איסלנד בקיץ

הקיץ האיסלנדי הוא זמן מדהים לטיול באי, במהלך העונה המרהיבה הזו, יש כמעט 24 שעות של אור יום, הימים ארוכים ומזג האוויר מתון יחסית. הקיץ הוא הזמן הטוב ביותר לגלות את פלאי הטבע המדהימים של המדינה אך צריך להתכונן אליו מספיק זמן מראש, בשל הביקוש הגבוה של התקופה הזו.
איסלנד בקיץ

טיול לאיסלנד בקיץ

בקיץ, איסלנד הופכת לארץ של הרפתקאות, השמש בקושי צוללת מתחת לאופק, ומספקת כמעט 24 שעות של אור יום. תופעה זו יוצרת אווירה סוריאליסטית וקסומה, המאפשרת למטיילים לחקור את הנופים הדרמטיים של המדינה, העמקים השופעים ומפלי המים המלכותיים בכל שעה. האקלים הממוזג, עם טמפרטורות ממוצעות בשעות היום נעות סביב 10-15 מעלות צלזיוס מזמין את המבקרים לצאת להרפתקאות כמו טיולים רגליים, רכיבה על סוסים, והירגעות בבריכות גיאותרמיות, והכל על רקע נופים עוצרי נשימה.

מהו מזג האוויר באיסלנד בקיץ?

הקיץ האיסלנדי הוא תופעה ייחודית, באיסלנד יש תופעה מדהימה המכונה “שמש חצות”. בקיץ (יוני-אוגוסט) השמש בקושי צוללת מתחת לאופק, וכתוצאה מכך יש כמעט 24 שעות של אור יום, כך שזה הזמן המושלם לטיול! הימים הארוכים ומזג האוויר המתון יחסית, מאפשר לצאת ולהתעמק בנופים המגוונים ועוצרי הנשימה של איסלנד. מהקרחונים הדרמטיים של הפארק הלאומי Vatnajökull ועד לפיורדים השלווים של המזרח, הקיץ הוא הזמן הטוב ביותר לגלות את פלאי הטבע של המדינה. בעונה הזו של השנה אפשר לצפות ל-8-18 מעלות, בדרך כלל בצפון ובמזרח האי הטמפורות חמות יותר בתקופה הזו, ובריקיאוויק, הפיורדים המערביים ובדרום האי אפשר לצפות לטמפרטורות קצת יותר נמוכות. גם בקיץ, יתכן מאד ויהיו לכם ימים גשומים או רוחות, אבל הסיכוי לסופות או לשלג הוא קטן למדי. 

טמפרטורות, משקעים ושעות אור בקיץ

חודשטמפרטורה ממוצעת (°C) כמות משקעים ממוצעת (מ״מ)ממוצע שעות אור
יוני12°C 14 מ״מ21 שעות בקירוב
יולי13°C 15 מ״מ20 שעות בקירוב
אוגוסט13°C 17 מ״מ19 שעות בקירוב

מהם היתרונות והחסרונות של טיול באיסלנד בקיץ?

מזג האוויר הנוח הוא היתרון הגדול ביותר של התקופה. הודות למזג האוויר הנעים ולכך שמרבית השלגים מפשירים עד אמצע יוני, כל המסלולים נגישים לטיול וכל הפעילויות והפארקים הלאומיים פתוחים. אז מעבר לכך – למה אפשר לצפות מהקיץ באיסלנד?

היתרונות של נסיעה לאיסלנד במהלך הקיץ:

אור יום אינסופי: היתרון הבולט ביותר בנסיעה לאיסלנד בקיץ הוא חווית “שמש חצות”. עם אור היום שנמשך כמעט 24 שעות, ומאפשר טיולים יומים ארוכיים. 

שימוש בקרוואנים: בקיץ אפשר לטייל באיסלנד בקרוואן, מה שאיננו אפשרי בחורף בגלל הרוחות העזות. 

נופים ירוקים: האזור הכפרי של איסלנד הופך לארץ פלאות תוססת, שופעת וצבעונית במהלך הקיץ. כרי דשא ועמקים מלאים בפרחי בר וכרי דשא מוריקים שמופיעים על הלבה הקרושה.

שפע חיות בר: הקיץ הוא זמן מצוין לצפייה בציפורים ולצפייה בחיות בר. פאפינים וציפורים נודדות אחרות חוזרות לצוקי איסלנד, ומספקות הזדמנויות מצוינות לחובבי ציפורים.

