הפארק הלאומי Skaftafell 

שמורת הטבע המרהיבה Skaftafell, שהיא חלק מהפארק הלאומי Vatnajökull, שנמצא בדרום איסלנד, היא בהחלט אחד המקומות היפים והמומלצים ביותר לביקור במהלך טיול באיסלנד. באיזור זה של הפארק, יש כמות מרשימה ביותר של קרחונים, בנוסף לתצורות נוף מרשימות אחרות, כמו מערות קרח ומפלים. את כל אלה ניתן לחוות במסלולי ההליכה הרבים של הפארק, עליהם נפרט בכתבה הבאה.

פארק Skaftafell

פארק Skaftafell היה פארק לאומי עצמאי במשך לא מעט שנים, עד שבשנת 2008 סופח לפארק הלאומי ​​Vatnajökull, שהוא כיום אחד הפארקים הלאומיים הגדולים בכל אירופה. זהו אחד האיזורים הנגישים והמסודרים ביותר בפארק הגדול, עם מרכז מבקרים, כבישים נוחים יחסית ורשת נהדרת של מסלולי הליכה. זוהי גם הדרך הטובה ביותר לחוות את המקום, באמצעות יציאה לאחד ממסלולי ההליכה הנהדרים שתוכלו למצוא בפארק. 

הנוף דומה מאוד להרי האלפים, אך הוא נוצר במשך אלפי שנים על ידי השפעות שונות של התפרצויות געשיות ושטפונות הקרחונים כתוצאה מהתפרצויות געשיות מתחת לכיפות הקרח אשר גורמוות לנהרות באזור לעלות על גדותיהם. השממה החולית בין הקרחון לים היא עדות לשיטפון הגדול האחרון שהתרחש ב1996.

השמורה ידועה בזכות האקלים הנעים שלה וימי השמש בקיץ הנדירים בדרום איסלנד. בשמורה יש יער ותוכלו לצפות במינים רבים של ציפורים ושועלים ארקטיים.

בנוסף, במקום יש גם אתר קמפינג מסודר ויפה, שהלינה בו היא דרך נהדרת לחוות את המקום לעומק. 

מפל Svartifoss

מסלולי ההליכה בשמורת Skaftafell

מסלולי ההליכה בפארק מסומנים לפי האותיות S ו-M, וממוספרים בצורה נוחה. כאן, ניתן לכם פירוט מלא על כל המסלולים שבשמורה.

S1: Skaftafellsjökull

מסלול מסודר ופשוט יחסית, שמוביל אל נקודה קרובה מאוד לקרחון Skaftafellsjökull המרשים. המסלול מסתיים בתצפית נהדרת על הקרחון, ומנקודת הסיום שלו ניתן להתקרב אליו מעט יותר, בהתאם לשילוט במקום. אורך המסלול הינו 3.7 ק”מ, ודרגת הקושי שלו היא קלה, כאשר חלקו הגדול הינו סלול. מנקודת הסיום, ניתן לחזור בדרך אחרת, ולהפוך את המסלול למעגלי. 

S2: Svartifoss – Sjónarsker – Sel

מסלול של כ-5.5 ק”מ, אשר מגיע אל אחד המפלים היפים ביותר באיזור: מפל Svartifoss, נופל מגובה רב על מצוקי בזלת מרשימים, ונחשב לאחד המפלים היפים באיסלנד. חלק מהמטיילים בוחרים להסתובב בנקודה זו ולחזור אל מרכז המבקרים, אך מומלץ מאוד להמשיך במסלול ולהגיע אל נקודת התצפית Sjónarsker המרהיבה. ממנה, לקראת סיומו, המסלול עובר דרך החווה הישנה Sel. משך המסלול כולו הינו כשעתיים, והוא נחשב לאחד המומלצים ביותר בשמורה. בתמונה למעלה. 

S3: Skaftafellsheiði

מסלול ארוך ומאתגר של כ-17 ק”מ, במשך זמן של 5-6 שעות. מסלול זה עובר בכמה נקודות מרשימות ביותר, כאשר הוא מגיע אל הנקודות היפות ביותר במסלול S2, ומהן ממשיך אל נקודת תצפית מרשימה על הר Kristínartindar, בתמונה מטה.

S4: Kristínartindar

מסלול קשה עוד יותר באורך של כ-18 ק”מ, אשר מגיע אל פסגת הר Kristínartindar. המסלול דומה יחסית ל-S3, אך הוא מגיע עד לפסגת ההר, ממנו נשקף נוף נהדר על האיזור כולו, ועל חלקים נרחבים מהפארק הלאומי, כולל כמה מפלים וקרחונים שונים. מדובר במסלול מאתגר מאוד, שדורש כושר טוב וניסיון הליכה בשטח. אורך המסלול הינו 6-8 שעות, ומפסגת ההר על המטיילים לחזור בדרך שממנה באו. 

