מויזאון בתי הדשא Árbær

מעבר לטבע המרהיב שניתן למצוא במקומות רבים באיסלנד, אחד ממוקדי המשיכה המוערכים פחות במדינה, הוא ההיסטוריה המרתקת שלה. בתור אי ייחודי שיושב והתפתח בצורה יוצאת דופן בעולם, עם כל כך הרבה סיפורים ותרבות, אין ספק כי כל חובב היסטוריה יימצא את מבוקשו באיסלנד. יש דרכים רבות לחוות את ההיסטוריה של איסלנד, כאשר אחת מבין הטובות ביותר היא לבקר במוזיאונים הרבים שפזורים ברחבי המדינה, ובפרט סביב רייקאוויק. כאן, נספר לכם על אחד המוזיאונים המומלצים ביותר באיסלנד: מוזיאון בתי הדשא Árbær.
מוזיאון בתי הדשא Arbaer ברייקיאוויק

בתי הדשא של איסלנד

בתי דשא הינם מאפיין ייחודי לאיסלנד ויוצא דופן בעולם כולו, אשר מהווים חלק משמעותי ומרתק מההיסטוריה של איסלנד, בתור אי שיושב בתנאי טבע ומזג אוויר ייחודיים. למעשה, בתים אלה עשויים משילוב בין עץ, אבן, דשא ואדמה, כאשר הגגות שלהם עשויים מ-turf, שהוא השכבה העליונה של הקרקע, ביחד עם דשא. שילוב חומרים זה הינו פתרון יצירתי ומוצלח עבור שתי בעיות משמעותיות שאיתן התמודדו המתיישבים האיסלנדיים, שהחלו לבנות בתים מסוג זה כבר בראשית ההתיישבות הנורדית על האי, במאה ה-9. 

בעיה משמעותית ראשונה, הייתה המחסור בעצים לבנייה, בשל תנאי מזג האוויר של איסלנד, בה יש כמות קטנה של עצים ויערות ביחס למדינות אירופה. מחסור זה אילץ את המתיישבים לחפש חומרים אלטרנטיביים לבנייה, אשר יפחיתו משמעותית את התלות בעץ. כמו כן, הקור הגדול ששורר ברחבי איסלנד, בפרט בחורף, דרש בידוד טוב במיוחד לבתים, אשר היו חסרים אמצעי חימום טבעיים, בין השאר גם בשל המחסור בעצים. כך, בתי הדשא היוו פתרון מצוין לשני קשיים אלה: בנייתם דרשה כמויות עץ קטנות משמעותית, והשימוש בהם יצר בתים עם בידוד איכותי ביותר. 

בתי הדשא של איסלנד נבנו בצורה מרשימה למדי, כאשר במקרים רבים הם השתלבו באופן טבעי והרמוני עם הטבע שבסביבתם, בצלע גבעות והרים, עם צבעים ירוקים עזים. לרוב, הם נבנו בצורה דומה, עם חדר מרכזי אחד, שרק בו היה חימום, והיווה מרכז החיים בבית. ממנו, התפצלו הבתים לכמה חדרים קטנים בהרבה. בנייה זו אפשרה שימוש מינימלי בעץ, אשר נדרש רק עבור הדלתות והמעברים, וגרמה לניצול אידאלי של החימום בחדר המרכזי, שנקרא גם baðstofa או “ההיכל הגדול”. 

בשנת 1890, 87% מתושבי איסלנד גרו בבתי דשא מסוג זה, בעיקר בכפרים קטנים שהיו פזורים ברחבי האי. עם זאת, לקראת סוף המאה ה-19, החלה מגמת עיור והתפתחות של כפרים רבים ברחבי איסלנד, לצד בנייה מודרנית יותר, והצורך בבתי הדשא הפך במהרה לאפסי. כך, לאחר כאלף שנים שבמהלכם הם היו צורת חיים מרכזית ביותר באיסלנד, הגיע סוף עידן בתי הדשא באיסלנד. כיום, כבר לא ניתן למצוא אנשים אשר גרים בבתים אלה באופן קבוע, אך לא מעט מהם נשמרו היטב, ומהווים אתר היסטורי נפלא לביקור.    

