שמורת לנדמנלאוגר – Landmannalaugar

לנדמנלאוגר היא אחת הפנינים הנסתרות של איסלנד, מקום קסום במרכז ההררי של איסלנד. במהלך הקיץ, זהו אחד המקומות הפופולריים ביותר לטיולים רגליים ולרחצה טבעית במעיינות חמים.

איך מגיעים ללנדמנלאוגר?

לפני הכל חשוב לציין שזהו טיול שטח באיסלנד שלא מתאים לרכבים משפחתיים רגילים ונדרשים לשם כך רכבים גבוהים יותר. מומלץ לנסוע ברכבי 4×4 בלבד במרכז ההררי של איסלנד ולא להסתכן בנסיעה ברכבים קטנים יותר. 

תוכלו להזמין כאן רכב באיסלנד. 

אפשרות נוספת היא הזמנת טיול מאורגן ללנדמנלאוגר במסגרת טיולי ג׳יפים באיסלנד, הטיולים הללו נעשים בסופר ג׳יפים, רכבי שטח ענקיים שנכנסים בקלות למרכז השטח ההררי באיסלנד.  

1.  נסיעה ל-LANDMANNALAUGAR בכביש F208 מהצפון
זהו מסלול הנהיגה העצמית הקל ביותר ללנדמנלאוגר. בכביש F208 מצפון אין חציית נהרות ולמרות שנוסעים על כביש F במשך רוב הדרך, אף אחד מהקטעים לא מאוד תלול ואיכות המסלול די טובה. יתרון נוסף של נסיעה בכביש F208 מצפון הוא עצירה ב- Sigöldugljufur, הקניון הזה נמצא כשעה נסיעה לפני הגעתכם ללנדמנלאוגר. שפת הקניון נמצאת במרחק של לא יותר מ-10 דקות הליכה מהכביש, כשתגיעו למקום יתגלה בפניכם מראה מהמם. נהר משתולל דרך צוקים תלולים עם סדרה של מפלים הזורמים מהקירות האנכיים הקרובים. שופע וירוק, כל העמק צבוע בשלמות.

בסך הכל – מרייקיאוויק הנסיעה היא כ-200 קילומטרים בכביש הטבעת (כביש 1), ואז בכביש מספר 26 ומשם פונים לכביש F208. בהתאם לתנאי מזג האוויר, הנסיעה תארוך קצת יותר מ-3 שעות.

2. נסיעה ל-LANDMANNALAUGAR בכביש F225 מכיוון מערב
ה-F225 או Landmannaleið (הכביש ל-Landmannalaugar) שטוח יחסית והנסיעה ישירה. זו גם אחת הדרכים היפות ביותר להגיע ללנדמנלאוגר. אם כי חשוב לשים לב שבמסגרת נסיעה זו ללנדמנלאוגר כן יש חציית נהרות קטנים ולכן מומלץ לשכור רכב 4×4 לשם כניסה למרכז ההררי באיסלנד. 

הנסיעה ​​לצד ההרים והעמק הירוק של שמורת ההרים הצבעוניים עוברת גם דרך רצועת סלע שחור וחול – אלו השרידים של Hekla, הר הגעש האדיר המתנשא מדרום לכביש – המראות הללו משתלטים על הנוף ויוצרים תחושה של עולם אחר.

יש כמה מעברי נהרות קטנים על ה-F225, בדרך כלל, אף אחד מהם לא קשה מדי, אבל התנאים יכולים להשתנות במהירות אז בדקו באתר של road.is מה מצב הדרך לפני הגעתכם.

מסלול זה נמצא במרחק של כ-180 קילומטרים מרייקיאוויק בכביש הטבעת (כביש 1), ולאחר מכן בכביש המהיר 26 לפני שהוא פונה לכביש F225. למרות שהוא מעט קצר יותר מאופציה 1, מסלול זה יארוך בערך 3 שעות ו-15 דקות בגלל תנאי הדרך.

אם תמיד חלמתם לעשות טיול ג׳יפים באיסלנד, זוהי כנראה אחת הדרכים היפות ביותר לעשות זאת, הנסיעה יחסית לא מאד ארוכה והנופים בהחלט שווים את המאמץ. 

בין אם אתם מגיעים במסגרת טיול לאיסלנד שמתמקד רק באזור החוף הדרומי, או אם מדובר בטיול שמקיף את איסלנד, אנחנו ממליצים בחום לשלב את לנדמנלאוגר במסגרת הטיול לאיסלנד. 

גאולוגיה

לנדמנלאוגר הוא אזור נדיר ומיוחד, הן מבחינה גיאולוגית והן מבחינה אסתטית. המראות הדרמטיים ביותר שוכנים ליד שדה הלבה השחור של Laugahraun, מרחב ענק וסוחף של מאגמה שנוצרה בהתפרצות ב-1477. שמורת ההרים הצבעוניים לנדמנלאוגר מורכבת מהרים שנצבעו מהמינראל ריוליט, סוג סלע שיוצר ספקטרום צבעיים אדיר. גוונים של אדום, ורוד, ירוק, כחול וצהוב זהוב, כל אלו יוצרים ציור מהפנט על כל תוואי השטח ההררי.

לנדמנלאוגר ידוע בעיקר בזכות המרחצאות הגיאותרמיים הטבעיים שבו, ומכאן משמעות שמו באיסלנדית ״בריכות העם״. הטובלים המסורתיים בבריכות העם היו מטיילים איסלנדים שחצו את הרמה ההררית. במשך מאות שנים הוא שימש אזור מחסה והפוגה עבור מטיילים עייפים הטובלים במעיינות המרגיעים הללו כאמצעי להירגע לאחר טיולים מעייפים. 

