קניון Thakgil

אחד מהאספקטים המיוחדים ביותר שמטיילים חווים במהלך טיול באיסלנד, הוא המגוון האדיר של הטבע במדינה. לעתים, בשטח קטן מאוד, ניתן לראות צורות נוף שונות לחלוטין, ואתרי טבע מרהיבים ומגוונים, ממש אחד ליד השני. אחד האיזורים שממחישים זאת בצורה הטובה ביותר הינו האיזור הדרומי של איסלנד. בכתבה זו, נספר לכם על הביקור בקניון Thakgil, אתר קטן יחסית אשר מייצג את הנוף המגוון של האיזור בצורה נהדרת, עם קרחונים, מפלים, מערות, צוקים ועוד.
קניון תאקגיל בדרום איסלנד

הביקור בקניון תאקגיל

קניון Thakgil, שנמצא ממש ליד העיירה Vik בדרום איסלנד, נחשב לאחת הפנינות החבויות של איזור דרום איסלנד המיוחד. הקניון, שמשמעות שמו היא “קניון הגג”, ידוע בנופים דרמטיים וייחודיים של סלעי ענק מחוסים טחב ירוק עז. צבע חזק זה הינו בולט מאוד בכל האיזור, והופך אותו לירוק להפליא. בין סלעי הענק הנפלאים, משתלבים עם הנוף בצורה נפלאה כמה אתרי טבע מרשימים, בדמות קרחונים, מפלים ומערות, בין השאר, אליהם ניתן להגיע באמצעות מסלולי ההליכה הנפלאים שבאיזור. 

למרות הנופים הנפלאים של איזור זה, ואפשרויות הטיול המצוינות שבו, קניון תאקגיל הינו עדיין מחוץ למסלול התיירים השחוק, מה שהופך אותו לאטרקטיבי הרבה יותר בעיני רבים. בניגוד למקומות אחרים, אשר עמוסים הרבה יותר במטיילים, כאן תוכלו לחוות את המקום בשקט ובאינטימיות, ולהתנועע בו הרבה יותר בחופשיות. יש כמה דרכים לחוות את המקום לעומק, כאשר יש בו אתר קמפינג נפלא ומומלץ ביותר. המצוקים והגבעות של האיזור הופכים את השהייה בתוך הקניון לנעימה יחסית, עם מעט רוח ועם טמפרטורה גבוהה יחסית בקיץ, כך שקניון תאקגיל נחשב לאחד המקומות הנעימים ביותר לקמפינג באיסלנד. 

אתר הקמפינג של תאקגיל כולל אפשרויות לינה באוהל או בבקתות פשוטות יחסית, כאשר באופן ייחודי, איזור האכילה של אתר הקמפינג נמצא בתוך אחת המערות של האיזור. אם ברצונכם לחוות קמפינג במהלך הטיול באיסלנד, או לצאת למסלול הליכה ארוך בלי הצורך לחזור מוקדם ולהמשיך בנסיעה באותו היום, הלינה באתר הקמפינג עשויה להיות אפשרות טובה עבורכם. 

מסלולי ההליכה בקניון תאקגיל

ללא ספק, הדרך הטובה ביותר לחוות את איזור קניון תאקגיל הינה דרך הרגליים, ובמקרה זה, לא תתקשו למצוא כמה אפשרויות נפלאות למסלולים מיוחדים. כאן, נפרט לכם על המסלולים המרכזיים של האיזור. אך לפני כן, חשוב לציין כי אמנם איזור Thakgil הינו מוגבל ומפוקח פחות מאתרי טבע אחרים במדינה, אך חשוב מאוד להישאר על מסלולי ההליכה המוגדרים, ולא לדרוך על הטחב שעל הסלעים. הטחב הינו עדין מאוד, וייקח לו שנים רבות להשתקם מהנזק הכי קטן שייגרם לו, כך שחשוב מאוד לשמור על הסביבה ולהימנע ממגע איתו.

 
 

Easy Ravine Walk

מסלול קצרצר שמתחיל מאתר הקמפינג ומעניק הצצה ראשונה על הקניון המיוחד. המסלול, שאורכו כ-300 מטרים בלבד, הולך בוואדי קטן וצר, ומסתיים במפל קטן עם בריכה (בסרטון מעלה). מסלול נחמד בתור מתאבן, לקראת המסלולים הארוכים והעיקריים של האיזור. 

