העיירה Kirkjubæjarklaustur

אחד האספקטים המרשימים ביותר של המדינה הינו הכפרים הציוריים שלה. העיירות הקטנות, שפזורות לאורך האי במיקומים מרהיבים במיוחד. המבקרים בעיירות אלה מוקסמים פעמים רבות, מהשקט של המקום, האווירה הנעימה והנופים המרהיבים. כאן, נספר לכם על הביקור באחת העיירות המומלצות ביותר לביקור בדרום איסלנד: Kirkjubæjarklaustur.
העיירה Kirkjubaerklaustur

הסיפור של המקום: התיישבות מוקדמת, קללות והתפרצות הר הגעש

העיירה הקטנה Kirkjubæjarklaustur מונה כיום כ-500 תושבים, ומהווה אחת העיירות הגדולות ביותר של איזור זה בדרום איסלנד. מקור שמה הוא בשילוב של 3 מילים איסלנדיות שונות: כנסייה, חווה ו-מנזר. העיירה הקטנה מחזיקה בהיסטוריה עשירה, כאשר לפי הסאגות האיסלנדיות, היא יושבה על ידי נזירים איריים אפילו לפני ההתיישבות הראשונה של הוויקינגים, שהתרחשה במאה התשיעית. הנזירים האיריים ברחו מאירלנד לאיסלנד בשל תהפוכות פוליטיות באיזור במאה ה-7, אך לא השאירו בה חותם רב. הם התקשו להסתגל לתנאי מזג האוויר הקשים, ולאחר שחוו התנכלויות מצד הוויקינגים, ברחו מאיסלנד בסוף המאה ה-9. 

בהקשר של Kirkjubæjarklaustur, המקום יושב לראשונה על ידי נזיר אירי בשם “קתיל הטיפש”, אשר קבע כי Kirkjubæjarklaustur לעולם לא תיושב על ידי פגאנים. לאחר מכן, לפי האגדה, כאשר הוויקינג הפגאני Hildir Eysteinsson ניסה לעבור לכפר במאה ה-10, הוא נפטר ברגע שהגיע אל המקום, ונקבר בגבעה ממול. סיפור זה הוכיח את הקביעה של הנזירים, ומאז הכפר יושב על ידי תושבים נוצרים בלבד. 

לאחר מכן, בשנת 1186, הוקם בכפר מנזר בנדיקטיני, אשר פעל עד לשנת 1554. לפי האגדה, הנזירות הסוררות במנזר היו נשרפות בעודן בחיים כעונש על החטאים שלהן, על הסלע הבולט של האיזור שנקרא Systrastapi. בנוסף, האגדה מספרת כי אחת הנזירות שהוצאה להורג הייתה חפה מפשע, ולאחר שנקברה, החלו לצמוח פרחים מסביב לקבר שלה.   

בנוסף, העיירה נודעה בסיפור ההתפרצות של הר הגעש Laki, שהתרחשה בשנת 1783. לפי הסיפור, מיד לאחר ההתפרצות, הכומר של הכפר, Jón Steingrímsson, ביצע תפילה מיוחדת אל האש, ומיד לאחריה, זרם הלבה עצר באופן קסום, ממש בסמוך לכפר. הכנסייה של הכפר, שנבנתה בשנת 1974, נקראה על שמו של הכומר, שהציל את הכפר מהיחרבות. 

כיום, מהווה העיירה Kirkjubæjarklaustur מרכז מסחרי קטן אך בעל משמעות גדולה באיזור זה של דרום איסלנד. היא אחד המקומות היחידים באיזור עם כל השירותים החיוניים, ולכן מהווה תחנה משמעותית עבור החוות שבאיזור, כמו גם עבור התיירים שמקיפים את המדינה על כביש 1. עובדה זו תרמה רבות להתפתחות שלה בשנים האחרונות, בהן היא מפתחת את שירותי התיירות שלה.  העיירה Kirkjubaerklaustur