הקפת כל האי: בקיץ, כיוון שבדרך כלל אין סופות, הדרכים לא נחסמות ואפשר להקיף בבטחה ובנוחות את כל האי. 

החסרונות של נסיעה לאיסלנד במהלך הקיץ:

עומס תיירים וזמינות מוגבלת: עונת הקיץ היא שיא התיירות באיסלנד, מה שאומר יותר תיירים ומחירים גבוהים יותר עבור מקומות לינה ופעילויות. הזמינות של בתי המלון, השכרות הרכב והזמנת הפעילויות עבור הקיץ, מתחילה להיות מוגבלת כבר החל מנובמבר-דצמבר. 

מזג אוויר בלתי צפוי: למרות שהעלויות בקיץ גבוהות יותר, עדיין לא ניתן להבטיח מזג אוויר נוח וטוב. מזג האוויר עדיין יכול להיות די בלתי צפוי, עם גשם ושינויים פתאומיים בתנאים. היו מוכנים לדפוסי מזג אוויר משתנים.

אין מקום לספונטניות: בשל הביקוש הרב, תצטרכו להזמין מקומות לינה וסיורים זמן רב מראש כדי להבטיח את האפשרויות הרצויות לכם, מה שיכול להגביל את הגמישות במסלול הטיול שלכם.

ברחשים: יחד עם בוא הקיץ של איסלנד, מגיעים גם הברחשים לכל האזורים בהם יש מקווי מים כמו למשל באגם מיוואטן. כדאי להצטייד בכילות מתאימות. 

לסיכום, נסיעה לאיסלנד בקיץ מציעה את היתרון של אור יום אינסופי, מזג אוויר נעים ונופים מרהיבים, אבל זה מגיע עם החסרונות של עומס גדול יותר, מחירים גבוהים יותר והזדמנויות מוגבלות לפעילויות מסוימות כמו צפייה באורות הצפון. הבחירה שלכם תלויה בהעדפות ובעדיפויות שלכם לטיול. 

שחפית הקוטב. צילום: רם עוז

איפה כדאי לטייל באיסלנד בקיץ?

בעוד שיש אזורים שאפשר לטייל בהם לאורך כל השנה, כמו למשל מעגל הזהב ורייקיאוויק וסביבתה. יש יעדים שמתאימים לטיול בעיקר בתקופת הקיץ. אחד היעדים הללו הוא איי ווסטמן. האיים הללו נחשבים לאחד האזורים הקסומים והמיוחדים באיסלנד, במהלך השנה מדובר באזור עם הכי הרבה רוחות באיסלנד, אך לקראת הקיץ מזג האוויר הופך נוח והאיים מתמלאים בפאפינים שמגיעים לקנן בקיץ. 
 
אזור נוסף שמתאים לטיול בקיץ הוא המרכז ההררי. הרמה האיסלנדית, מהווה את אחד האזורים הייחודיים במדינה. עם שדות לבה נרחבים, מדבריות געשית ורכסי הרים נישאים, המרכז ההררי הוא חוויה סוריאליסטית למטיילים הרפתקנים. זה מקום שבו כוחות האש והקרח השאירו את חותמם, עם מעיינות חמים וקרחונים לצדם. אחד המאפיינים המפורסמים ביותר של הרמה האיסלנדית הוא נוכחותם של כבישי F, שהם מסלולים מחוספסים ולא סלולים שחוצים את האזור הנידח הזה. כבישים אלו נגישים במהלך חודשי הקיץ כאשר השלג והקרח נסוגו, מה שמאפשר  לגשת ללב הרמות ההרריות. האזור זרוע פלאים גיאולוגיים, לרבות לנדמנלאוגר, ארץ פלאות גיאותרמית, והרי ריוליט הצבעוניים. הרמות ההרריות מציעות הזדמנות ייחודית למטיילים, מטיילים וחובבי טבע לטבול בפינה פראית ובתולית באמת של איסלנד, שבה היופי הקשוח של הארץ הוא עדות להיסטוריה הגיאולוגית המדהימה של כדור הארץ.
 

אזור נוסף שמתאים לטיול במיוחד בקיץ הוא הפיורדים המערביים השוכנים בפינה הצפון-מערבית של איסלנד, הפיורדים המערביים הם אזור מבודד של יופי טבעי ושלווה, שבו פיורדים עמוקים חותכים את הארץ, ויוצרים שטיח מרהיב של צוקים, הרים ועמקים ירוקים. הפיורדים המערביים נותרו פנינה נסתרת, הרחק ממסלולי התיירות המוכרים. הבידוד של אזור זה שימר את המסורות התרבותיות הייחודיות שלו, ומספק הצצה לאורח החיים האותנטי באיסלנד הכפרית.

