העיירה Djupivogur

מעבר לטבע המרהיב של איסלנד, אחת החוויות האהובות ביותר על מבקרים באי המיוחד, היא לבקר בעיירות קטנות ומעניינות, שפיתחו לעצמן זהות ייחודית, ומספרות את הסיפור המרתק של ההתיישבות באי והחיים במקום כה מבודד ויוצא דופן. אחת מעיירות אלה הינה Djupivogur, אשר לעתים מכונה "העיר האיטית של איסלנד". כאן, ניתן לכם את כל המידע הרלבנטי על הביקור במקום.
העיירה Djupivogur במזרח איסלנד

ההיסטוריה של Djupivogur

העיירה הקטנה Djupivogur מונה כ-400 תושבים כיום, אך יש לה משמעות היסטורית לא קטנה באיזור זה של איסלנד. העדויות מספרות כי Djupivogur היוותה מרכז מסחרי משמעותי החל מסוף המאה ה-15, כאשר הנמל שלה שימש כנקודה מרכזית עבור אוניות רבות, ובפרט על ידי הדנים. 

המבנה העתיק ביותר בה, שנקרא Langabúð, נבנה בשנת 1790, ושימש לאחסון סחורות רבות שעברו בנמל. 

תרבות ב-Djupivogur

כיום, העיירה ידועה כמרכז תרבותי משמעותי, ממספר היבטים. ראשית, היא מקום הולדתו של אחד מהאמנים האיסלנדיים המוכרים בהיסטוריה, Ríkarður Jónsson, אשר פסליו מוצגים במוזיאון של העיירה. בנוסף, Djupivogur היא היישוב היחיד באיסלנד שאימץ את שיטת ה-Cittaslow, “החיים האיטיים”, שנולדה ופותחה באיטליה. השיטה אומצה על ידי מאות ערים ברחבי העולם, וכוללת עקרונות רבים ומגוונים, כמו שמירה על הסביבה, שמירה על תזונה מתוצרת טבעית ומקומית, פיתוח הייחודיות התרבותית של היישוב והשקעה רבה בבריאות התושבים, בין היתר. ההחלטה של Djupivogur לאמץ את הגישה, נתנה לה את הכינוי “העיר האיטית של איסלנד”. 

העיירה Djupivogur במזרח איסלנד

הביקור בעיירה ובסביבתה

העיירה הקטנה הינה נעימה במיוחד לביקור, עם אווירה רגועה ונינוחה. היא מוקפת בנופים נפלאים מכל עבר, כאשר ההר המחודד Búlandstindur, שמתנשא לגובה של 1069 מטרים, נראה כמעט מכל נקודה ביישוב. לפי האמונה, ההר הינו בעלת היכולת להגשים משאלות בחודשי הקיץ, ומספק אנרגיה טבעית לכל המדינה. בנוסף, מומלץ בהחלט לבקר במוזיאון של העיירה, שנמצא בתוך Langabúð, המבנה העתיק ביותר בה. מוזיאון זה הינו המרכז התרבותי של Djupivogur, וכולל כמה חלקים שונים של תצוגות. תוכלו למצוא בו תערוכות על המסורת וההיסטוריה של העיירה הקטנה, כולל סיפורים ומידע מעניין על התפקיד המשמעותי שלה כנמל מרכזי למשך מאות שנים. בנוסף, חלק שלם של המוזיאון מוקדש לתצוגת הפסלים והחיים של Ríkarður Jónsson, ומומלץ בהחלט להשקיע זמן גם באיזור זה במהלך הביקור במקום. בבית הקפה של מוזיאון ניתן גם לאכול עוגות נפלאות.

הר Bulanstindur במזרח איסלנד

אטרקציה נוספת בסביבת Djupivogur הינה הפסל המיוחד בשם “הביצים של מפרץ מרי”. פסל זה, שנמצא בסמוך לנמל, נבנה על ידי האמן המקומי Sigurður Guðmundsson, ומציג את מגוון הציפורים של האיזור בצורה ייחודית. הפסל הגדול כולל 34 ביצים שונות, במימדים מוגדלים, אשר מייצגות את מיני הציפורים השונים שנמצאים באיזור זה בתקופת הקיץ. מומלץ בהחלט ללכת באיזור הנמל ולראות את יצירת האמנות הייחודית. 