כדאי לכם להצטייד בבגד ים ומגבת כשאתם מבקרים במרכז ההררי ושמורת לנדמנלאוגר, למקרה שאחת מהבריכות החמות הטבעיות הללו תצוץ לאורך מסלול ההליכה. הדרך הפופולרית ביותר המובילה ללנדמנלאוגר, Sigölduleið, כוללת מעיינות חמים, ותחלפו על פני מספר רב של נופים טבעיים מדהימים, כולל ״האגם הכחול״ Bláhylur, גוף מים מרהיב השוכן במכתש וולקני רדום.

ניתן להגיע ללנדמנלאוגר ברכב באחת משתי דרכים. המהירה ביותר היא נסיעה דרך מערב איסלנד, או דרך סלפוס או הפארק הלאומי תינגווליר. מסלול ארוך אך נופי יותר ייקח אתכם לאורך החוף הדרומי של איסלנד. זהו מסלול הטיולים הפופולרי ביותר של איסלנד, מלבד מעגל הזהב, בשל שלל האתרים שבו. כמובן, כמו רבים מיעדי איסלנד, ניתן להגיע ללנדמנלאוגר גם באמצעות מסוק או בסיור סופרג׳יפ. ואפשרות נוספת היא אוטובוס לאזור המרכז ההררי. 

לנדמנלאוגר

טרקים

לנדמנלאוגר הוא הקצה הצפוני של Laugavegur, אחד ממסלולי ההליכה הפופולריים ביותר באיסלנד. מסלול זה מחבר את לנדמנלאוגר ות'ורסמורק, 'עמק ת'ור', המסתיים במפל סקוגפוס היפהיפה. עם זאת, זה גם ביתם של שבילים בולטים רבים אחרים, כולל השביל אל הר Brennisteinsalda האדיר, מכתש 'גל הגופרית'. המבקרים יכולים גם לחצות את השביל במעלה הר הגעש Bláhnjúkur, 'הפסגה הכחולה', שמפסגתו נחשף נוף מרהיב של עד חמישה קרחונים בימים בהירים.

מספר מפעילים מפעילים סיורים יומיים ללנדמנלאוגר מאמצע יוני עד אמצע ספטמבר, ובמהלכם מפעיל איגוד הטיולים האיסלנדי חנות קטנה, שלושה אתרי קמפינג ובקתת הרים המצוידת בשקי שינה ואירוח לעד 80 מבקרים.

ישנם מסלולי הליכה רבים בלנדמנלאוגר. תוכלו לסייר דרך קניון Grænagil, הקניון שבין הר Blàhnjùkur לשדה הלבה Laugahraun. זהו טיול של 1.5- שעתיים. השביל בחלק הראשון של הטיול הזה מעט צר, כך שהיה קשה לפגוש אנשים שהגיעו מהכיוון השני. נחוצות כאן נעלי הליכה טובות להליכה בשדה הלבה המחוספס.

תגיעו ל-Brennisteinsalda, הר ריוליט מרהיב ויפהפה, שהוא אחד מנקודות הציון של לנדמנלאוגר. תראו הרי ריוליט יפים בכל מקום שתסתכל. לנדמנלאוגר היא חגיגה כזו לעיניים. רגע לפני שמגיעים להר Brennisteinsalda חולפים על פני בריכת בוץ גדולה על הגבעה, עם ריח של גופרית שממלא את האוויר. 

מכאן יש כמה הזדמנויות צילום יפות, ובכן בכל מקום בלנדמנלאוגר יש כמה הזדמנויות צילום פנטסטיות, היופי המחוספס של הטבע כאן פשוט מדהים – ויש צבעים יפים מסביב.

צפוי כי כ-200,000 איש יבקרו בלנדמנלאוגר מדי שנה, ולכן יש צורך בנתיב טוב יותר.

לנדמנלאוגר

רחצה ב״בריכת העם״ בלנדמנלאוגר

בנלדמנלאוגר יש מספר בריכות גיאותרמיות חמות וטבעיות ובראשן ״בריכת העם״. כדי לרחוץ בה יש להביא בגד ים ומגבת ולהתקלח לפני הכניסה לבריכה זו מסיבות סניטריות. הבריכה פופולארית מאוד, והמטיילים נכנסים אליה לאחר הטרק הארוך של Laugavegur. 

פירוש המילה לאנדמַנַאלוֹיגַּר באיסלנדית הוא "בריכות העם", אזור שנקרא כך בזכות מגוון רחב של מעיינות חמים טבעיים שניתן למצוא בין הגבעות הצבעוניות שלו.

 

לנדמנלאוגר

אולי יעניין אותך:

חצי האי סנייפלסנס
צוות TourIceland

מרחצאות Krauma

בדרך לחצי האי סנייפלסנס, קרוב לעיירות Husafell ו-Reykholt. חובה לקפוץ למרחצאות הגיאותרמיים מתבססים במקורותיהם על המעיין החם עם הנביעה החזקה ביותר בכל אירופה.

קרא עוד »
המרכז ההררי
צוות TourIceland

סיור לAskja & Holuhraun

סיור סופר ג'יפים לאתר ההתפרצות הגעשית HOLUHRAUN ו-ASKJA, המכתש המפורסם ביותר באיסלנד.

קרא עוד »
בלוג
צוות TourIceland

טיסות לאיסלנד

מה שחשוב לדעת על טיסות לאיסלנד בין אם חברים המליצו לכם על טיול באיסלנד, או שראיתם את דני קושמרו מבקר בהר הגעש המתפרץ, או שזה

קרא עוד »

ברוך שובך!