Urriðafoss מפל 

איסלנד מחזיקה בכמות אדירה של תופעות טבע עוצמתיות מסוגים רבים. מטיילים באיסלנד ימצאו בה מים בעוצמה אדירה, ואיתני טבע שישאירו גם את המטיילים המנוסים ביותר פעורי פה. בכתבה זו, נספר לכם על הביקור במפל Urriðafoss, המפל העוצמתי ביותר במדינה, שמהווה דוגמה מצוינת למקום מסוג זה.
מפל urriðafoss בחורף

הביקור במפל Urriðafoss

מפל Urriðafoss הינו חלק מנהר Þjórsá, הנהר הארוך ביותר במדינה. אורך הנהר, שאוסף מים ממקורות רבים לאורך המדינה, כמו גם המיקום של המפל, כמה קילומטרים מפיו של הנהר, הם אלה שהופכים אותו לכה עוצמתי. אמנם המפל אינו גבוה במיוחד, כאשר הוא מתנשא לגובה של 12 מטרים בלבד, אך הוא המפל שבו נשפכת כמות המים הגדולה ביותר בכל שנייה נתונה באיסלנד כולה. עם עוצמת זרם של 360 מטר מעוקב בשנייה, לא קשה להבין למה המקום הפך לכה אהוב בקרב מטיילים באיסלנד. 

גובהו הנמוך ועוצמתו האדירה הופכים את המפל ליוצא דופן מתוך כל האפשרויות שעומדות בפני מטיילים שמחפשים מפלים באיסלנד. משמעות שמו היא “מפל הסלמונים”, וזאת משום שבחודשי הקיץ, דגי סלמון רבים נוהגים לשחות במעלה הזרם של הנהר ולהזדווג באיזור. לכן, לעתים ניתן לראות כמה מקומיים מנסים לתפוס דגים במקום. נתונים יוצאי דופן אלה הופכים את המפל ליחיד בעולם שהוא מפל מי קרחונים, בו סלמונים מזדווגים ומגיעים לשיא גודלם.

מפל urriðafoss בחורף

התערבות האדם באיזור

העוצמה של מפל Urriðafoss הינה כזאת שקשה לעמוד בפניה, אך האמת היא שבעבר זרימתו הייתה חזקה אפילו יותר. בנייה של 5 סכרים במקומות שונים לאורך נהר Þjórsá האטה את קצב הזרימה של המפל בכ-50% לאורך השנים. בנוסף, כיום ישנה הצעה לבניית תחנת חשמל הידרואלקטרית בחלקו התחתון של המפל, על מנת לנצל את קצב הזרימה שלו לייצור חשמל עבור תושבי האי. עם זאת, הצעה זו עלולה לגרום לנזק אדיר לאיזור, כמו גם לחיות הימיות שעוברות בחלק זה של הנהר. לכן, בתקופה זו יש לא מעט מחאות ושביתות מצד תושבי האיזור, מתוך תקווה להציל את המפל ולשמור על הטבע המיוחד בסביבתם. ההחלטה הסופית לבנות את התחנה עוד לא התקבלה, ולכן קשה לדעת מה צופן עתידו של המאבק. 

יעדים נוספים באיזור

מערות Hella – מערות מעשה ידי אדם התגלו על יד הלה. ארבע מהן נפתחו לקהל הרחב. חלק מאמינים שהן מתוארכות אפילו טרם ההתיישבות של הוויקינגים הנורדים.

עמק Merkurkerנמצא בערך באמצע דרך F249 המרשים, הינו נקודה מומלצת מאוד לביקור, עם מספר פעילויות ותופעות טבע מרשימות. אמנם מהכביש הוא לא נראה כמו התופעה המרשי

מוזיאון הSkyr – בעיירה Sellfos נפתח לאחרונה מרכז מבקרים חדש ואינטרקטיבי שכולו עוסק באחת ממנות הדגל האיסלנדיות – יוגורט ה-Skyr. בניגוד למנות בינלאומיות עתיקות אחרות באיסלנד, יוגורט סקיר זכה לחיים חדשים בתקופה המודרנית והוא זמין כעת במיליוני שווקים ברחבי העולם. זה סיפור הצלחה איסלנדי מדהים! 

לינה באיזור

ממש בצמוד לאיזור תוכלו למצוא את הצימרים של Stóra-Mörk III Guesthouse:

בית הארחה נעים באזור הפתוח והחוות של דרום איסלנד, קצת יותר קרוב ליעד הבא למחרת.

חצי שעה מערבה תוכלו ללון בעיירה Hella, העיירה הכי גדולה באזור:

Farmer Guesthouse – המקום למי שרוצה ללון בחווה אותנטית באיסלנד ולהציץ לחיי הכפריים באי. בית עם 4 חדרי שינה, שני חדרי שירותים ומקלחות.

Loa’s Nest – מלון בסיסי, במחיר נוחים. 

Ranga Hotel – מלון יפהיפיה, שנחשב לאחד המלונות היוקרתיים והטובים ביותר באזור. 

איך מגיעים למפל Urriðafoss

מפל Urriðafoss נמצא כשעה ורבע נסיעה מהעיר רייקאוויק, וממש בסמוך לכביש מספר אחד המרכזי. לכן, הוא אחד מאתרי הטבע עם הגישה הפשוטה ביותר במדינה כולה. אם אתם מגיעים למקום מכיוון רייקאוויק, פנו שמאלה כשאתם מגיעים ל-Urriðafossvegur, והמשיכו כ-750 מטרים לאחר הפנייה, עד לנקודת התצפית על המפל. 

אולי יעניין אותך:

FlyOver Iceland
פעילויות נוספות
נמרוד רון

FlyOver Iceland

שבו, רגליים מתנדנדות באוויר, מול מסך קולנוע ענק בזמן שסרט יעיף אותך באוויר למסע מסעיר ברחבי איסלנד.

קרא עוד »
מכתש גראברוק
חצי האי סנייפלסנס
מעיין יאני רון

מכתש Grábrók

ביקור בהר הגעש הקטן, שהוא אחד המכתשים הנגישים והנוחים ביותר לביקור באיסלנד, מכתש Grábrók, שהוא אמנם מכתש קטן יחסית, בהחלט מהווה נקודה נהדרת לביקור.

קרא עוד »
המעיין החם Galtahryggjarlaug
הפיורדים המערביים
נמרוד רון

המעיין החם Galtahryggjarlaug

בתור אי עם פעילות גיאותרמית ענפה, יש מגוון אדיר של מעיינות חמים באיסלנד. בין מעיינות מוכרים וגדולים, מעיינות במיקומים שקטים ונפלאים וכאלה שהפכו לספא מפנק, כל מטייל יוכל למצוא את מבוקשו כשזה נוגע לרחצה במעיינות חמים במדינה.

קרא עוד »

ברוך שובך!