Remundargil Ravine Loop

מסלול זה נחשב ליפה ולפופולרי ביותר באיזור Thakgil, ואף לאחד מבין מסלולי היום הכי יפים באיסלנד. כמו כל המסלולים כאן, גם הוא מתחיל מאתר הקמפינג. ממנו, עקבו אחר הסימון הסגול. המסלול מתחיל עם עלייה מעט תלולה על גבעה, ממנה תוכלו ליהנות מנוף על האיזור. לאחר מכן, הוא יורד אל אחד הנקיקים של הקניון, בו תיהנות ממראות מרשימים של צבעי הטחב העזים, החולות השחורים שמאפיינים את האיזור והמצוקים הדרמטיים. בהמשך, עולה המסלול והולך לאורך אחד הרכסים, עם נוף נהדר לכל הכיוונים. משם, הוא יורד שוב אל עבר נקיק Remundargil. בו אתם תלכו עד שתגיעו אל מפל Remundargilsfoss, שמסמל את סוף המסלול.

הדרך חזרה הינה שונה במעט, וכוללת תצפית מרהיבה נוספת. בדרככם חזרה, עברו את השביל שבו הלכתם, והמשיכו אל התצפית אל עבר קרחון קטלה (Kötlujökull), שנחשבת על פי רבים לחלק היפה ביותר של המסלול. מהפסגה של מעבר ההרים אליו תגיעו, תזכו בתצפית 360 מעלות מדהימה, אל עבר ההרים והקרחונים המרשימים של האיזור. ממנה, חזרו על עקבותיכם עד שתתחברו שוב עם המסלול המקורי, והמשיכו עליו עד שתגיעו חזרה אל אתר הקמפינג. 

 • סימון: סגול
 • אורך: 12.5 ק”מ
 • משך זמן: 3-5 שעות
 • הפרשי גובה: 250 מטר
מסלול Remundargil בקניון תאקגיל

Austurafretta Range 

זהו המסלול הארוך ביותר בקניון, אך גם המגוון ביותר. הוא מתחיל בהליכה אל מערת Midfellshellir לאורך דרך עפר, במעלה רכס ההרים Miðafrétt, ועד למפל Leynir. משם, הוא ממשיך אל תצפית Rjúpnagilsbrýr המיוחדת, ממנה תהנו מנוף מדהים, כאשר בימים טובים ניתן לראות ממנה חלקים גדולים מאוד מדרום-מזרח איסלנד, כולל קרחון Kӧtlujӧkull. לאחר התצפית המיוחדת, אפשר לרדת חזרה אל החניון בכמה דרכים שונות, אשר יעניקו לכם תצפיות מזוויות נוספות על האיזור המרהיב. סך הכל, מדובר במסלול מאתגר בהחלט, עם עליות קשות והליכה ארוכה יחסית, אך גם בדרך עם נופים מתגמלים במיוחד. אם אתם מחפשים מסלול מיוחד עם מעט מטיילים אחרים, זוהי אפשרות טובה בהחלט עבורכם.

 • סימון: צהוב
 • אורך: 17 ק”מ
 • משך זמן: 6-8 שעות
 • הפרשי גובה: 600 מטר

מומלץ לא לבצע את המסלול הצהוב באופן מלא אלא להתחיל מאתר הקמפינג במסלול הסגול לכיוון מזרח ולהתחבר עם המסלול הצהוב לאחר הירידה מהרכס. דרך זו מקצרת את המסלול והנוף בה מרשים.

בנוסף, המסלול הצהוב בקטע הצפוני שלו, בסוף נקודת התצפית על לשון הקרח Huldujokull הנמצאת בקניון ענקי המוקף בצוקים, בעל סימון בעייתי בזמן ערפל/ענן המקשה על איתור הירידה חזרה דרומה לאתר הקמפינג.

תצפית על הר הגעש וקרחון Katla מקניון תאקגיל

Maelifell

מסלול זה מתחיל כמו Austurafretta Range, עם הליכה אל מערת Midfellshellir. לפי האגדה, בעבר נהג עדר כבשים שלם לתפוס מחסה בתוך המערה בתקופת הסתיו. כמו כן, בדומה למסלול הקודם, גם כאן תעלו אל מפל Leynir, אך ממנו תתפצלו מהמסלול ותמשיכו לכיוון דרום, לאורך רכס Raufargil. משם, המסלול יורד אל בקתה במיקום מיוחד, וממנה תמשיכו לרדת ותחזרו אל אתר הקמפינג. מסלול זה הינו מיוחד גם הוא, אך על פי רוב נחשב לגרסה מעט פחות מרשימה של Austurafretta Range. עם זאת, הוא בהחלט מרשים בפני עצמו, קצר יותר ומאתגר פחות. 

 • סימון: אדום
 • אורך: 13.5 ק”מ
 • משך זמן: 4-5 שעות
 • הפרשי גובה: 500 מטר

בחודשים יוני וספטמבר, או לאחר ירידת גשמים חזקים, המסלול האדום קשה למעבר עקב חציית מספר נחלים בעלי זרימה חזקה ולכן מומלץ להתחיל ללכת בשביל הצהוב דרומה מאתר הקמפינג.

