מפל Skogafoss ומוזיאון Skogar

אחד האספקטים המיוחדים ביותר בביקור באיסלנד, הינו השילוב יוצא הדופן בין התרבות המרתקת של המדינה לבין הטבע העוצמתי והמרהיב שלה. שילוב מיוחד זה בא לידי ביטוי במגוון רחב של אתרים במדינה, בהם תוכלו לחזות באתרי טבע מרשימים, אליהם מתלווה סיפור אגדות מקומי, מתוך אחת הסאגות האיסלנדיות. כאן, נספר לכם על אחד המקומות שממחישים זאת בצורה הטובה ביותר, עם מפלי Skogafoss, ומוזיאון Skogar הצמוד, אשר יביאו לכם את הטוב ביותר משני העולמות: תרבות מיוחדת לצד טבע במלוא עוצמתו.
מפל סקוגאפוס

מפל Skogafoss

מפל Skogafoss הוא מבין המפלים הגדולים והיפים ביותר באיסלנד כולה. הוא נופל מגובה של 60 מטר, ברוחב של כ-25 מטרים, כחלק מנהר Skógá העוצמתי, בו שוחים גם דגי סלמון רבים. ניתן לבקר במקום בכמה דרכים, כאשר הדרך הפופולרית ביותר הינה ללכת ממש עד לתחתית המפל. תוואי השטח שבו זורם הנהר לאחר המפל הינו שטוח במיוחד, מה שמאפשר להגיע ממש עד אל המפל. אמנם הליכה זו כרוכה בהירטבות רבה מרסס המפל, אך היא מהווה חוויה נפלאה, בפרט בימים שמשיים. בנוסף, ניתן לראות את המפל מלמעלה, כאשר עלייה על גרם מדרגות, שכולל כמה מאות מדרגות, יוביל אתכם לנקודת תצפית מרהיבה, בה יש גם ציפורים מקננות רבות. אם יש לכם זמן, מומלץ להשקיע ולראות את המפל משתי הנקודות, על מנת לקבל את החוויה השלמה של המקום.

בכל אופן, הביקור במפל, שנמצא ממש בסמוך לכביש מספר 1, הינו חוויה נפלאה ומומלצת ביותר. העוצמה האדירה של המפל המרשים, בנוסף לקשתות שנמצאות בסמוך אליו באופן קבוע, הופכים אותו לאחד היפים ביותר באיסלנד. לכן, מומלץ מאוד לעשות את העצירה הקטנה בדרך ולהגיע אל המקום הנפלא.

האגדה על האוצר שבמפל

לפי האגדה, וויקינג ענק בשם Þrasi Þórólfsson, החליט לקבור את כל אוצרות הזהב שלו במערה ממש מתחת למפלים. הוא עשה זאת ממש מעט לפני מותו, בשנת 900 לספירה. לאחר מכן, נעשו ניסיונות רבים להוציא את האוצר החבוי מהמערה. לפי הסיפור, במאה ה-17, אדם צעיר שחי באיזור הצליח לקשור חבל סביב הידית של תיבת האוצר, שהייתה בצורה דמוית טבעת. לאחר מכן, הוא משך את החבל על מנת להוציא את התיבה מהבור העמוק שבו היא הייתה, אך כשעשה זאת, הטבעת התנתקה מהתיבה. כך, האוצר אבד לתמיד, אך הוא נשאר עם הטבעת הייחודית. 

טבעת זו הוטבעה לאחר מכן בדלת כנסיית Skogar, עד שנהרסה ונבנתה מחדש. כיום, הטבעת מוצגת לראווה במוזיאון Skogar הסמוך.

מפל סקוגאפוס, Skogafoss

טרק Fimmvorduhals הסמוך

ממש בסמוך לשני האתרים, יוצא טרק ה-Fimmvorduhals, שנחשב לאחד מבין המסלולים היפים ביותר באיסלנד כולה. אורך המסלול הינו כ-25 ק”מ, עם הפרשי גובה של כאלף מטר בסך הכל. הוא מתחיל בתצפית על מפל Skogafoss, ומסתיים בעמק תורסמורק. לרוב, מטיילים מסיימים את המסלול ביום אחד, אך יש אפשרות גם לפצל אותו ל-2 ולישון בבקתה בדרך. שתי אפשרויות הלינה הן בבקתת Baldvinsskali או בבקתת Fimmvörðuháls. 