מטבח איסלנדי מסורתי, מוזיאון Arbaer ברייקיאוויק

הביקור במוזיאון Arbaer

מוזיאון האוויר הפתוח Árbær הינו האתר הפופולרי ביותר במדינה לצפייה וללמידה על בתי הדשא, ומסיבה טובה. המוזיאון, שנפתח בשנת 1957, הינו אסופה של 20 בתים שונים, שרובם הועברו אליו מהמרכז העתיק של רייקאוויק. השילוב בין כל המבנים השונים יוצר עיירה שלמה, ובה כיכר מרכזית, חווה וכמובן שלל בתי דשא אותנטיים. אלה משקפים את צורת החיים העתיקה ברייקאוויק, לפני שהתפתחה והפכה לעיר המודרנית שהיא היום. במהלך הביקור במקום, תוכלו להסתובב בין המבנים השונים, לקרוא את הסיפור הייחודי שלהם ולהרגיש שחזרתם מאות שנים אחורה בזמן. 

הצוות במקום לבוש בבגדים איסלנדיים מסורתיים, ובחודשי הקיץ ניתן לראות חיות משק שמסתובבות סביב המבנים ההיסטוריים. 

מאז הקמתו, המוזיאון חווה התפתחות רבה ומהירה, עם מעבר של יותר ויותר מבנים אליו, בעיקר בשנות ה-50 וה-60, שהפכו אותו למתחם המרשים שהוא היום. למעשה, בתקופה זו הוא נבנה מחוץ לרייקאוויק, אך ההתפתחות הגדולה שלה הקיפה אותו מכל הכיוונים, כך שכיום הוא נמצא ממש בתוך העיר. עם זאת, האיזור שמסביבו הינו שקט ונעים במיוחד. בשנת 2014, הפך מוזיאון Árbær לחלק ממוזיאון העיר רייקאוויק, אשר פרוש על פני 5 מתחמי מוזיאונים שונים בעיר. 

פרטים חשובים

שעות פתיחה:

  • בקיץ (יוני-אוגוסט) – 10:00-17:00, בכל יום
  • בחורף (ספטמבר-מאי) – 13:00-17:00, בכל יום

מחיר:

  • מבוגרים (גיל 18 ומעלה) – 2,150 קרונות איסלנדיות
  • ילדים (גיל 0-17) – הכניסה חינם
  • סטודנטים עם תעודה – 1,320 קרונות איסלנדיות

ההיסטוריה של רייקאוויק ובתי הדשא

מעבר להיותה העיר הגדולה ביותר באיסלנד, רייקאוויק היא גם המקום המיושב הראשון במדינה, כאשר המתיישב הראשון באיסלנד, Ingolfur Arnarson, קבע את מקום מושבו במיקום שלאחר מכן הפך למרכז העיר. עם זאת, לאורך מאות שנות ההתיישבות הראשונות, רייקאוויק לא התפתחה באופן משמעותי, כאשר היא היוותה מקום חקלאי קטן עם חווה בודדת וכנסייה. מצב זה נמשך עד המאה ה-18, כאשר הבנייה של מפעל לצמר שנפתח באיזור הובילה לעלייה משמעותית במספר התושבים, שהפכו אותה לכפר רשמי. היא קיבלה מעמד של עיר בשנת 1786, ובמהלך המאה ה-19 הפכה למרכז המסחר של איסלנד כולה, כמו גם למרכז האדמיניסטרטיבי של תושביה. כך, בתקופה זו העיר התפתחה באופן דרמטי.

בסופו של דבר, התפתחות זו לא פסחה גם על הארכיטקטורה של העיר, אשר החלה להיבנות בצורה מודרנית, והפכה את בתי הדשא לחסרי רלבנטיות ושימוש. תהליך זה הוביל להוצאת בתי הדשא מהעיר, ואת חלקם ניתן לראות במוזיאון Árbær.   

