחצי האי רייקאנס, הממירות אנרגיה גיאותרמית לחשמל לשימוש מקומי.

קיימות: אנרגיה גיאותרמית היא מקור אנרגיה נקי ומתחדש המפחית את תלותה של איסלנד בדלקים  וממזער את טביעת הרגל הפחמנית שלה. המחויבות של איסלנד לרתום אנרגיה גיאותרמית ממקומות כמו Gunnuhver עולה בקנה אחד עם המאמצים העולמיים להילחם בשינויי האקלים.

השפעה כלכלית: הפקת אנרגיה גיאותרמית תורמת באופן משמעותי לכלכלת איסלנד על ידי יצירת מקומות עבודה, הפחתת עלויות האנרגיה לתושבים וקידום פיתוח מגזר אנרגיה בת קיימא.

לסיכום, הפלא הגיאולוגי של Gunnuhver הוא יותר מפלא טבע ציורי; זוהי עדות לתהליכים הגיאותרמיים הדינמיים של כדור הארץ. משמעותו בייצור האנרגיה הגיאותרמית של איסלנד מדגישה את מחויבותה של המדינה לקיימות ומשמשת דוגמה לעולם כיצד לרתום את החום הטבעי של כדור הארץ לעתיד נקי וירוק יותר. בעוד המבקרים מתפעלים מבריכות הבוץ המבעבעים ופתחי האוורור המהבילים, הם צריכים גם להעריך את המשמעות המדעית והסביבתית של נקודה חמה גיאותרמית ייחודית זו.

Gunnuhver בתרבות האיסלנדית

לפי אגדת הפולקלור האיסלנדית, לפני כ-400 שנה חיה באיזור אישה בשם גונה. היא חיה בחווה, אליה הייתה משועבדת בחובות, בשל הסכם דרקוני עם עורך דין כוחני. יום אחד, כאשר היא לא הייתה מסוגלת לשלם את שכר הדירה שלה, בעלת החווה לקחה את סיר הבישול שלה כתשלום. גונה החליטה לשבות ברעב עד שתקבל בחזרה את הסיר, אך שני הצדדים לא נכנעו, והיא מתה מרעב. לאחר מותה, גונה הפכה לרוח רפאים. היא רצחה את בעל החווה ואת אשתו, והמשיכה לרדוף את תושבי האיזור. מצב זה נמשך זמן רב, עד שהגיע למקום כומר שהציל את תושבי האי. באמצעות תוכנית מתוחכמת, הוא כלא את גונה באחד המעיינות החמים של Gunnuhver, אשר נקרא על שמה. לפי האגדה, עדיין ניתן לשמוע את גונה נאבקת לברוח מהמעיין החם. 

אתרים נוספים באיזור

אם הגעתם לאיזור זה, מומלץ מאוד לבקר בשני אתרים סמוכים: צוקי Valahnúkamöl ומגדלור רייקאנס. שניהם נמצאים במרחק קילומטרים בודדים מהשדה הגאותרמי, ממש על החוף בקצה הדרום-מערבי של המדינה. מהמגדלור, שנחשב לאהוב ולעתיק ביותר במדינה, תוכלו להשקיף על חלק גדול מחצי האי רייקאנס המרשים, כמו גם על השדה הגיאותרמי כולו. בנוסף, במרחק של כ-25 דקות נסיעה מהמקום, נמצאת “הלגונה הכחולה”, שהיא אחת האטרקציות המוכרות עבור מטיילים באיסלנד. מדובר בספא גיאותרמי מרהיב, בו ניתן להתרחץ במעיינות חמים עשירים במינרלים, על רקע נוף מרהיב ביופיו. 

לינה באיזור Gunnuhver

העיר הגדולה באיזור ובה שוכן שדה התעופה היא Keflavik. השיקול המרכזי ללון בעיר הזו היא לנוח מיד אחרי הגעתכם אחרי 2 טיסות ארוכות לאיסלנד, מבלי לנסוע עוד כ-45 דקות לעיר.

  • ריכזנו לכם את מקומות הלינה המומלצים בעיר Keflavik:

Studio Vallartun One apartment – דירת סטודיו בגודל 40 מטר, מרחק 2 דקות הליכה מהים, מחירים נוחים מאד. 

Aurora Keflavik – מלון שצמוד לשדה, אפשר ללכת אליו ברגל ולחסוך יום של השכרת רכב או נסיעה במונית. 

  • העיר הסמוכה ל-Keflavik היא Grindavik, מדובר בכפר דייגים קטן אך הוא קרוב יותר ליעדי הטיול באיזור, מקום לינה מומלץ בעיר:

Harbour view Cottages – צימרים יפים עם נוף הררי בעיירת הדיג Grindavik.

  • לחלופין, תוכלו ללון גם ברייקיאוויק, בירתה של איסלנד, אך תאלצו לנסוע עוד כ45 דקות.

המלונות המומלצים בעיר הם:

Hotel borg – מיקום מרכזי מאד, חדרים יפים, נקיים וארוחת בוקר טעימה.  

Reykjavik4you – דירות סטודיו, דירות של חדר ושני חדרים, יכולות להתאים מאד למשפחות עם ילדים גדולים יותר, במיקום מצוין במרכז העיר.

Hotel Orkin – מלון שיש בו גם אופציות לחדרים נוספים עבור משפחות והוא נחשב יחסית זול אבל במיקום טוב.

איך מגיעים לGunnuhver?

 Gunnuhver נמצא בחצי האי רייקאנס, כשעה נסיעה מרייקאוויק וכחצי שעה משדה התעופה. במקום יש חנייה פשוטה וחינמית, וכמו מרבית האתרים באיסלנד, הכניסה אליו היא בחינם. 

אולי יעניין אותך:

מרחצאות Gudlaugs Baths
ספא ומעיינות חמים
נמרוד רון

בריכת Guðlaug baths

כ-45 דקות נסיעה מרייקאוויק, בעיירה הנהדרת אקרנס, נמצאים המרחצאות החמים הנהדרים Guðlaug baths, שמהווים אחת מבין האטרקציות הגדולות ביותר של עיירת הנמל המערבית. עם תכנון אדריכלי נפלא, מיקום משגע ואווירה מיוחדת, אין ספק כי אלה מבין המרחצאות המיוחדים ביותר באיזור זה של איסלנד.

קרא עוד »
אגם מיוואטן
נמרוד רון

Námafjall / Hverir

האיזור הגיאותרמי Hverir, שמבין שלל התופעות הגיאותרמיות שתוכלו לראות במהלך טיול באיסלנד, הינו ללא ספק מבין הטובים ביותר, ונמצא במיקום נוח במיוחד מספר דקות מאגם מיוואטן.

קרא עוד »
נקיק Nauthusagil בדרום איסלנד
דרום איסלנד
נמרוד רון

Nauthusagil

בתור אי עם כמות כה גדולה של אתרי טבע מרשימים, אין פלא כי גם האתרים המוכרים פחות של איסלנד, אלה שכמעט ולא תראו בהם תיירים, הם לעתים מבין היפים ביותר, ולא נופלים מאתרי המוכרים והעמוסים. במקרים רבים, אתרים אלה גם יעניקו למבקרים בהם חוויה מיוחדת הרבה יותר, של גילוי מקום חדש, יחד עם הזכות ליהנות ממנו בשקט ולהרגיש כמו מקומיים. כאן, נספר לכם על מקום בדיוק כזה, בדמות מפל Nauthusagil, שנמצא בדרום-מערב איסלנד.

קרא עוד »

ברוך שובך!