S5: Sjónarnípa

מסלול קצר יחסית אך בהחלט מאתגר, באורך של 6.5 ק”מ בסך הכל. המסלול מוביל אל נקודת תצפית נפלאה, שנחשבת לאחת הנקודות היפות ביותר בכל האיזור. ממנה, תוכלו לראות את לשון הקרחון Skaftafellsjökull, ואת הפרישה שלה על העמק כולו. המסלול כולל עלייה קשה יחסית, אך הנופים מלמעלה מצדיקים את המאמץ, והופכים את המסלול לאחד הפופולריים ביותר בשמורה. זהו מסלול הלוך-חזור, שנקודת הסיום שלו היא נקודת התצפית הנפלאה Sjónarnípa, ממנה המטיילים חוזרים על עקבותיהם אל מרכז המבקרים. 

S6: Svartifoss and Sjónarnípa

מסלול שמשלב בין שתי הנקודות הפופולריות ביותר בפארק: נקודת התצפית Sjónarnípa ומפל Svartifoss. המסלול מוביל ראשית לנקודת התצפית שמעל המפל, וממנה, במסלול שונה מ-S5, מוביל אל Sjónarnípa. אורך המסלול הינו כ-7.5 ק”מ, וניתן להפוך אותו למעגלי ברובו. זאת, דרך חזרה במסלול הייעודי אל נקודת התצפית  Sjónarnípa. אם אתם מעוניינים לשלב את נקודות העניין המרכזיות בפארק, בלי מאמץ גדול במיוחד, זהו המסלול האידאלי עבורכם. 

M1: Bæjarstaðarskógur

מסלול ארוך יחסית, של כ-16 ק”מ, אשר מוביל אל אחד היערות הגדולים והגבוהים ביותר באיסלנד. בשל מזג האוויר הקיצוני של האי, אין בו יערות רבים, אך Bæjarstaðarskógur הוא אחד הדוגמאות הטובות ביותר ליער מרשים שגדל באופן מוצלח באיסלנד. המסלול עובר בתוך היער, ודרך כמה עמקים ווואדיות מרשימים באיזור. למרות אורכו המשמעותי, הוא שטוח ברובו, ולכן לוקח בין 4-5 שעות. מסלול זה מתאים למטיילים שמחפשים אפשרות טיול ייחודית, ועם מעט מטיילים אחרים בסביבתם. 

M2: Morsárjökull

מסלול ארוך ומאתגר של כ-20 ק”מ, אשר מוביל אל קרחון Morsárjökull המרשים. קרחון זה הינו מרוחק בהרבה בהשוואה לאחרים, אך מרהיב ביופיו, ומושך מעט מטיילים בשל המרחק שלו ממרכז המבקרים. בנוסף, הקרחון הינו אחד הקרחונים שהולכים ונעלמים בקצב הכי מהיר בעולם, וניתן לראות זאת בבירור במקום. במהלך המסלול, תוכלו לראות את הנסיגה המשמעותית שלו, שמראה את ההשפעות הגדולות של ההתחממות הגלובלית על האיזור. במהלך מסלול ארוך זה, תזכו גם לנופים מרשימים נוספים, של צוקים, נהרות ואגמים שנוצרו על ידי הקרחון הגדול. חלקו השני של המסלול המעגלי הולך דרך האיזור המזרחי של העמק, מה שמעניק למטיילים נופים על איזור נוסף ומטויל פחות של השמורה הנהדרת. זהו מסלול מאתגר בהחלט, אך הוא מייצר חוויה מתגמלת במיוחד, ומומלץ מאוד עבור מטיילים בעלי הכושר המתאים עבורו. 

M3: Kjós

המסלול הארוך והמבודד ביותר בפארק, שמוביל אל העמק הקרחוני המבודד Kjós, שנמצא בחלק המרוחק ביותר מהאיזור התיירותי של השמורה. ההגעה אל העמק היא דרך המסלול שמגיע אל יער Bæjarstaðarskógur. כאשר מגיעים אל העמק, זוהי בחירה של המטייל לאן ללכת ולחוות, כאשר העמק אינו מסומן בשבילים, אך גם אינו מוגבל להליכה. לכן, מדובר באיזור פראי ומיוחד, שמתאים מאוד עבור מטיילים מנוסים שמחפשים הרפקתה מיוחדת. אורך המסלול כולו הוא כ-30 ק”מ, ומשך ההליכה בו הוא בין 8-12 שעות. 