המבקרים ב-Westfjords יכולים לצפות למגוון רחב של הרפתקאות , מטיולי הליכה לאורך השבילים הבתוליים ולעיתים ללא מטיילים ועד לצפייה בציפורים בצוקים המלאים בציפורים המקננות בקיץ. הזדמנויות הצפרות באזור זה הן ללא תחרות, מה שהופך אותו לגן עדן לצפרות וחובבי טבע. חקר כפרי הדייגים המקסימים והמעיינות החמים החבויים בפיורדים מוסיף לקסם האזור, ומספק חוויה איסלנדית שלווה ואותנטית. הפיורדים המערביים הם באמת יעד לאלו המחפשים הרפתקה מחוץ לשבילים והזדמנות להתחבר לטבע בצורתו הטהורה ביותר.

מכתש ויטי בקיץ. צילום: רם עוז

האם אפשר לראות אורות צפון באיסלנד בקיץ?

הזוהר הצפוני, או Aurora Borealis, בדרך כלל אינם נראים באיסלנד במהלך חודשי הקיץ בגלל שעות האור הרבות. תופעת שמש חצות, שבה אור היום כמעט ואינו מסתיים במהלך הקיץ האיסלנדי, הופכת את זה כמעט בלתי אפשרי לראות את הזוהר הצפוני מכיוון שהשמים נשארים בהירים מדי לאורך כל הלילה.

אם לראות את הזוהר הצפוני הוא הסיבה לביקורכם באיסלנד, מומלץ לבקר באיסלנד במהלך חודשי החורף כאשר הלילות ארוכים וחשוכים הרבה יותר, מה שמספק תנאים אידיאליים להתבוננות בתצוגת האור הטבעי הזה. בדרך כלל, עונת הזוהר הצפוני באיסלנד נמשכת מתחילת ספטמבר עד תחילת אפריל, כאשר שיא הראות מתרחש במהלך חודשי החורף, דצמבר וינואר, כאשר יש חשיכה כמעט לאורך כל שעות היום.

אילו פעילויות אפשר לעשות בטיול לאיסלנד בקיץ?

הקיץ הוא הזמן לעשות את כל הפעילויות שלאיסלנד יש להציע. אם אתם חובבי בעלי חיים וצפרות, תוכלו לפגוש את הפאפינים, תוכי הים הארקטי שנראה קצת כמו פינגווין קטן ומעופף ונחשב לאחד הציפורים המיוחדות באי, מלבד הפאפין מגיעות ציפורים נודדות אחרות שחוזרות לקנן בצוקים המתנשאים לאורך קו החוף (למשל בחוף השחור ובחופים של הפיורדים המערביים ובאיי ווסטמן). בנוסף, תוכלו לרכוב על סוסים, לשוט לתצפיות מרהיבות על לוויתנים, וכמובן לפגוש את הכבשים האיסלנדיות ואת איילי הצפון, שנמצאים בעיקר במזרח האי. אם יש לכם מזל, תוכלו גם לפגוש את השועל הארקטי, שנמצא בדרך כלל בפיורדים המערביים. אזור זה הוא מאד סוער לטיול במהלך החורף, והוא גם מבודד מאד ולכן מומלץ להגיע אליו רק בחודשי הקיץ. 

בקיץ, כל מסלולי ההליכה, שחלקם היו סגורים במהלך השנה נפתחים, וגם כבישי ה-F באי המובילים לרמה ההררית נפתחים ובכך מאפשרים לחקור את אחד האזורים הייחודים והבתוליים באי. בקיץ אפשר לעשות פעילויות כמו רכיבה על סוסים, הליכות קרחונים, מערות קרח, קייאקים, אומגה מעל הנופים של איסלנד, באגי בגייזיר ועוד ועוד. 

מהו הציוד הנדרש לטיול לאיסלנד בקיץ?

מזג האוויר המשתנה ללא הרף ותנאים מאתגרים בשטח מחייבים, גם בקיץ, להיות מוכנים היטב עם הציוד המתאים.

ביגוד: מזג האוויר של איסלנד ידוע כבלתי צפוי, אז שכבות זו השיטה המנצחת: מבחוץ פנימה: מעיל עמיד למים ורוח הוא חובה. רצוי מחומר נושם.

שכבות מבודדות: שכבות בסיס תרמיות, סוודרים חמים ומעילי צמר בכדי להתחמם. מעיל פוך מבודד או סינתטי מומלץ בימים קרים יותר. 