אטרקציות מרכזיות ב-Kirkjubaejarklustur

העניין המרכזי בעיירה הקטנה הינו הנוף הנפלא שמסביבה, אשר משתלב בצורה מרשימה למדי עם הבתים הציוריים שבה. סימן ההיכר שלה הוא מפל Systrafoss, אותו ניתן לראות כמעט מכל חלק של העיירה, כמו גם אגם Systrafoss שנמצא בסמוך אליה. האגם נמצא מעט מעל המפל, והליכה קצרה בעלייה תלולה יחסית מובילה אליו מהעיירה. מסלול ההליכה יוצא ממש ממרכז העיירה, בסמוך למפל, ומסומן באדום. אם אתם מעוניינים במסלול קצר באיזור זה, זו עשויה להיות אפשרות מצוינת עבורכם, כאשר הנוף שנשקף מהאגם על האיזור כולו הינו בהחלט מתגמל ושווה את המאמץ הקטן.

העיירה היא מקום אידיאלי ליציאה לסיור למכתשי לאקי, לפני קצת יותר מ -200 שנה התפרץ הר געש איסלנדי עם השלכות הרות אסון על מזג האוויר, החקלאות והתחבורה ברחבי חצי הכדור הצפוני – ואף עזר לעורר את המהפכה הצרפתית. הסדק הוולקני של לאקי בדרום איסלנד התפרץ במשך שמונה חודשים מ -8 ביוני 1783 עד פברואר 1784, כשהוא פולט לבה וגזים רעילים שהרסו את החקלאות של האי וגרמו למוות רב של בעלי החיים באזור. ההערכה היא שכרבע מאוכלוסיית איסלנד מתה אז כתוצאה מרעב, תוכלו לצאת לסיור סופרג׳יפים למכתשי לאקי בהדרכה מקומית של תושבי המקום.

בנוסף, תוכלו ללכת במסלול שמסומן בצהוב, ומוביל אל מערת השירה Sönghellirinn. לפי הסיפור, הנזירות שגרו בעיירה נהגו לשיר מתוך המערה אל הנזירים, שהגיעו לבקר מהכפר הסמוך Þykkvabæjarklaustur. מסלול זה מתחיל כמו המסלול אל האגם, אך במחצית הדרך מתפצל בסימון צהוב, כך שניתן בקלות לשלב את שני המסלולים. 

לחלופין, תוכלו גם לצעוד במסלול של כחצי שעה לכיוון אל עבר הסלע המרשים Systrastapi, עליו קבורות שתי נזירות שהוצאו להורג על ידי המנזר. המסלול עובר בנוף מרהיב של המרעה שנמצא באיזור זה, כמו גם במפל הבזלתי המיוחד Rauðárfoss. ניתן לעלות עד לפסגה של הסלע הגדול באמצעות חבל, והנוף מהפסגה מרשים בהחלט, אך מדובר בעלייה אתגרית יחסית. לחלופין, תוכלו להקיף את הסלע וליהנות מנוף נהדר גם כן. מעט מעבר לסלע, במעלה הנהר Skaftá, תוכלו לראות את הנקודה המדויקת שבה הפסיקה זרימת הלבה מההתפרצות ההיסטורית בשנת 1783. נקודה זו הינה בולטת ומרשימה בהחלט, וממחישה בצורה מוצלחת את הסיפור המיוחד על האיזור. 

מעבר לכך, בעיירה עצמה תוכלו ליהנות מvבבריכה המקומית. באיזור העיירה יש כמה אפשרויות לינה מוצלחות, עם 3 מלונות בקטגוריות לינה שונות. כך, היא מתאימה בהחלט כבסיס עבור מטיילים שמעוניינים לבלות כמה ימים באיזור דרום איסלנד, ורוצים ליהנות משהייה באיזור רגוע וממוקם היטב.