מפת מסלולי הליכה בפארק Skaftafell

אתרים נוספים באיזור

איזור דרום-מזרח איסלנד הינו אחד המקומות היפים והמיוחדים במדינה, כאשר הפארק הלאומי Vatnajökull הענק, הינו שופע באתרי טבע נפלאים ומומלצים.

סמוך לפארק הלאומי Skaftafell תוכלו למצוא את אחד הקרחונים היפים ביותר באיסלנד, Falljökull. לשון שיוצאת מתוך הקרחון הגדול ביותר באירופה, Vatnajökull. שם תוכלו לעשות סיור הליכת קרחונים על קרחון Falljokull, במסגרת הטיול – תלמדו את העקרונות הבסיסיים של הליכה על קרחונים בעזרת מדריך, בסביבה בטוחה ונוחה. לא נדרש ניסיון או יכולות טכניות כלשהן, רק ראש ורגליים. תקבלו במקום את כל הציוד שתזדקקו לו: כולל רתמות, נעליים עם דוקרנים, וגרזני קרח. ההליכה כולה נעשית בהדרכה צמודה, ואורכה כשעתיים וחצי.

דוגמה אחת לכך היא קניון Múlagljúfur, שנמצא במרחק 40 דקות נסיעה ממזרח לכניסה לפארק. בקניון זה תמצאו שני מסלולי הליכה נהדרים, שיובילו לנקודות תצפית מרשימות במיוחד, עם כמה מפלים, מצוקים דרמטיים ונופים נפלאים וייחודיים. ההגעה אל האיזור היא דרך מסלולי הליכה קצרים, באורך של בין 3-6 ק”מ, תלוי כמה תרצו להמשיך ולהאריך בדרככם בתוך הקניון הנפלא. בדומה לפארק Skaftafell, גם קניון זה נמצא ממש בסמוך לכביש 1 המרכזי, ולכן מומלץ מאוד לבקר בהמשך הדרך שלכם עליו. 

שעת נסיעה מזרחה משמורת Skaftafell, תוכלו למצוא את לגונת הקרחונים Jökulsárlón, או ‘לגונת נהר הקרחונים’ היא אחת מפניני הטבע של איסלנד, החוף שנמצא ממול הלגונה הזו נקרא חוף היהלומים שלנו, שכן הקרחונים המונחים עליו דומים ליהלומים הנוצצים בשמש.

לגונת הקרחונים יושבת מדרום ל- Vatnajökull, הקרחון הגדול ביותר באירופה. Vatnajökull והסביבה שלו, כולל Jökulsárlón, מרכיבים את הפארק הלאומי הגדול ביותר באיסלנד ואת הפארק הלאומי השני בגודלו באירופה. 

אם תרצו להתנסות ברכיבה על אופנועי שלג ולהוסיף קצת אקשן ליום שלכם, שעה ורבע מזרחית לשמורה יוצא אחד הסיורים המלהיבים באזור, סיור אופנועי השלג על קרחון Vatnajökull – הגדול באירופה.

איך מגיעים לשמורת Skaftafell?

הפארק הלאומי Skaftafell נמצא בדרום איסלנד, בקצה הדרום-מזרחי של הפארק הלאומי Vatnajökull. הגישה אליו מכביש מספר 1 המרכזי הינה פשוטה ביותר, כאשר החנייה של הכניסה לפארק נמצאת כ-2 ק”מ בלבד מכביש 1, על כביש מספר 998. עם זאת, חשוב לציין כי בניגוד למרבית אתרי הטבע של איסלנד, החנייה בתוך הפארק הינה בתשלום, ועלותה היא 750 קרונות איסלנדיות. 

אולי יעניין אותך:

מערת paskahellir שבמזרח איסלנד
טרקים
נמרוד רון

מערת Páskahellir

אחד הדברים המרשימים ביותר שמטיילים חווים במהלך ביקור באיסלנד, הוא המגוון העצום של תופעות הטבע המרשימות במדינה המדהימה. בין חופים מרשימים, צוקים, הרי געש ותופעות גיאוטרמיות רבות נוספות, אין ספק כי איסלנד גדושה באתרי טבע מרהיבים. בכתבה זו, נספר לכם על פנינה חבויה, שנמצאת לה הרחק בקצה הפיורדים המזרחיים, אך בהחלט שווה את תשומת הלב שלכם: מערת ​​Páskahellir.

קרא עוד »
מפל Seljalandsfoss באיסלנד
דרום איסלנד
נמרוד רון

מפל Seljalandsfoss

הייחוד במפל Seljalandsfoss הוא שאפשר להקיף אותו ברגל ולצפות בו מכל זווית. אל תשכחו לקפוץ גם למפל שמתחבא במערה, כ-500 מטרים משם – שמו הוא Gljúfrabúi.

קרא עוד »

ברוך שובך!