מכתש Grábrók

ביקור בהר הגעש הקטן, שהוא אחד המכתשים הנגישים והנוחים ביותר לביקור באיסלנד, מכתש Grábrók, שהוא אמנם מכתש קטן יחסית, בהחלט מהווה נקודה נהדרת לביקור.
מכתש גראברוק

הביקור במכתש Grábrók

מכתש Grábrók, שהגישה אליו הינה פשוטה ביותר מכביש מספר 1, מציע למבקרים חוויה נפלאה. עם צורה דרמטית ומיוחדת מעל הסביבה, שדה לבה מרשים ונופים נפלאים מהפסגה שלו.

הדרך הטובה ביותר לחוות את המקום היא באמצעות מסלולי ההליכה הקצרים שבמקום. אלה כוללים הליכה נעימה בתוך שדה הלבה הקטן שנוצר על ידי המכתש, ששטחו עומד על כ-7 ק”מ רבוע. מעבר לכך, מומלץ ביותר לעשות את המסלול הקצר שמוביל אל פסגת המכתש, ואורכו כ-40 דקות. המסלול מתחיל מצפון למכתש, ויעניק לכם חוויה נהדרת ונופים משגעים אל כל האיזור. גובה המכתש הינו 170 מטרים, כך שהעלייה עליו אינה מאתגרת במיוחד, אך הגובה שלו ביחס לאיזור מייצר מראות נפלאים. מן הפסגה, תוכלו לראות את הר Baula, אגם Hreðavatn ושטחים רבים בכל האיזור המרשים של מערב איסלנד. 

כמו כן, ממש בסמוך למכתש Grábrók ישנם שני מכתשים קטנים יותר, בשם Grábrókarfell ו-Litla Grábrók. אלה נוצרו באותה ההתפרצות, והשילוב שלהם עם שדה הלבה יוצר מראות נפלאים, אשר שונים לחלוטין מכל הסביבה הקרובה. מסלולי ההליכה שבאיזור, שהינם מוסדרים ונוחים, עם שבילי עץ ומדרגות, מציעים גישה נוחה אל כל אחד משלושת המכתשים, ומאפשרים לטפס עליהם בצורה פשוטה.

הגיאולוגיה של Grábrók

מכתש Grábrók, כמו גם שני המכתשים הסמוכים אליו, נוצרו בהתפרצות גדולה שהתרחשה לפני כ-3,400 שנה, שיצרה בקע באורך 7 ק”מ ורוחב של 20 מטרים בלבד. התפרצות זו שינתה משמעותית את פני האיזור, כאשר היא גרמה לסכר טבעי על נהר Norðurá, מה שיצר את אגם Hreðavatn הסמוך.

אתרים נוספים בסביבת מכתש גראברוק

איזור זה של מערב איסלנד, שנמצא ממזרח לחצי האי סנייפלסנס, הינו מבין האיזורים המתויירים פחות במדינה. עם זאת, גם הוא בהחלט כולל כמה אתרים נהדרים לביקור, עבור מטיילים באיסלנד שמחפשים פנינות חבויות ומטוילות פחות. אלה כוללים, בין השאר, את מפל Glanni הסמוך, שהוא מפל נפלא עם סיפורי אגדות מרתקים ומראות מרשימים. המפל נמצא כ-3 ק”מ בלבד מהמכתש, בצד השני של כביש מספר 1. אתר מומלץ נוסף הינו אגם Hreðavatn, אשר נמצא סמוך למכתש ומציע נופים נהדרים, כאשר הוא שוכן לו בין גבעות ירוקות, ומהווה נקודה נפלאה לביקור. מעבר לכך, מכתש Grábrók נמצא לא רחוק מחצי האי סנייפלסנס, בו יש שורה ארוכה של אתרי טבע נפלאים.

איך מגיעים למכתש Grabrok?

מכתש Grábrók נמצא במערב איסלנד, כ-30 ק”מ מהעיירה Borgarnes ובמיקום נוח במיוחד, ממש צמוד לכביש מספר 1 המרכזי. הוא נמצא כמה מאות מטרים מצפון לכביש 1, כ-1 ק”מ לאחר אוניברסיטת Bifröst. כך, הוא מהווה אחד המכתשים עם הגישה הכי פשוטה ונוחה בכל איסלנד.  אולי יעניין אותך:

אגם מכתש Blahylur
המרכז ההררי
נמרוד רון

אגם Bláhylur 

ללא ספק, טיול באיסלנד מפגיש אותנו עם נופים ותופעות טבע מדהימות שלא נמצאות כמעט בשום מקום אחר בעולם. אלה בעיקר נובעות מהשילוב המיוחד של אי געשי במיקום כה צפוני, מה שיוצר את הקומבינציה של “קרח ואש”, שכל כך מייחדת את המדינה. כך, במקומות רבים במדינה, תוכלו לראות תופעות ייחודיות של שילוב בין תופעות גיאוטרמיות למים, קרח ושלג. במאמר זה, נספר לכם על מקום מרהיב נוסף שמייצג את השילוב המופלא הזה: אגם המכתש Bláhylur.

קרא עוד »
מרחצאות Krauma
חצי האי סנייפלסנס
נמרוד רון

מרחצאות Krauma

בדרך לחצי האי סנייפלסנס, קרוב לעיירות Husafell ו-Reykholt. חובה לקפוץ למרחצאות הגיאותרמיים מתבססים במקורותיהם על המעיין החם עם הנביעה החזקה ביותר בכל אירופה.

קרא עוד »
מוזיאון בתי הדשא Arbaer ברייקיאוויק
מוזיאון
נמרוד רון

מויזאון בתי הדשא Árbær

מעבר לטבע המרהיב שניתן למצוא במקומות רבים באיסלנד, אחד ממוקדי המשיכה המוערכים פחות במדינה, הוא ההיסטוריה המרתקת שלה. בתור אי ייחודי שיושב והתפתח בצורה יוצאת דופן בעולם, עם כל כך הרבה סיפורים ותרבות, אין ספק כי כל חובב היסטוריה יימצא את מבוקשו באיסלנד. יש דרכים רבות לחוות את ההיסטוריה של איסלנד, כאשר אחת מבין הטובות ביותר היא לבקר במוזיאונים הרבים שפזורים ברחבי המדינה, ובפרט סביב רייקאוויק. כאן, נספר לכם על אחד המוזיאונים המומלצים ביותר באיסלנד: מוזיאון בתי הדשא Árbær.

קרא עוד »

ברוך שובך!