מוזיאון Arbaer

אתרים נוספים בסביבה

בפני עצמה, העיר רייקאוויק הינה לרוב לא מוקד המשיכה העיקרי עבור מטיילים באיסלנד, אך יש בה מגוון רחב של אטרקציות מומלצות ביותר. אם אתם מעוניינים לבקר במוזיאונים נוספים אשר ילמדו אתכם על ההיסטוריה, הטבע והתרבות של איסלנד, רייקאוויק היא ללא ספק המקום הטוב ביותר לשם כך, עם מגוון רחב של אפשרויות. בין המוזיאון הלאומי של איסלנד, מוזיאון ההתיישבות ואפשרויות רבות נוספות, מומלץ בהחלט לבקר במוזיאונים נוספים ולהעמיק את הידע שלכם על איסלנד. כמו כן, רייקאוויק היא עיר קולינרית ותרבותית נפלאה, עם שלל מסעדות ברמה גבוהה ותערוכות אמנות מרשימות. 

אם אתם מעוניינים לצאת לטיולי יום מהעיר, תוכלו לבקר ב-Sky Lagoon, הלגונה הגיאותרמית החדשה, שמהווה אתר נפלא לביקור ולרחצה, ונמצאת כרבע שעה נסיעה מהמוזיאון. עם מים חמים ומרפאים ונוף יוצא דופן אל האוקיינוס, הביקור במקום הינו מומלץ במיוחד עבור מטיילים שמעוניינים לחוות רחצה במעיינות חמים בתנאים נוחים ובנוף משגע.  

במרחק 15 דקות נסיעה מהמוזיאון תוכלו להגיע לFlyOver Iceland,  היא חווית טיסה סוחפת. המתקן משתמש בטכנולוגיה חדישה כדי להעניק לאורח תחושת טיסה. האורחים יושבים עם רגליים מתנדנדות באוויר, לפני מסך כדורי ענק בזמן שסרט לוקח אתכם למסע מסעיר ברחבי איסלנד. אפקטים מיוחדים, כולל רוח, ערפל וריחות, משתלבים עם תנועת הנסיעה כדי ליצור חוויה בלתי נשכחת. לפני שהטיסה שלכם מתחילה, תהיו שקועים בקסם של איסלנד ותכירו קצת מהפולקלור האיסלנדי.

איך מגיעים למוזיאון Arbaer?

מוזיאון האוויר הפתוח Árbær נמצא בתוך העיר רייקאוויק, כ-8 ק”מ ממזרח למרכז העיר. ההגעה אל המוזיאון ברכב הינה פשוטה ביותר, כאשר משך הנסיעה ממרכז העיר אל המקום הינו כרבע שעה. כמו כן, ניתן להגיע אל המקום בקלות גם בתחבורה ציבורית. ממרכז העיר, קו מספר 6 מגיע אל תחנת Artun, שנמצאת כ-10 דקות הליכה מהמוזיאון. כמו כן, קו 5 מגיע אל תחנת Fagribær, שנמצאת כחמש דקות הליכה מהמקום, וקו 12 מגיע אל תחנת Nethylur, שנמצאת במרחק דומה. כך, יש מגוון דרכים להגיע אל המקום בקלות גם ללא רכב. 

אולי יעניין אותך:

הר הגעש Meradalir
הר געש
נמרוד רון

סיור מודרך להר הגעש

בואו לראות לבה זורמת ליד הר הגעש!

הצטרפו לטיול מרגש אל הר הגעש החדש ביותר באיסלנד, בו תוכלו לראות לבה רותחת יוצאת היישר מהאדמה.

קרא עוד »
מערת הלבה Vatnshellir
חצי האי סנייפלסנס
נמרוד רון

מערת הלבה – Vatnshellir

טיילו בשביל זרימת הלבה 200 מטר אל תוך המערה ו-35 מטר מתחת לפני הקרקע. מערת Vatnshellir היא אחת מצינורות הלבה הנגישים והמרגשים ביותר באיסלנד ומותאמת לרוב האנשים.

קרא עוד »
דרום איסלנד
נמרוד רון

טרק Laugavegur

הטראק המפורסם, או בשמו Laugavegur, נחשב לאחד ממסלולי ההליכה היפים והמיוחדים ביותר בעולם. ההליכה במסלול תחשוף אתכם לכמה מהנופים הדרמטיים והמגוונים ביותר באיסלנד – ממעיינות חמים ושדות לבה, דרך חולות שחורים וגבעות מוריקות ועד אגמים כחולים מוקפים קרחונים. לא פלא שזה הטראק הפופולארי ביותר באיסלנד, שבעיני רבים נחשב לשיא הטיול.

קרא עוד »

ברוך שובך!