במהלך המסלול, תעברו בנופים מרהיבים ומגוונים, כולל 26 מפלים, הר געש אחד ושני קרחונים. המקטע הראשון שלו הולך לאורך נהר Skógá, ולאחר מכן עובר בין שני הקרחונים Mýrdalsjökull ו-Eyjafjallajökull. משם, תמשיכו דרך המכתשים שנוצרו בהתפרצות הר הגעש Eyjafjallajökull בשנת 2010. לאחר מכן, לפני הירידה אל עמק תורסמורק ולסיום המסלול, תוכלו לעלות אל הר Módi ולזכות בתצפית נפלאה על כל האיזור. משם, ירידה ארוכה יחסית תוביל אתכם עד לסוף המסלול. 

האתגר הלוגיסטי המרכזי בתכנון מסלול זה הינו מציאת דרך החזרה למכונית, משום שמדובר בטרק חד כיווני. כיום, אין אוטובוס ציבורי אשר יוצא מ-Thórsmörk ועוצר באיזור Skogar, ולכן עליכם לדאוג לתחבורה בעצמכם. אחת האפשרויות הטובות ביותר לכך היא לחנות באחת התחנות שבהן עוצרים האוטובוסים שיוצאים מ-Thórsmörk. אלה כוללות את Hvolsvöllur ו-Seljalandsfoss, שהן מבין האופציות הנוחות ביותר. ממקום החנייה, עליכם לקחת מונית אל תחילת המסלול. לבסוף, מסוף המסלול, תקחו את האוטובוס חזרה אל המכונית שלכם. לחלופין, ניתן גם לעשות את הדרך ההפוכה: לחנות ליד תחילת המסלול, ובדרך חזור לקחת את האוטובוס עד אל Seljalandsfoss, ומשם מונית שהוזמנה מראש, עד אל אל הרכב. חשוב מאוד להזמין מקום על האוטובוסים מראש, על מנת לוודא שתוכלו להגיע אל הרכב באותו היום. ניתן לעשות זאת באמצעות 3 החברות שמפעילות אוטובוסים באיזור זה: TREX, Thule ו-Sterna.

מוזיאון Skogar

המפל הסמוך לעתים נוטה להטיל צל על מוזיאון Skogar הנהדר, אך הוא בהחלט אתר נפלא לביקור בפני עצמו. למעשה, מדובר ב-3 מוזיאונים שונים, אשר לכל אחד מאפיינים ייחודיים משלו. כך, הביקור במקום הינו למעשה ביקור ב-3 מוזיאונים במחיר אחד, באותו המתחם. 

מוזיאון התרבות

מוזיאון זה, שנפתח בשנת 1949, כולל כמה חלקים מעניינים, אשר ילמדו אתכם רבות על התרבות האיסלנדית המקומית, ומתרכז בתרבות של איזור דרום איסלנד.

החלק הראשון עוסק בדיג, שהינו חלק כה מהותי בהיסטוריה של איסלנד. הוא מתייחס לאתגרי הדיג של תושבי דרום איסלנד, בה אין נמלים טבעיים והשיט הינו מאתגר במיוחד. החלק המרשים ביותר באיזור זה, הינו התצוגה של ספינת Pétursey, בה נעשה שימוש בין השנים 1855-1946. 

החלק השני של המוזיאון מוקדש לחקלאות של האיזור, וכולל תצוגות של כלים מסורתיים רבים, כמו ציוד לרכיבה על סוסים, ציוד להכנת מוצרי חלב, כלי עבודה להכנת צמר ועוד. כל החוות באיזור זה היו תלויות לחלוטין בציוד שהן ייצרו, כך שכל חווה החזיקה באוסף מרשים של כלים ייחודיים. לבסוף, תראו במוזיאון זה את החלק שמוקדש להיסטוריית הטבע של האיזור. זה כולל בעיקר תצוגות של בעלי חיים רבים: ביצים, שלדים ובובות ממולאות של חיות האיזור השונות. 

