תחנת הכוח הגיאותרמית Hellisheidi

איסלנד הינה כמובן אחת המדינות עם הפעילות הגיאותרמית הגדולה ביותר בעולם, עם שלל אתרי טבע מרהיבים למבקרים, שהופכים את חווית הביקור בה לכה יוצאת דופן. עם זאת, גם מעבר למראות המרשימים של הגייזרים והמעיינות החמים, יש היסטוריה שלמה ומרתקת, על היחסים בין המדינה לבין תופעות הטבע המיוחדות שבה. כאן, נספר לכם על תחנת הכוח Hellisheidi, שהיא אחד המקומות הטובים ביותר לביקור, עבור מטיילים אשר מעוניינים לחוות את התופעות הגיאותרמיות לעומק, ולקבל עליהן פרספקטיבה רחבה יותר.
תחנת הכוח Hellisheidi בסמוך לרייקיאוויק

הסיפור של תחנת הכוח הגיאותרמית Hellisheidi

תחנת הכוח Hellisheidi היא תחנת הכוח הגיאותרמית השמינית בגודלה בעולם כולו, והגדולה ביותר באיסלנד. היא נמצאת על שטחו של הר הגעש Hengill, שהינו חלק מהאיזור הגיאותרמי Hellisheiði, שהוא אחד האיזורים הגיאותרמיים הפעילים ביותר במדינה. כיום, התחנה אחראית על מעל ל-50% מאספקת החשמל והמים החמים לאיזור רייקאוויק. התחנה, שנמצאת בבעלות חברת ON power האיסלנדית, החלה לפעול בשנת 2006, ועם השנים הגדילה את כמות הטורבינות ואספקת החשמל שלה, שכיום עומדת על מקסימום של 303 מגה וואט של חשמל ו-400 מגה וואט של אנרגיית חום. תחנה זו מייצגת בצורה טובה את השימוש הרווח של איסלנד באנרגיה ירוקה ומתחדשת, אשר מהווה כ-70% מכלל האנרגיה שנצרכת במדינה. 

הביקור ב-Hellisheidi

ניתן לבקר בתחנת הכוח במסגרת סיורים מודרכים מסוגים שונים, בהם תוכלו ללמוד רבות על האנרגיה הגיאותרמית באיסלנד, כמו גם על תפקידה המשמעותי בחיי האדם על האי. הביקור במקום כולל סיור בתוך התחנה, כמו גם שלל תצוגות מולטימדיה, אשר יעניקו לכם מידע רב ומעניין על תפקודה של התחנה. 

ניתן לבצע כמה סיורים שונים בתחנת הכוח, כאשר תוכלו לבחור בסיור מודרך בסיסי או בסיור שכולל אוכל והדרכה פרטית יותר. בנוסף, תוכלו לבקר במקום במסגרת סיור מודרך רחב יותר בכל חצי האי רייקיאנס. במרכז המבקרים של התחנה יש גם בית קפה וחטיפים איסלנדיים.  

רבים מספרים כי הסיור במקום היה חוויה חיובית ביותר, אשר הוסיפה להם מידע רב ומעניין על התופעות הגיאוטרמיות במדינה, והעניקה לטיול שלהם עומק ועניין רב. 

תחנת הכוח Hellisheidi בסמוך לרייקיאוויק

אתרים נוספים בסביבה

במרחק קצר מתחנת הכוח הגיאותרמית Hellisheidi, ובצידו השני של ההר תוכלו להינות מהפעילות הגיאותרמית הענפה לשם רחצה במעיינות חמים.

העמק המעשן – Reykjadalur, נהר חם בטמפרטורה של 30-40 מעלות שמתאימה בדיוק לרחצה ניתן להגעה בהליכה קצרה של שעה אחת בלבד. יש שני שבילים שמובילים אל הרחצה בנהר החם, השביל הארוך אורך 3.5 ק״מ לכל כיוון ותחילתו היא בבית הקפה הסמוך לחניה, והשביל הקצר יותר אורך כ-1.5 ק״מ לכל כיוון, אך ההגעה לתחילת המסלול אפשרית רק לרכבי שטח.

אם חשקה נפשכם באיזה פינוק מתוק אחרי ההליכה למעיין והרחצה במים החמים, אנחנו ממליצים על ביקור קצר במוזיאון הSkyr, בעיירה Sellfos (במרחק 15 דקות נסיעה) נפתח לאחרונה מרכז חדש ואינטרקטיבי שכולו עוסק באחת ממנות הדגל האיסלנדיות – יוגורט ה-Skyr.

איך מגיעים לתחנת הכוח Hellisheidi?

תחנת הכוח Hellisheidi ממוקמת כ-25 דקות נסיעה מהעיר רייקאוויק, כך שההגעה אליה הינה פשוטה ונוחה ביותר. בנוסף, היא נמצאת במרחק של 1.5 ק”מ בלבד מכביש מספר 1.

פרטים חשובים

שעות פתיחה: 9:00-17:00, בכל יום

מחיר: 1,791 קרונות איסלנדיות

אולי יעניין אותך:

מפת איסלנד
אגם מיוואטן
נמרוד רון

מפת איסלנד

מפת איסלנד מפת איסלנד – הכל על איסלנד! איסלנד היא יעד יפהפה וייחודי המציע למטיילים פלאי טבע מדהימים, מהזוהר הצפוני ועד למעיינות החמים והקרחונים הגיאותרמיים.

קרא עוד »
העיירה Djupivogur במזרח איסלנד
מזרח איסלנד
נמרוד רון

העיירה Djupivogur

מעבר לטבע המרהיב של איסלנד, אחת החוויות האהובות ביותר על מבקרים באי המיוחד, היא לבקר בעיירות קטנות ומעניינות, שפיתחו לעצמן זהות ייחודית, ומספרות את הסיפור המרתק של ההתיישבות באי והחיים במקום כה מבודד ויוצא דופן. אחת מעיירות אלה הינה Djupivogur, אשר לעתים מכונה “העיר האיטית של איסלנד”. כאן, ניתן לכם את כל המידע הרלבנטי על הביקור במקום.

קרא עוד »

ברוך שובך!