הר הגעש Eldfell

ב-23 בינואר 1973, התפרצות געשית מפתיעה במיוחד בדרום איסלנד הרעישה והדהימה את העולם כולו. הר הגעש Eldfell, שנמצא על האי Heimaey שברצועת איי ווסטמן, נוצר לפתע בשל התפרצות געשית יוצאת דופן, לאחר 5,000 שנה ללא כל פעילות געשית באיזור איים אלה של איסלנד. בכתבה זו, נספר לכם את סיפור ההתפרצות הדרמטית, ואת כל הדרכים לבקר במקום ולחוות אותו כיום.
התפרצות הר הגעש Eldfell

סיפור התפרצות הר הגעש Eldfell

הר הגעש Eldfell נוצר בינואר 1973, בהתפרצות געשית אדירה ומפתיעה במיוחד. אמנם איסלנד ידועה כמובן בפעילות הגעשית הענפה שלה באיזורים שונים במדינה, אך איי ווסטמן הינם מבין האיזורים הפעילים פחות. לכן, האי Heimaey, שהינו האי המיושב היחיד בארכיפלג, הוכה בתדהמה מוחלטת, כאשר לפתע במהלך הלילה נוצר בפאתי העיירה בקע אדיר באורך שני ק”מ, שהחל לפלוט לבה לגובה של 150 מטרים. 

למרבה המזל, למרות שההתפרצות הגיעה ממש משום מקום, רשויות איסלנד היו מוכנות עם תכנית פינוי מסודרת, אשר הצילה חיי אדם רבים ללא ספק. פחות מ-6 שעות מתחילת ההתפרצות, כמעט כל 5,300 תושבי האי כבר פונו ממנו בהצלחה אל האי הראשי של המדינה. פינוי זה היה מוצלח ומרשים במיוחד, והינו הסיבה המרכזית לכך שאירוע מפתיע זה הסתיים עם הרוג אחד בלבד. 

עם זאת, ההתפרצות עדיין גרמה לנזק אדיר, כאשר היא הרסה לחלוטין 400 בתים בעיירה, והרעילה את כל חיות המשק של האי. מעבר לכך, גם הנמל של Heimaey, שהיה מקור ההכנסה העיקרי של תושבי העיירה, עמד בפני סכנת הריסה ממשית, כאשר הלבה החלה להתקדם לעברו. עם זאת, הלבה נתקלה בתגובה מהירה ומוצלחת, כאשר צוותי החילוץ האיסלנדיים, בשיתוף הצבא האמריקאי שהגיע לסייע, קיררו את הלבה באמצעות שפיכת כמויות גדולות של מי ים עליה, מה שהתגלה כמהלך מוצלח ביותר, שהציל את הנמל באופן מלא.

בסופו של דבר, ההתפרצות נמשכה כ-6 חודשים, במהלכם המשיכו להיאבק הרשויות על שלמותו של הנמל באופן יומי. בתום ההתפרצות, בחודש יולי 1973, החלו המאמצים לבנות וליישב מחדש את האי, שהיה מכוסה כולו באפר. בפועל, רבים מתושבי האי החליטו שלא לשוב אליו, כאשר בשנה הראשונה רק כמחצית מתושביו חזרו. גם היום, האוכלוסייה של Heimaey עומדת על כ-4,500 תושבים, מה שמהווה מספר נמוך יותר מכמות התושבים לפני ההתפרצות. 

מאז ההתפרצות, המקום הפך למקור אנרגיית חום משמעותי, בו משתמשים עבור חימום מים ושימושים נוספים. כמו כן, המכתש הגעשי Eldfell, שנוצר בעת ההתפרצות, הפך לאתר תיירותי משמעותי, אשר מעניק לתושבי האי מקורות פרנסה נוספים. באופן מעניין למדי, ההתפרצות הגדילה את שטח האי בכ-2 ק”מ רבוע.