תמונת פנורמה של מכתשי לאקי

אתרים נוספים בסביבה

איזור דרום איסלנד הינו אחד היפים במדינה כולה, ועשיר באטרקציות רבות ומיוחדות. העיירה Kirkjubæjarklaustur ממוקמת בצורה נוחה בין כמה מן האתרים המרשימים ביותר באיזור ובאיסלנד כולה, ולכן נוח מאוד לשלב את הביקור בה במסגרת הטיול בדרום איסלנד. ממש בסמוך לעיירה, תוכלו לבקר במפל Stjórnarfoss המרשים. מפל זה ניכר בעוצמה ובצורה העגולה המיוחדת שלו, ומושך אליו מבקרים רבים בשל מיקומו הנגיש. בנוסף, במרחק של כשעה לכיוון מזרח, נמצא הפארק הלאומי Skaftafell, שהינו אחד האיזורים המומלצים ביותר עבור מטיילים בכל רחבי איסלנד. איזור זה כולל כמות מרשימה ביותר של קרחונים, כמו גם מערות קרח ומפלים, אותם ניתן לחוות באמצעות מגוון מסלולי הליכה מרהיבים. 

במרחק של עשר דקות נסיעה מערבה תוכלו למצוא את אחד הקניונים היפים ביותר באיסלנד, Fjaðrárgljúfur הוא קניון מדהים ביופיו, ‎שנוצר בעידן הקרח האחרון לפני כ-9000 שנה, כשהקרחון נמס וכרסם בסלע. אורכו כשני קילומטר ועומקו עד כ-100 מטרים. לאורך הקניון יש שביל הליכה לנקודת תצפית ואורך המסלול הוא כשעת הליכה.

 

לינה ב-Kirkjubaerklaustur

Magma Hotel – מלון מאגמה הוא מלון קטן ואינטימי, הנוף מהמלון ייחודי – אגם עשיר בציפורים, שדות לבה מכוסים אזובים ונהר קרחוני חול שחור.

מלון Klaustur – מלון יפה מאד, חדרים נעימים ונקיים וארוחות טעימות.  

Adventure hotel Geirland – מלון בסגנון פשוט יותר, חדרים נוחים, בלב אזור של חוואי האזור.

Hörgsland Cottages -, בתי הקיץ ב-Kirkjubæjarklaustur, מציעים מטבחון, גישה חופשית לאינטרנט אלחוטי, מרפסת ונוף של השטח ההררי ושל השדות הירוקים הפתוחים. המטבח המלא כולל מיקרוגל ומקרר. 

לכל המלונות והדירות באזור זה.

איך מגיעים ל-Kirkjubæjarklaustur?

העיירה Kirkjubæjarklaustur נמצאת בדרום איסלנד, במרחק של שלוש וחצי שעות נסיעה מרייקאוויק, וממש בסמוך לכביש מספר 1. היא נמצאת כמעט בדיוק באמצע בין העיירות Vik ו-Hof, והינה העיירה היחידה ביניהן שבה יש שירותים בסיסיים כמו דלק וחנויות להצטיידות.

אולי יעניין אותך:

מכתשי Skútustaðagígar שבאגם מיוואטן
אגם מיוואטן
נמרוד רון

מכתשי Skútustaðagígar

בין תצורות סלע מרשימות, הרי געש פעילים ושדות לבה, נמצאים להם גם מכתשים רבים ויוצאי דופן, שפזורים להם ברחבי איסלנד. בכתבה זו, נספר לכם על אחד מאיזורי המכתשים היפים ביותר במדינה: מכתשי Skútustaðagígar.

קרא עוד »
מגדלור Grotta ברייקיאוויק
רייקיאוויק
נמרוד רון

מגדלור Grotta

איסלנד היא מדינה כה עשירה בטבע מרהיב, כך שאפילו ממש צמוד לרייקאוויק תוכלו למצוא בה אתרי טבע מרשימים ביותר. כך, אם ברצונכם להקדיש חלק מהטיול לעיר המיוחדת, תוכלו בקלות רבה גם לשלב את הימים האלה של הטיול עם המקומות הנפלאים שנמצאים ממש במרחק נגיעה מהעיר. כאן, נספר לכם על אחד האתרים הקרובים ביותר לעיר: האי Grotta, בו יש חופים יפים, מראות מרשימים והזדמנויות נפלאות לצפייה בציפורים.

קרא עוד »

ברוך שובך!