מכנסיים עמידים למים: מכנסיים עמידים למים ורוח הם חיוניים, במיוחד אם אתם מתכננים לטייל או לבלות ליד מפלים.

כיסוי ראש חם וכפפות: כפפות חמות ואטומות למים וכובע. כדאי גם לארוז כפפות דקות למקרה שתרצו גמישות גדולה יותר בידיים. 

נעלי הליכה: נעלי הליכה יציבות, עמידות למים ומבודדות עם אחיזה טובה הן חיוניות לשטחים הקשים של איסלנד.

תיק גב: תיק גב טוב הוא חיוני לנשיאת הציוד, החטיפים והמים. רצוי עם כיסוי עמיד למים או גשם.

אוכל ושתייה: חטיפים עתירי אנרגיה כמו אגוזים, חטיפי אנרגיה ופירות יבשים הם אידיאליים לתדלוק במהלך פעילויות בחוץ, וכמובן בקבוק מים הוא חובה.

ציוד קמפינג (במידה ואתם מתכננים ללון בחוץ):

אוהל: אוהל יציב המיועד לרוחות חזקות ולתנאי מזג אוויר קשים הוא חיוני.

שק שינה: השקיעו בשק שינה באיכות טובה לטמפרטורות קרות.

כלי בישול: סט קומפקטי של כלי בישול להכנת ארוחות חמות.

מתאם אוניברסלי: איסלנד משתמשת בתקעים בסגנון אירופאי, אז הביאו מתאם במידת הצורך.

תוספות חיצוניות:

משקפי שמש: להגנה על העיניים מאור השמש הבהיר המשתקף מקרחונים ושלג.

משקפת: אם אתם בעניין של צפרות או צפייה בלווייתנים, משקפת טובה היא תוספת נהדרת.

מוטות טיולים: אלו יכולים לספק יציבות בשטח לא אחיד ולעזור לחסוך באנרגיה בטיולים ארוכים.

בגד ים ומגבת: המעיינות החמים והבריכות הגיאותרמיות של איסלנד הם ביקור חובה, אז ארזו את בגד הים ומגבת המתייבשת במהירות.

תוכלו להיעזר בהמלצות שלנו על ציוד טיולים לאיסלנד

לסיכום, יופיה המדהים והנופים הפראיים של איסלנד הופכים אותה ליעד חלומי למטיילים. עם זאת, מזג האוויר הקשה והבלתי צפוי מחייב אריזה והכנה קפדנית. עם הציוד המתאים, תוכלו לחקור את פלאי איסלנד בבטחה, ולהפיק את המרב מההרפתקה שלכם באי.

פסטיבלים ואירועים

איסלנד היא ארץ של אור יום אינסופי ואירועי תרבות ומסורת במהלך חודשי הקיץ. מעיר הבירה רייקיאוויק ועד לכפרים נידחים ברחבי המדינה, הקיץ באיסלנד הוא עונה של חגיגות, מוזיקה, תרבות וחיק הטבע. הנה מדריך לכמה מהאירועים והפסטיבלים המרגשים ביותר שתוכלו לחוות באיסלנד במהלך העונה התוססת הזו.

פסטיבל רייקיאוויק לאמנויות (יוני): פסטיבל האמנויות של רייקיאוויק הוא מופע ראווה של אמנים מקומיים ובינלאומיים כאחד. האירוע כולל מגוון רחב של מופעים, תערוכות וחוויות תרבותיות, החל ממיצבי אמנות עכשווית ועד למוזיקה ותיאטרון.

Secret Solstice (יוני): המכונה “פסטיבל המוזיקה של שמש חצות”, Secret Solstice הוא חגיגה ייחודית של מוזיקה וטבע. הוא מתקיים ברייקיאוויק, ומציע שורה מגוונת של אמנים בינלאומיים ואיסלנדים, על רקע אור היום הבלתי נגמר. זו חוויה מוזיקלית בלתי נשכחת באמת.

יום העצמאות (17 ביוני): יום העצמאות של איסלנד נחגג בהתלהבות ברחבי המדינה. רייקיאוויק מארחת מצעד מפואר,  עם מסיבות רחוב, קונצרטים וזיקוקים. זהו יום שבו האיסלנדים מביעים את הגאווה הלאומית שלהם ומשתפים את המבקרים בתרבותם.