התפרצות הר הגעש Eldfell

הביקור בהר הגעש Eldfell

ניתן לחוות את הר הגעש Eldfell ב-2 דרכים עיקריות. ראשית, מומלץ בהחלט לעשות את מסלול ההליכה שמקיף את ההר ועולה לפסגה שלו. משך המסלול שמקיף אותו הינו בין שעה לשעתיים, תלוי בקצב שלכם, והעלייה לפסגה הינה עלייה תלולה יחסית שתיקח כרבע שעה לכיוון. מסלול זה הינו מרשים ביותר, כאשר הלבה שנוצרה בהתפרצות הינה מרהיבה ביופיה, והנוף הנפלא שנשקף אל עבר כל האיזור הינו מתגמל במיוחד. מעבר לכך, תוכלו לחוות את המקום באמצעות ביקור במוזיאון Eldheimar, שנמצא גם הוא על האי. הביקור במוזיאון יעניק לכם מידע רב על ההתפרצות, ויוסיף רבות לחוויה שלכם מהמקום. מפה של הר הגעש Eldfell באיי ווסטמן

אתרים נוספים בסביבה

אם עשיתם את הדרך אל איי ווסטמן, מומלץ בהחלט להשקיע בהם זמן גם מעבר לביקור בהר הגעש, כאשר אי Heimaey הינו אחד המקומות הטובים ביותר באיסלנד לצפייה בפאפינים. כמו כן, במהלך הביקור באי מומלץ מאוד לבקר במרכז Sea life trust, שהינו מרכז נפלא להצלת ושימור לוויתני בלוגה ופאפינים.  

בנוסך תוכלו לעשות שייט בסירת RIB מהירה מסביב לשאר האיים של הארכיפלג, לראות את תצורות הסלע השונות והמיוחדות שנוצרו בהתפרצויות הגעשיות לאורך השנים ולהכנס עם הסירה למערות הלבה המהפנטות.

איך מגיעים להר הגעש Eldfell?

הר הגעש Eldfell נמצא על האי Heimaey שבדרום איסלנד. הדרך הטובה ביותר להגיע אליו היא באמצעות מעבורת מנמל Landeyjahöfn. משך המעבורת הינו כ-40 דקות לכיוון, והיא יוצאת 7 פעמים בכל יום. היא עולה כ-2,000 קרונות איסלנדיות לאדם לכיוון. 

אולי יעניין אותך:

מפל Fossfjörður בפיורדים המערביים של איסלנד
הפיורדים המערביים
נמרוד רון

Fossfjörður

איזור הפיורדים המערביים הוא מבין האיזורים הפראיים ביותר והמתויירים פחות בקרב מטיילים באיסלנד. לכן, בתור איזור עם שטחים עצומים ונופים מרהיבים, לא קשה למצוא בו פנינות טבע מיוחדות, עם כמות מטיילים אפסית. כאן, נספר לכם על אחת הדוגמאות הטובות ביותר לכך: פיורד Fossfjörður, אחד הפיורדים הקטנים והמרשימים של האיזור.

קרא עוד »
אגם מכתש Blahylur
המרכז ההררי
נמרוד רון

אגם Bláhylur 

ללא ספק, טיול באיסלנד מפגיש אותנו עם נופים ותופעות טבע מדהימות שלא נמצאות כמעט בשום מקום אחר בעולם. אלה בעיקר נובעות מהשילוב המיוחד של אי געשי במיקום כה צפוני, מה שיוצר את הקומבינציה של “קרח ואש”, שכל כך מייחדת את המדינה. כך, במקומות רבים במדינה, תוכלו לראות תופעות ייחודיות של שילוב בין תופעות גיאוטרמיות למים, קרח ושלג. במאמר זה, נספר לכם על מקום מרהיב נוסף שמייצג את השילוב המופלא הזה: אגם המכתש Bláhylur.

קרא עוד »
העמק המעשן
דרום איסלנד
נמרוד רון

Reykjadalur – העמק המעשן

״העמק המעשן״ בתרגום מאיסלנדית, הוא נהר חם שזורם לו בהרים ליד העיירה Hveragerdi, האזור פעיל מאוד גיאותרמית, ולאורך כל ימות השנה אפשר לרחוץ במים החמים.

קרא עוד »

ברוך שובך!