הר הגעש קטלה – Katla

בדרום איסלנד, מעט מצפון לעיירה Vik, נמצא הר הגעש הפעיל קטלה, שהוא אחד מהרי הגעש המסוכנים ביותר באיסלנד, עם היסטוריה ארוכה של התפרצויות עוצמתיות, אך גם אחד מבין האתרים המסקרנים והמיוחדים ביותר עבור מטיילים באיסלנד. כאן, ניתן לכם את כל המידע הרלבנטי על הביקור בהר הגעש.
הר הגעש קטלה, קרחון מירדאלסיוקול

הסיפור של הר הגעש קטלה

הר הגעש קטלה, שמתנשא לגובה של 1,512 מטרים, עם מכתש ברוחב של כ-10 ק”מ ומערכת וולקנית שמתפרשת על שטח של 595 קמ”ר, נחשב להר הגעש הפעיל ביותר באיסלנד, ולאחד מאתרי הטבע הידועים והחשובים ביותר במדינה. הוא התפרץ מעל ל-20 פעמים בין השנים 930 ל-1918, אז התרחשה התפרצותו המשמעותית האחרונה. כמו כן, בין שנים אלה, הוא התפרץ בטווחים של בין 20-104 שנה, כך שלפי כל ההערכות, ההתפרצות הבאה שלו צפויה להתרחש בשנים הקרובות.

לאורך השנים, ההתפרצויות של קטלה גרמו להרס אדיר, ולשינויים גדולים באיזור דרום איסלנד. בשל העובדה שהוא מכוסה בשכבת קרח אדירת מימדים, שבמקומות מסוימים מגיעה עד לעובי של 700 מטרים, ההתפרצויות הקטנות שלו אינן מורגשות כלל. עם זאת, גם התפרצויות בינוניות שהתרחשו בעבר, הובילו להצפות ענק, שהרסו כפרים שלמים. למעשה, הן הסיבה העיקרית לכמות היישובים והתושבים הקטנה באיזור זה של דרום איסלנד. אחת הדוגמאות הבולטות לכך היא ההתפרצות של 1918, אשר גרמה להצפות גדולות במיוחד. כמו כן, הלבה שזרמה במהלך ההתפרצות הייתה כה רבה, עד שהיא האריכה את קו החוף של דרום איסלנד בכ-5 ק”מ נוספים לאחר שהתקשתה. 

בשל העוצמה וההשפעה האדירות של קטלה, הוא קיבל תפקיד משמעותי בתרבות האיסלנדית, כאשר נשים רבות נקראות על שמו, שהפך לאחד השמות הפופולריים באיסלנד. כמו כן, הוא הנושא של סדרת הטלוויזיה האיסלנדית “קטלה”, שזכתה לפופולריות בנטפליקס ועוסקת בחייהם של תושבי Vik כשנה לאחר התפרצות בדיונית של הר הגעש. 

מאז 1999, אז הוא הראה סימנים ראשונים של פעילות לאחר שנים רבות, גיאולוגים רבים שומרים עליו מקרוב, וחוששים כי התפרצות גדולה עלולה להתרחש בזמן הקרוב. כמו כן, התפרצויות של הרי געש סמוכים אליו, כמו Eyjafjallajökull ב-2010, העלו את החשש אף יותר, אך בינתיים הוא עדיין שומר על שקט. 

הביקור בהר הגעש Katla

בשל ריבוי הקרחונים מסביב לקטלה, הגישה אליו הינה קשה יחסית, והיא אינה אפשרית עבור מטיילים באופן עצמאי. עם זאת, יש מספר מגוון של דרכים נהדרות לחוות את הר הגעש לעומק. מי שמעוניינים בכך, יוכלו לעשות סיור במסוק מעל ההר, כמו גם סיורי ג’יפים מיוחדים, אשר נוסעים בכבישים האתגריים שסביב ההר. בנוסף, אחד הסיורים המיוחדים ביותר על ההר, הינו סיור אופנועי שלג על קרחון Mýrdalsjökull, שמכסה את הר הגעש. 

מעבר לכך, דרך נהדרת נוספת לחוות את הר הגעש הינה באמצעות סיור במערות הקרח שלו. קטלה נחשב לאחד היעדים הטובים ביותר עבור סיור במערות קרח, אשר אפשרי לאורך תקופת זמן ארוכה יותר בהשוואה להרי געש אחרים במדינה. ניתן לעשות סיור מסוג זה עם מדריך מקצועי, אשר יאסוף אתכם מנקודה מוגדרת באיזור, וייקח אתכם בג’יפ מיוחד אל לב ההר. שם, בעזרת ציוד מיוחד, תוכלו לסייר ממש בתוך מערות הקרח המרהיבות של הר הגעש, אשר משתנות מדי יום בשל הפעילות הוולקנית. סיור זה הינו חוויה יוצאת דופן עם נופים ומראות מדהימים, ומסוג החוויות הנדירות שבאמת לא קיימות בשום מקום אחר מחוץ לארץ האש והקרח. 

אתרים נוספים בסביבה

כ20 דקות נסיעה מערבה נמצא מפל Skogafoss, שהוא אחד המפלים המרשימים והאהובים ביותר באיסלנד, שלפי האגדה, נקבר בו אוצר עתיק למשך מאות שנים. 

כמו כן, מעט ממערב להר הגעש, נמצאת שמורת תורסמורק, “עמק האלים”, שנחשבת לאחד מהאיזורים המומלצים ביותר באיסלנד עבור חובבי מסלולי הליכה, עם שלל טרקים ומסלולי יום מרהיבים. 

אולי יעניין אותך:

מטייל באיסלנד
נמרוד רון

איסלנד למטייל

איסלנד למטייל: טיפים שכדאי לאמץ לטיול באיסלנד קבוצת הפייסבוק ושיתוף מידע קהילתי זוהר צפוני באיסלנד מפת איסלנד חסכו כסף בתכנון טיול לאיסלנד שיתוף וקבלת מידע

קרא עוד »
מפל הכבשה - Selvallafoss
חצי האי סנייפלסנס
נמרוד רון

מפל Selvallafoss

מפל Selvallafoss, שידוע בשם “מפל הכבשה”, הינו אחד מאוצרות הטבע החבויים בחצי האי סנייפלסנס, שנמצא במערב איסלנד. אמנם הוא לא יככב ברשימות של “יעדים שאסור

קרא עוד »

ברוך שובך!