פסטיבל הוויקינגים (יוני): מתקיים בהפנארפיורדור, פסטיבל זה מחייה את המורשת הוויקינגית של איסלנד. המבקרים יכולים ליהנות משחזורים של ויקינגים, תערוכות היסטוריות והדגמות של מלאכת יד עתיקה. זהו מסע מרתק אל ההיסטוריה העשירה של איסלנד.

Eistnaflug (יולי): לחובבי מוזיקה אלטרנטיבית, Eistnaflug בנסקופסטדור הוא אירוע חובה. פסטיבל המוזיקה המחתרתי הזה כולל שילוב אקלקטי של להקות רוק ומטאל ויש לו מוניטין של האווירה האנרגטית והנלהבת שלו.

יום הדגים הגדול (אוגוסט): חגיגת תעשיית הדיג של איסלנד, יום הדגים הגדול הוא תענוג קולינרי בדלוויק. המבקרים יכולים לטעום מגוון מנות פירות ים וליהנות ממוזיקה ומחגיגות מקומיות. זו דרך נפלאה להתענג על הטעמים של איסלנד.

פסטיבל איי ווסטמן (אוגוסט): איי ווסטמן מתעוררים לחיים במהלך האירוע השנתי הזה. המבקרים יכולים ליהנות ממוזיקה חיה ומהמראה המרהיב של זיקוקים המאירים את הנופים הוולקניים של האיים.

Reykjavik Pride (אוגוסט): חגיגה של זכויות קהילת הלהט״ב היא אירוע תוסס של מצעד צבעוני, קונצרטים ומסיבות.

פסטיבל הקיץ של אקוריירי (אוגוסט): אקוריירי, “בירת הצפון”, מארחת פסטיבל קיץ מלא במופעי מוזיקה, אמנות ותרבות. זה אירוע ידידותי למשפחות עם משהו לכולם.

פסטיבל הרינג (אוגוסט): Siglufjordur, פעם בירת ההרינג של העולם, חוגגת את המורשת הימית שלה עם פסטיבל הרינג. המבקרים יכולים לחקור את ההיסטוריה של דיג הרינג וליהנות ממנות הרינג טעימות.

באיסלנד, הקיץ הוא עונה של חגיגות וחקר תרבות. בין אם אתם מתעניינים במוזיקה, אומנויות, היסטוריה, או פשוט נהנים מהנופים עוצרי הנשימה, יש משהו לכל מטייל במדינה התוססת והמסבירת פנים הזו. אז ארזו מזוודות ותטבלו בקסם של חגיגות הקיץ של איסלנד.

פאפין. צילום: רם עוז

אולי יעניין אותך:

סיור באגי בגייזיר
המרכז ההררי
נמרוד רון

חוויית באגי מגייזיר

איסלנד היא מגרש המשחקים המושלם לטיולי באגי. עם דונמים של שטח פראי, שדות פתוחים ונופים יוצאי דופן, “ארץ הקרח והאש” היא חלומם של חובבי הרפתקאות!

קרא עוד »
מפלי Klifbrekkufossar במזרח איסלנד
מזרח איסלנד
נמרוד רון

מפלי Klifbrekkufossar

ללא ספק, מפל הוא אחת מתופעות הטבע המרשימות ביותר שבהן אדם יכול לחזות. העוצמה של הזרם, הגובה הרב והנוף המרהיב שמסביב, מייצרים חוויה מיוחדת עבור כל אחד. אמנם איסלנד אינה אלופת העולם במפלים גבוהים במיוחד, אך לא קשה למצוא בה מפלים עוצמתיים ומרשימים ביותר. במאמר זה, נספר לכם על אחד המפלים המרשימים והפחות מתויירים במדינה: מפלי Klifbrekkufossar, אשר מתחלקים ללא פחות מ-7 מפלים שונים.

קרא עוד »
מכתשי אלדוורפ
חצי האי רייקיאנס
נמרוד רון

מכתשי Eldvörp

ללא ספק, אחת האטרקציות המרשימות ביותר עבור מטיילים באיסלנד, היא הביקור במגוון הרחב של התופעות הגעשיות באי. בין מעיינות חמים, שדות לבה, חופי בזלת ובריכות בוץ מבעבעות, לא תתקשו למצוא תופעות גיאוטרמיות מדהימות ברחבי המדינה. עם זאת, אחת התופעות המרשימות ביותר הינה כמות המכתשים האדירה במדינה. במאמר זה, נספר לכם על הביקור במכתשי Eldvörp – שורה של מכתשים מרשימים במיוחד, שנמצאים בקצה הדרום-מערבי של איסלנד.

קרא עוד »

ברוך שובך!