המוזיאון הטכני

מוזיאון זה, שנפתח בשנת 2002 באולם תצוגה חדש, מוקדש לשינויים בתחומי התחבורה, התקשורת והטכנולוגיות השונות באיסלנד, בין המאה ה-19 וה-20. הוא מציג זאת באמצעות תערוכות שונות של כלי תחבורה מסורתיים, כמו כרכרות, מכוניות ישנות ועוד. 

מוזיאון האדריכלות 

מוזיאון זה הינו בעל כמה מבנים שונים, אשר מציגים את השינויים באדריכלות ובצורת החיים האיסלנדית לאורך השנים בדרך נפלאה. זאת, החל מבתים מסורתיים, בהם חיו המתיישבים הראשונים באיסלנד, ועד לבתים מודרניים יותר. המבנים השונים כוללים, בין השאר, כנסייה, בית ספר, בית עץ וחנות מסורתית.

הביקור במקום מומלץ ביותר, כאשר ההליכה בין המבנים השונים מדמה נסיעה בזמן, בין תקופות שונות בהיסטוריה האנושית המרתקת של איסלנד.

מוזיאון Skogar: פרטים חשובים

מחיר

מבוגר – 2,000 קרונות. 

אזרח וותיק – 1,500 קרונות. 

ילדים (12-17) – 1,000 קרונות. 

ילדים מתחת לגיל 12 – חינם. 

שעות פתיחה

בין חודש יוני לאוגוסט: 9:00-18:00

בחודש ספטמבר: 10:00-17:00

איך מגיעים למפל Skogafoss ומוזיאון Skogar?

מפל Skogafoss ומוזיאון Skogar נמצאים בדרום איסלנד, ממש בסמוך לכביש מספר 1 המרכזי. כך, הגישה אליהם פשוטה ביותר, מה שמושך מטיילים רבים אל המקום, ובפרט אל המפלים. הם נמצאים בין הישובים Holt ו-Vik, במרחק של כ-2 ק”מ מצפון לכביש מספר 1. 

אולי יעניין אותך:

צפון איסלנד
נמרוד רון

העיירה Husavik – הוסאוויק

הוסאוויק היא עיר בת קצת יותר מאלפיים איש, בסמוך למפרץ Skjálfandi בצפון איסלנד. הוסאוויק נחשבת לאחד המקומות הטובים ביותר באירופה לצפייה בלווייתנים בקיץ.

קרא עוד »
עמק Vesturdalur
טרקים
נמרוד רון

עמק Vesturdalur

בצפון-מזרח איסלנד, נמצא לו איזור עם כמה תופעות טבע מרשימות במיוחד, שזכה לשם מעגל היהלומים. בין מפלים מרשימים וקניונים דרמטיים, תוכלו למצוא בו את עמק Vesturdalur, שידוע בתצורות סלע מיוחדות ומרשימות באופן יוצא דופן, שקיבלו את השם “סלעי ההד”. בכתבה זו, נספר לכם על הביקור באיזור, ועל שלל מסלולי ההליכה הנפלאים שתוכלו לעשות על מנת לחוות את המקום בצורה הטובה ביותר.

קרא עוד »
מפל Bruarfoss
דרום איסלנד
נמרוד רון

מפלי Bruarfoss

אוהבי מפלים לא יתקשו למצוא את מבוקשם באיסלנד, שמציעה מגוון רחב מאוד של מפלים, בגבהים ועוצמות שונות. במאמר זה, נספר לכם על מפלי Bruarfoss, שהם מבין המפלים הייחודיים ביותר במדינה, נחשבים למפלים ״הכחולים ביותר״ באיסלנד ומציעים למבקרים בהם מסלול הליכה נהדר וחוויה מוצלחת ביותר.

קרא עוד »

ברוך שובך!