כמו כן, מהנמל ניתן לראות את האי Papey, מדובר באי הגדול ביותר לחופי מזרח איסלנד, אשר היה מיושב מהמאה ה-9 ועד לאמצע המאה ה-20. האי ידוע כנקודה נפלאה לצפייה במגוון מיני ציפורים, ובפרט פאפינים, וניתן לראות בו גם כלבי ים. אטרקציה מרכזית נוספת שנמצאת עליו, היא כנסיית העץ העתיקה ביותר באיסלנד, אשר נבנתה בשנת 1807. הסיור לאי הקרוב מתגלה כאהוב במיוחד בקרב מטיילים באיזור, והינו חוויה מיוחדת ומומלצת. 

אם אתם מעוניינים לחוות את גישת החיים האיטית של Djupivogur, תוכלו לאכול באחת המסעדות המקומיות. אלה כוללות, בין השאר, את מסעדת FRAMTÍÐ, בה תמצאו מנות מקומיות רבות, אשר מיוצרות רק מתוצרת טבעית ומקומית. המקום נהנה מאווירה רגועה ושלווה במיוחד, וצופה על המפרץ והנמל של העיירה.

פסלי הביצים ב-Djupivogur

אתרים נוספים בסביבה

איזור מזרח איסלנד הינו מרהיב ביופיו, עם שלל אתרי טבע נפלאים. אחד האתרים הקרובים ביותר אל העיירה, הינו הר Búlandstindur. למעשה, ניתן להגיע אל בסיסו בנסיעה של 10 דקות ממנה. מי שמעוניינים לחוות את ההר המיוחד לעומק, יכולים לעשות את המסלול המרהיב שמוביל אל הפסגה שלו. מסלול זה, שאורכו כ-7 ק”מ, כולל עלייה של כמעט 1,000 מטר, ולכן הינו תלול ומאתגר בהחלט. עם זאת, הנוף מהפסגה אל כל האיזור והאוקיינוס הינו מרהיב ביופיו, ולכן המסלול מומלץ בהחלט עבור חובבי מסלולים מאתגרים. עם זאת, חשוב לקחת משנה זהירות, ולשים לב למזג האוויר הצפוי באיזור לפני העלייה להר. 

איך מגיעים ל-Djupivogur?

העיירה Djupivogur נמצאת בדרום-מזרח איסלנד, וממוקמת ממש על כביש מספר 1, מה שהופך אותה לתחנה נוחה מאוד לעצירה עבור מטיילים אשר מתכננים להקיף את האי.

אולי יעניין אותך:

מסלול Storurd
טיול יום
נמרוד רון

Stórurð

אחד המקומות המפוארים ביותר במזרח איסלנד הוא Stórurð (“הסלעים הענקיים”). Stórurð שוכנת מתחת לקרחון הקטן ממערב להרי Dyrfjöll.

קרא עוד »
שייט לווייתנים מאקוריירי
לוויתנים
נמרוד רון

שייט לוויתנים בספינה מאקוריירי

במהלך שני העשורים האחרונים, איסלנד הפכה לאחד מיעדי הצפייה בלוויתנים המובילים באירופה. צפייה בלוויתנים במרחב בו הם חיים, גדלים ומגדלים את צאצאיהם היא חוויה שאסור לפספס בטיול באיסלנד. הנמל של אקוורירי, בירת צפון איסלנד, הוא אחד מהנמלים המרכזיים מהם יוצאים טיולי שיט לוויתנים.

קרא עוד »
מטייל באיסלנד
נמרוד רון

איסלנד למטייל

איסלנד למטייל: טיפים שכדאי לאמץ לטיול באיסלנד קבוצת הפייסבוק ושיתוף מידע קהילתי זוהר צפוני באיסלנד מפת איסלנד חסכו כסף בתכנון טיול לאיסלנד שיתוף וקבלת מידע

קרא עוד »

ברוך שובך!