אתרים נוספים בסביבה

איזור זה של דרום איסלנד כולל שלל מקומות נפלאים, כאשר קניון Thakgil נמצא ממש בסמוך לקרחון הענק Mýrdalsjökull, שמהווה אטרקציה תיירותית מדהימה. זהו הקרחון הרביעי בגודלו במדינה, אשר מגיע לגובה של כמעט 1,500 מטרים. אחת החוויות המיוחדות ביותר שניתן לקבל באיזור זה, היא לעשות סיור אופנועי שלג על הקרחון, שייתן לכם תחושה שאתם נמצאים בעולם אחר. בנוסף, ניתן לעשות מסלולים מודרכים במערות הקרח של הקרחון הענק. אלה, כמו גם מסלולי הליכה נהדרים באיזור, ייתנו לכם את האפשרות לחוות את הקרחון הענק בצורה מצוינת. מעבר לכך, מומלץ בהחלט להשקיע זמן באיזורים אחרים בדרום איסלנד, אשר כוללת תצורות נוף מרשימות ביותר במקומות רבים.

 

לינה בסביבת קניון תאקגיל

אלא אם הזמנת חודשים מראש את הבקתות באתר הקמפינג שבקניון עצמו, הפתרון הכי טוב ונוח הוא ללון בעיירה ויק, במרחק 50 דקות נסיעה תוכלו להנות ממספר מסעדות טובות ומקומות לינה מגוונים.

 • Hotel Katla – מלון 3 כוכבים, מהרשת הפופולרית Kea Hotels.
 • Hotel Kria – המלון בעיצוב מודרני/מינימליסטי, במלון יש מסעדה מעולה שכל המנות בה מורכבות ממוצרים מקומיים בלבד.
 • Vik Cottages – צימרים יפים ונעימים, טובלים בירק ומשקיפים לטבע האיסלנדי, מתאימים למשפחות. 
 • למלונות נוספים באזור זה לחצו כאן

איך מגיעים לקניון תאקגיל?

קניון תאקגיל נמצא בדרום איסלנד, בסמוך לעיירה Vik, שנמצאת בסמוך לכביש מספר 1, בנקודה הדרומית ביותר במדינה. משך הנסיעה מכביש מספר 1 אל הקניון הוא כ-40 דקות של נסיעה איטית לאורך כ-20 ק”מ. מדובר בדרך עפר, ואף על פי שלא מדובר בכביש F אנחנו ממליצים לא להגיע עם רכב נמוך מאוד. ניתן לישון באתר הקמפינג של הקניון, אך בשל הקרבה של הקניון אל Vik, רבים בוחרים ללון בה ולבקר בקניון במסגרת טיול יום. 

אולי יעניין אותך:

מפל Gullfoss במעגל הזהב, איסלנד
מעגל הזהב
מעיין יאני רון

מפל גולפוס – Gullfoss

לא תתקשו למצוא אפשרויות נהדרות בחיפוש אחר מפלים באיסלנד. אך מבין מגוון האופציות האדיר, בכל זאת יש כמה מפלים אשר מתעלים על השאר. אלה שנראה כי הם ממש לקוחים מסרט, או מכוכב אחר, ומשלבים את כל האלמנטים לכדי תמונות וזכרונות בלתי נשכחים. אחת הדוגמאות הטובות ביותר למפל שכזה, הינו מפל Gullfoss, אחד המפלים האהובים והמרשימים ביותר, ואחת מנקודות החובה לביקור עבור מטיילים באיסלנד.

קרא עוד »
מערת קטלה
דרום איסלנד
מעיין יאני רון

סיור למערת הקרח Katla

בקרו במערת הקרח הייחודית הזו מתחת להר הגעש קטלה. סעו בסופרג’יפ וחזו בשילוב עוצר הנשימה של אש וקרח בתוך אחת מתופעות הטבע הנדירות ביותר.

קרא עוד »
מפל Glymur
טרקים
נמרוד רון

מפל גלימור – Glymur

אחת האטרקציות הגדולות ביותר באיסלנד היא המפלים המרשימים שלה, שמצטיינים בגיוון שלהם. בין מפלים נמוכים ועוצמתיים במיוחד, מפלים עם צבעי מים מיוחדים או כאלה שנמצאים במיקום יוצא דופן, אין ספק כי כל חובב מפלים ימצא כאן את מבוקשו. בכתבה זו, נספר לכם על אחד המפלים המרשימים ביותר במדינה, ועל מסלול ההליכה אליו.

קרא עוד »

ברוך שובך!